Shiatsu - energetické ošetření ze země vycházejícího slunce

2.2.2009Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Shiatsu - energetické ošetření ze země vycházejícího slunce

Shiatsu je japonská tradiční pohybová terapie, při níž se pracuje s vyrovnáváním energie v těle na úrovni meriadiánů, energetických drah. Naše energie v nich putuje jako teplá voda v potrubí. Tento tok je nejkvalitnější a nejefektivnější tehdy, když je plynulý a rovnoměrný.

V dávné době v Číně nebyl lékař placen za to, aby nemocným lidem zdraví navracel. Byl placen za to, aby jim zdraví udržoval. Jakmile někdo onemocněl, lékař léčil pacienta zdarma. Péče o zdraví byla tedy obsažena v prevenci.

Tato slova se čtou velmi příjemně, však? Mají v sobě přirozenou logiku. Přirozenou pro toho, kdo uvažuje v souladu s vesmírnými zákony. Bohužel v západním světě je slovo prevence pokryté neprůhlednou mlhou. Mnozí si neuvědomujeme její význam a zřídka dochází k tomu, abychom podle toho i žili. Ti osvícenější z nás vědí jak na to, vědí jak předcházet nemocem. Většinou jde o komplex několika sfér: strava, fyzická a duševní očista, pohyb, schopnost relaxovat, kvalita mezilidských vztahů ... Pokud mluvíme o prevenci fyzického těla a energie v něm, máme tu i shiatsu.

Shiatsu je japonská tradiční pohybová terapie, při níž se pracuje s vyrovnáváním energie v těle na úrovni meriadiánů, energetických drah. Naše energie v nich putuje jako teplá voda v potrubí. Tento tok je nejkvalitnější a nejefektivnější tehdy, když je plynulý a rovnoměrný. Takový však těžko můžeme dosáhnout, když se naše tělo z různých příčin ocitne v stavech, kdy se potrubí ucpe a voda se kumuluje na jednom místě. Tam může "usnout", stagnovat nebo naopak vyvíjet nadměrný tlak a z tohoto místa nemůže proudit dále a ohřívat celek. Taková místa jsou energetickými bloky, které většinou pociťujeme jako bolesti. Shiatsu je dokáže uvolnit tím, že pročistí inkriminovaná místa od nánosů nečistot a uvolní cestu plynulému toku. V praxi tedy uvolňuje stres a nežádoucí napětí v těle, zmírňuje fyzické bolesti, únavu a zároveň dodává energii do oblastí, kde jí je nedostatek. Shiatsu pomáhá při evidentních zdravotních problémech spojených se zhoršenou funkcí orgánů těla, protože ty jsou součástí celého komplexu našeho organismu. A systém energetických drah - meridiánů, je s nimi přímo propojen. Stimulací energie různými doteky na různých místech podél meridiánů shiatsu aktivuje funkce orgánů a vytváří mezi nimi rovnováhu.

Shiatsu a základy tradiční čínské medicíny

Shiatsu a základy tradiční čínské medicíny

173 Kč

Většina lidí považuje shiatsu za masáž. Terapeut se vás dotýká, manipuluje částmi vašeho těla, natahuje je, rotuje nimi, působí tlakem na akupunkturní body, může vám dokonce napravit vybočené plotýnku nebo uvolnit zablokovaný sval. Shiatsu však na rozdíl od klasické masáže má jednu významnou nadstavbu. Pracuje s energií v těle, koriguje ji, kultivuje, a tím ovlivňuje činnost a kondici orgánů. Působí komplexně, protože je součástí východního náhledu na tělo, kde všechno se vším souvisí. Pokud změníme jedno, ovlivníme tím i druhé. Není možné například při bolestech lokte, nepracovat i na problémech s tlustým střevem, V oblasti lokte prochází meridián tlustého střeva a kondice orgánu se evidentně projeví i v této části těla. Takže příjemce má povětšinou pocit, že za jedno terapeutické sezení mu terapeut ošetřil celé tělo, včetně psychiky. Nazývejme proto shiatsu ošetřením.

Shiatsu je určeno pro každého, kdo má potřebu vyřešit svůj problém nebo svou disharmonii způsobem, který je přirozený a příjemný. Aby člověk zůstal zdravý, potřebuje se neustále přizpůsobovat daným změnám, vnitřně, ale i navenek. Měl by se neustále harmonizovat. Na této cestě mu shiatsu nabízí opěrnou ruku. Je jednou z možností jak si pravidelným přístupem k svému tělu udržovat energii v rovnováze a v dobré kondici. Shiatsu je relaxační, ale poskytuje i možnost sebereflexe a podněcuje nás k změně životního stylu. Myslet preventivně, cítit vnitřní zodpovědnost za vlastní zdraví - tomu nás shiatsu učí, zda jsme terapeut nebo příjemce.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.