Třezalkový olej - recept | velvesa.cz

Třezalkový olej - recept

24.7.2008Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Třezalkový olej - recept

Třezalka

Tuto 25-60 cm vysokou rostlinu s malými zlatožlutými květy najdeme při cestách a na kraji lesa. Kvete od konce června do konce srpna. Lidově se nazývá i svatojánská tráva, neboť je prý nejúčinnější na sv. Jana, kdy ji třeba sklízet. Její typickým poznávacím znamením je drobné, perforaci podobné tečkování listů, které můžeme vidět, pokud podržíme lístek proti slunci. Ideální čas pro sběr je za slunečního světla, nejlépe odpoledne. Květiny by měly být plně rozvinuté. Odstříháváme celý asi 15 cm dlouhý vrcholek rostlin.

Recept - Třezalkový olej

Květy třezalky naplníme skleněnou láhev až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem tak, aby květy byly zcela ponořeny. Zavřenou láhev postavíme na slunce a každý den ji potřese. Asi za 6 týdnů vznikne červený olej (čím tmavší, tím účinnější), který má velkou léčivou sílu. Pak květy přecedíme a olej nalijeme do tmavé láhve, kterou dobře uzavřeme. Skladujeme v tmavé chladnější místnosti.

Třezalkový olej má mnohostranné venkovní i vnitřní použití. Kromě toho, že se používá při Breussovy masáži na výživu meziobratlových plotének, můžeme ho dobře využít i při krevních výronech, úžehu, ischiasu, popáleninách, zánětu hrdla (vnitřně). Účinná látka, která se nachází v rostlince třezalky - hypericin, podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou výměnu.

Třezalkový čaj

Doporučujeme pít pravidelně, nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový účinek a zůstane trvalý. Používá se při všech chorobách jater, žlučníku, dále při žaludečních vředech, velkém množství žaludeční kyseliny, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Je velmi dobrý na nervy - uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních chorobách, hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách.

Třezalkový olej 250ml

Třezalkový olej 250ml

417 Kč

Čajová směs na posílení nervové soustavy:

  • Nať třezalky 5 dílů
  • Nať žebříčku 5 dílů
  • Nať vachty 5 dílů
  • Nať levandule 5 dílů
  • Nať rozmarýnu 4 díly
  • Nať routy 3 díly
  • Dvě lžíce směsi dáme do ½ l vroucí vody a přikryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Přecedíme, trochu osladíme medem a pijeme třikrát denně.

POZOR!

Pokud užíváme třezalku vnitřně nebo vnější, je citlivá na světlo a hned po nanesení bychom se měli chránit před slunečním světlem, ale i před solárním zářením. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zarudnutí, svědění).

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací