Účel a smysl SM systému | velvesa.cz

Účel a smysl SM systému

15.9.2018Fit a v pohoděČtení do 10 minut
Účel a smysl SM systému

Co znamená zkratka SM sytém? Jedná se o Stabilizaci a Mobilizaci páteře a celých zad, což umožňuje odstranění bolesti spolu se zlepšením hybnosti celého těla. Jedná se o jednoduché cviky, které lze s trochou snahy zvládnout i bez dohledu a odborného vedení, což znamená pochopitelně vítanou úsporu času a také financí. Autorem je český lékař MUDr. Richard Smíšek, který ji prezentoval jako rehabilitační a masážní postup už před více než 20 lety a stále pracuje na jejím vývoji i zdokonalování.

Šetříte čas, peníze a děláte zároveň něco prospěšného pro své zdraví

Nemusíme se objednávat, plánovat a cestovat do masážního salonu nebo fitness centra, postačí nám vhodné místo na upevnění elastického lana a základní informace. Cvičení není časově nijak náročné, trvá zpravidla něco kolem patnácti minut a výsledky jsou často skutečně téměř neuvěřitelné. Pokud se rozhodnete pro cvičení celých komplexních sestav, bude účinnost samozřejmě mnohem vyšší, ovšem je třeba počítat s tím, že takové cvičení může zabrat až něco kolem jedné hodiny. Ale když si člověk nakonec spočítá, že ušetří čas, který by strávil v autě nebo hromadné dopravě a navíc neplatí terapeuta "od hodiny", proč něco neudělat pro své zdraví? Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné věnovat cvičení čas pravidelně, raději tedy po menších dávkách, ale pokud možno denně nebo alespoň každý druhý den. Možná se budete chtít podívat i na video, kde autor přibližuje zájemcům svou metodu SM.

Sedavé zaměstnání je pohodlné, ale má i své stinné stránky

Potíže s páteří, držením těla a bolestmi zad jsou problémem, který úzce souvisí s tím, že mnozí z nás mají sice pohodlné, ale pro lidský organismus ne zrovna optimální "sedavé zaměstnání". Ať už je to za přepážkou, u počítače nebo při dalších činnostech, přece jen jsme tak nějak v posledních letech zpohodlněli a pohyb nám prostě víc a víc schází. Po namáhavé práci už na sportovní nebo jiné pohyb přinášející aktivity většinou nemáme ani pomyšlení, pokud nebudeme za sport považovat obchůzky po nákupech nebo nutné domácí práce. A tady vzniká postupně čím dál větší problém. K nedostatečnému množství vhodného pohybu se totiž přidává i často nevhodné sezení nebo postoj během pracovní doby, občasným protažením a pár kmity rukama ovšem situaci rozhodně nevyřešíme. Chodit (nebo dokonce běhat) do práce pěšky nebo jezdit na kole má rozhodně pozitivní účinky, tuhle možnost má ale jen málokdo. Donutit se po práci nebo o víkendu ještě k návštěvně maséra, posilovny, fitcentra nebo se samostatně věnovat nějakému sportu, to bývají moc pěkná předsevzetí, která ale často vezmou po pár dnech či týdnech zasvé. Což je další důvod, proč se zamyslet na SM cvičením...

Neslouží jen pro zdraví, SM systém je tu i pro krásu a eleganci

Sestavy jednoduchých, ale současně velmi účinných a uvolňujících cvičení nám dodají nejen správný postoj a držení těla, současně pomohou i při udržování správné hmotnosti a poslouží při formování postavy. Při cvičení dochází k žádoucímu odlehčení meziobratlových plotének a kloubů, celkovému uvolnění pohybového aparátu, pomáhá také při bolestech zad, skolióze, proti bolestem v křížové oblasti a v oblasti lopatek spolu s výrazným přispěním ke správnému držení těla a jeho stabilizaci. Metoda SM slouží i jako vhodný doplněk k dalším regeneračním programům, pomáhá vykompenzovat špatné mechanické návyky a při pozitivním působení na celkovou koordinaci pohybu je snadno dostupným a současně velmi účinným rehabilitačním prostředkem. Pomůcky nejsou ani finančně nijak nákladné (základem je elastické lano, u nějž jsou pořizovací náklady skutečně minimální), navíc je mohou využít i další členové domácnosti.

Jak SM systém vlastně funguje?

Zjednodušeně lze říci, že princip vychází z procvičování spirálových svalových řetězců, což jsou soubory svalů, zajišťující především stabilitu těla a současně správné vykonávání jednotlivých pohybů. Vyvoláním natahující (trakční) síly v oblasti meziobratlových plotének je tlak na ploténky snížen a páteř tudíž získává mnohem lepší pohyblivost. K tomu dochází aktivací spirálových svalových řetězců, což má současně za důsledek zúžení obvodu pasu a vypnutí těla ve směru vzhůru, takže je páteř správně stabilizována v klidu i při pohybu. Při správném držení těla a postoji se současně i lépe přenáší váha těla na chodidla, což podporuje stabilní a vyvážený pohyb (motoriku). Pro stabilizaci těla pomocí spirálových svalových řetězců je důležitý pohyb rukou vpřed a vzad, který je jednou ze základních složek cviků. Při cvičení dochází k aktivaci a následně k relaxaci svalstva, tyto stavy se střídají a tak zlepšují prokrvení svalů, což podporuje získávání energie pro další aktivitu. Bez takové relaxace totiž svalstvo zůstává zbytečně napjaté, takže by potom opakované stahy (kontrakce) vedly ke křeči.

Elastické lano

Elastické lano

600 Kč

Cvičení pro každého

Systém SM je určen pro širokou veřejnost, především pro osoby, kterým z důvodu pracovního vytížení, nedostatku příležitostí nebo z jiných důvodů schází potřebné množství aktivního pohybu a na svém těle to již občas pociťují. Rozhodnete-li se začít s aktivním procvičováním páteře a vlastně celého těla ještě dříve, než se ohlásí první problémy a bolestivé příznaky, je to rozhodně ještě mnohem lepší, systém SM bude totiž fungovat jako prevence a zároveň vám umožní udržet si dobrou kondici. Používání těchto cviků můžete pochopitelně konzultovat se svým odborným lékařem, chiropraktikem nebo masérem ještě před zahájením cvičení, určitě vám tuhle volbu schválí.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací