Tantra masérka o sexualitě: Pokud nefunguje, člověk není úplně spokojen.

28.8.2023Život maséraČtení do 10 minut

Se Saškou, majitelkou tantra salonu ve slovenském Trenčíně a tantrickou masérkou s bohatými zkušenostmi jsme si povídali nejen o tantře, ale také o nárocích na tantrického maséra a vnímání tantry ve společnosti. A věděli jste, že tantrické masáže umí pomoci v některých případech intimních dysfunkcí?

Tantrická masáž

Saška, jaká byla vaše cesta k tantra masáži a jak dlouho se jí věnujete?

Věnuji se jí devátý rok, s tantrou jsem se setkala nejdříve jako zákazník spolu s partnerem. Zalíbilo se mi to a uměla jsem si představit, že takového něco bych mohla dělat. Paní majitelka salonu, kde jsme byli, mě kontaktovala a zeptala se, jestli mám zájem dělat tantra masérku a já jsem souhlasila.

Ve vašich salonech je v nabídce tantra i nuru masáž. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Je v tom velký rozdíl, ale zkusím říci zkrácenou verzi, kterou říkám i mým klientům a klientkám. Nuru masáž je celotělová masáž, provádí se celým tělem, je tam kontakt tělo na tělo. A tantra je masáž, která se provádí rukama a předloktím, sice při uvítacím rituálu je i kontakt tělo na tělo, ale není tam takový ten sexuální dotek, který vnímáme při nuru masáži. Je to sice také práce se sexualitou, ale z jiného soudku.

Jak vnímáte tantra masáž? Mnozí lidé stále zařazují tento typ masáže mezi sexuální praktiky. Posunulo se chápání tantry?

Hmm, bohužel, pořád je to asi 50:50. Někdo k masáži přistupuje správně, chápe ji ve smyslu energie, přesto se ještě příliš často setkávám s opakem. Myslím si, že je to způsobeno i tím, že mnoho žen nabízejících tantru zcela nechápe, co to tantra je a pak ji také prezentují do roviny, která není správná a není v pohodě.

Bohužel, stále se setkávám s tím, že tantra není chápána tak, jak by měla být a nejsem ani přesvědčená o tom, kdyby i byla nějaká osvěta ohledně tantry dělaná, jestli my jsme kultura, která tyto věci zcela chápe nebo umí chápat.

Chybí nám pochopení tantry jako práce s energií?

Ano, přesně tak, východní národy jsou vedeny od narození k tomu, že masáž je součástí života, je to pro ně normální, běžné. Stejně tak sexualitu nevnímají jako Evropané jen přes pohlavní styk, jako by to bylo celé.

Tantra je o energii

Vraťme se tedy k vašemu vidění tantry. Jak ji má člověk vnímat v ideálním případě?

V ideálním případě by to mělo být trošku spojeno s tím duchovním, prodýchávání energie, prožívat tantrickou masáž jako meditaci, poznávání těla, svého vlastního těla, nikoli těla druhého člověka.

Pro mě to znamená hlavně přijetí sebe sama, umět své tělo přijmout takové, jaké je a pak přijmout i sexualitu poněkud jiným způsobem, takovou tu otevřenost a spontánnost v sexuálním životě. Nebýt fixována jen na pohlavní styk, jako by to bylo všechno (což lze zažít a vnímat). Pro mě tantra znamená odpoutání se od stereotypu a rutiny, které mají lidé kolem sexuality zafixované.

Jaký je dobrý tantra masér nebo masérka? Je podmínkou ovládat klasickou masáž?

Není to podmínka, s klasickou masáží to absolutně nemá nic společného. Není to o tom, co by masér měl ovládat, spíše se jedná o to, jaké má vnímání a jaký postoj má celkově k životu, protože to je podle mě dost důležité. A pokud to maséra baví, dělá masáž s láskou a proto, že ji dělat chce, tehdy je masáž nejlepší, jaká jen může být, ať už je to tantra nebo jakákoli jiná technika. Pokud masér pracuje jen mechanicky, stylem „pro peníze“ nebo jen pro určité potěšení, tak to není v pořádku.

Existují nějaké povahové nebo fyzické danosti, nastavení, které by definovalo člověka jako vhodného tantra maséra?

Měl by mít příjemný vzhled, bez nadváhy nebo tělesného zápachu, v ideálním případě nekuřák a je třeba si udržovat kondici, při masáži se vydává poměrně hodně energie. Nemůžu říct, že to musí být hezký člověk, neboť krásu vnímáme každý jinak, důležitější je příjemné vystupování, charisma a klid vycházející z člověka.

Já to vnímám tak, že když přijdu k tomuto typu maséra, měl by vyzařovat klid, neměl by být příliš temperamentní, to může být na začátku masáže rušivé. Pro mě je důležité, aby mě uměl masér zklidnit a měl by být natolik empatický, aby se uměl naladit na vaši energii a přizpůsobit se jí.

Tantra masér by měl tedy umět dovést člověka do klidného, meditativního stavu.

Ano, přesně tak, na začátku zklidnit, ale také pak umět rozproudit energii, aby masáž nebyla o tom, že si na ní člověk pospí. Ze začátku je masáž vláčná, klidná, pomalá, ale poté nabere obrátky.

Jak to probíhá, když vybíráte novou masérku, maséra?

U mě je to na sto procent jen o pocitu, pokud nemám z člověka pohodový pocit, neberu ho. Dívám se nejen na vzhled, ale vnímám i komunikaci, jak na mě celkově působí po všech stránkách.

