Shiatsu masáž - ruka jako pracovní nástroj

23.4.2010Život maséraČtení na 2 minuty

Při Shiatsu můžeme použít i lokty, kolena i chodidla.

Shiatsu masáž - ruka jako pracovní nástroj

Tlak prstů a dlaní se používá mnohem častěji než u ostatních technikách. Ruce nám dávají možnost citlivě vnímat. Zkuste se nyní podívat na vaši ruku, která se stane vašim pracovním nástrojem, pojítkem mezi vámi a vašim klientem. Prohlédněte si strukturu, harmonický tvar, délku prstů, tvar dlaně, ladné pohyby při zavření a otevření pěsti, zkuste hýbat jednotlivými prsty. A teď se podívejte na palec, oddělen od ostatních, kratší a silnější, působící tak nemotorně a přitom jediný, který se bříškem může dotknout bříška všech ostatních prstů.

Dlaň
Plocha dlaně umožňuje obsáhnout větší oblast těla a rozložení váhy. Používá se například při "procházce" po zádech, při působení na energetické dráhy zad, nohou, pažích a na bocích.

Otevřená ruka obsáhne větší plochu těla, a proto je vhodná při působení na záda. Při působení na paži ruku sevřeme tak, aby objímala celou paži.

Palec
Nejdůležitějším prstem při Shiatsu je palec, považován za "mistra". Základní technika Shiatsu se provádí palcem, který má hned několik potřebných kvalit:

  • je kratší a silnější, proto stabilní
  • jeho anatomická stavba nám umožňuje působit silným tlakem na malou plochu, aniž jsme cítili bolest
  • na špičce palce končí energetická dráha plic "ministra Qi" je proto ideálním prostředkem pohybu energie
  • je pohyblivější a pružnější než ostatní prsty

Shiatsu masáž v sedě přes oblečení DVD

Shiatsu masáž v sedě přes oblečení DVD

700 Kč

Tlak palcem při Shiatsu se provádí ploškou posledního článku palce, která je ohnutá, zatímco zbytek palce je rovný.

Ostatní prsty ruky
Každý prst má určité vlastnosti, které ho předurčují k použití v určitých situacích. Správné použití vyžaduje specifické znalosti. Obecně můžeme říci, že ostatní prsty ruky se použijí tam, kde není vyžadován intenzivní tlak. Může to být na obličeji nebo na břiše.

Lokty a kolena
Výhodou při působení loktů a kolen je silná intenzita tlaku, nevýhodou je snížená citlivost. Především loket je v některých školách Shiatsu využíván poměrně často. Lokty mohou být využity například terapeuty drobnější postavy při práci s robustním pacientem.

Zdroj: SHIATSU a základy tradičnej čínskej medicíny (Franko Bottalo, Jitka Drbalová)

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.