Třezalkový olej - recept

24.7.2008Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
 
Třezalkový olej - recept

Třezalka tečkovaná

Tuto 25-60 cm vysokou rostlinu s malými zlatožlutými květy najdeme při cestách a na kraji lesa. Kvete od konce června do konce srpna. Lidově se nazývá také svatojánská tráva, neboť je prý nejúčinnější na sv. Jana, kdy je třeba ji sklízet. Jejím typickým poznávacím znamením je drobné tečkování listů, které je vidět, když podržíme lístek proti světlu. Ideální doba pro sklizeň je za plného slunce a kvítka by měla být zcela rozvinutá. Odstřiháváme celé asi 15 cm dlouhé vrcholky rostlin.

Recept – Třezalkový olej

Květy třezalky naplníme skleněnou láhev až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem tak, aby kvítka byla zcela ponořená. Zavřenou láhev postavíme na slunce a každý den jí zatřeseme. Asi za 6 týdnů vznikne červený olej (čím tmavší, tím účinnější), který má velkou léčivou sílu. Potom květiny přecedíme a olej nalijeme do tmavé láhve, kterou dobře uzavřeme. Skladujeme v tmavé chladnější místnosti.

Třezalkový olej se však dá koupit i hotový ve specializovaných prodejnách nebo u bylinkáře. Tento olej má mnohostranné využití. Používá se při Breussově masáži na výživu meziobratlových plotének, při krevních výronech, úpalu, ischiasu a popáleninách. Účinná látka hypericin podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou výměnu.

Třezalkový čaj

Doporučuje se pít ho pravidelně, nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový účinek. Používá se při všech chorobách jater, žlučníku, při žaludečních vředech, velkém množství žaludeční kyseliny, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Je velmi dobrý na nervy - uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je vhodný i při srdečních chorobách, zejména chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách.

Čajová směs pro posílení nervové soustavy:

  • Nať třezalky 5 dílů
  • Nať řebříčku 5 dílů
  • Nať vachty 5 dílů
  • Nať levandule 5 dílů
  • Nať rozmarýnu 4 díly
  • Nať routy 3 díly

Dvě lžíce směsi dáme do ½ l vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Přecedíme, trochu osladíme medem a pijeme třikrát denně.

POZOR !

Užívání třezalky se nesmí kombinovat s léčbou antidepresivy! Při užívání třezalky, ať už vnitřně nebo zvenčí, se zvyšuje citlivost na světlo. Po nanesení třezalkového oleje na pokožku bychom se měli chránit před slunečním světlem a to i v umělé podobě (horské slunce). Pokožka může reagovat podrážděním (zarudnutí, svědění).

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.