Tantrická masáž je pomalá a smyslná

S jakými problémy se při poskytování tantrických masáží potýkáte? A máte i nějaké nároky na klienta, co se týče čistotnosti, vyjadřování, průběhu masáže?

Nejčastějším a asi i jediným problémem je, že si to klienti pletou s poskytováním sexuálních služeb. A samozřejmě, pro klienty platí pravidla, která máme uvedena i na webu, člověk musí být čistý, nesmí mít infekční choroby, nesmí během masáže telefonovat, ruší tím totiž průběh masáže, podmínkou je i přijímat masáž bez oblečení a samozřejmě klient nesmí například fotit a nahrávat.

A platí i běžná pravidla poskytování služeb, blokujeme klienty, kteří nepřijdou na dohodnutý termín a neomluví se, zpozdí se, nekomunikují a podobně.

Poskytujete pouze individuální masáže nebo je zájem i o párové?

Máme spoustu párů, které chodí na masáže společně. Oživují si takto vztah, často jsou to lidé, kteří dlouhodobě fungují v manželství nebo v partnerství a dostanou se do stereotypu. Potřebují nějaké nakopnutí, zažít něco nového.

Párová masáž probíhá v jedné místnosti, partneři leží na lehátkách vedle sebe, vidí na sebe a vnímají partnera ve zcela jiné energii, v jiném rozpoložení a prožívání rozkoše. Toto si umí partneři přenést domů, na základě zážitku z tantra masáže vnímají sexualitu a svého partnera jinak.

Mnohdy se ptají, zda se můžou tantra masáž naučit, protože by chtěli tímto způsobem masírovat své partnery a partnerky doma.

Mnoho párů přijde i s tím, že jeden z nich masírovaný být nechce nebo nemůže, ale chce být při masáži partnera nebo partnerky jen pasivně přítomen a dívat se, vnímat a učit se.

Je tantra jen příjemná technika nebo umí i pomoci v případě nějakých dysfunkcí?

Měla jsem více zákazníků s nějakým problémem v sexuální oblasti. Například problém s ejakulací, buď byla předčasná, nebo nepřišla vůbec. Všechny tyto typy sexuálního nabuzení i vyvrcholení jsme na masážích řešili.

Jsou k tomu praktiky, zejména dýchací, uvolňovací, často stimulace hlavy, neboť vždy se jedná o problém hlavně v hlavě a pokaždé jsme dospěli k tomu, že problém se upravil.

Rovněž u žen, chodí k nám s tím, že nemohou dosáhnout orgasmu nebo ani necítí vzrušení při svém partnerovi, jsou zablokovány, i toto řešíme.

V těchto případech je podstatné si s člověkem zpočátku hodně mluvit, přijít na to, co je kořenem problému, a pomalu ho začít řešit. Uvolňujeme při masáži hlavu, aby člověk nebyl fixován na svůj problém, aby uměl relaxovat a nepřemýšlet nad limity. Lidé si mnohdy dávají své limity, mají spoustu komplexů a nastavení v hlavě, které nejsou zdravé ani v pohodě a tím pádem nefunguje ani sexualita.

Sexualita funguje tehdy, když je člověk v pohodě. Pokud v pohodě není a je jedno, jestli je to muž nebo žena, tehdy nefunguje dobře nic.

Tantrická masáž umí pomoci i v případě dysfunkcí

A kolik sezení, jak dlouho časově trvá problém tohoto typu vyřešit? Asi je to individuální, viďte?

Je to opravdu velmi individuální. Někteří lidé velmi rychle pochopí, že limity a přesvědčení, co mají v hlavě, jsou zbytečné. Ale jsou také lidé, kteří mají bloky tak hluboko, že to trvá dlouho. Závisí na člověku i na konkrétním problému, nelze říci, jak dlouho bude řešení problému trvat.

Pokud člověk dlouhodobě má blok, je to komplikované, je zacyklen ve svých procesech a změnit jeho návyky, přemýšlení a přesvědčení je obtížné. Ale dá se to. Měli jsme klientku, která měla problém s muži, měla v sobě tak velký vztek na muže, že nejprve chodila na masáž pouze ke mně, k ženě a postupně se uvolňovala, až jí byla příjemná i masáž od muže.

Předpokládám správně, že když člověk učiní takové změny v přístupu a myšlení, má to vliv celkově na jeho život, nezmění se pouze sexuální stránka?

Určitě ano, sexuální život je podle mě jedna z podstatných oblastí života, a pokud nefunguje, člověk není naprosto spokojený, šťastný. Mělo by to samozřejmě být ve zdravém provedení, není třeba jít do extrémů.

Ale zase, má-li člověk rád extrémy a adrenalin a přináší mu to štěstí, tak si myslím, že je to okej. Každý má svou cestu a vybírá si to, co se mu líbí. Někdo má rád adrenalin, jiný zase klid.

Chodíte masírovat i na akce, letos jste premiérově byli pozváni na TruckFest v Trenčíne. Je to asi náročnější než masáže v pohodlí salonu se zázemím.

Takovou akci jsme navštívili poprvé a asi i naposled. Samotná akce je fajn, ale upřímně, nehodí se tam nejen tantra, ale ani jakýkoli jiný druh masáže, je tam obrovský hluk a velmi mnoho návštěvníků jUmím si představit, že se zúčastníme festivalu, který je zaměřen na duchovno, meditaci, esoteriku a podobné věci, to ano, ale toto už ne.

Saška, velmi pěkně děkuji za zajímavý rozhovor a přeji vám, ať podíl klientů vnímajících tantru správně stále roste.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.