Seznamte se s moxováním

15.11.2023PokrokČtení na 5 minut

Moxování je jednou z terapií, které používá tradiční čínská medicína. Vybrané akupunkturní body na těle se při něm nahřívají moxou, což je tyčinka nebo doutník ze zpracované natě pelyňku. Metoda je příjemná, bezbolestná a pravidelné moxování má prý podíl i na dlouhověkosti Číňanů.

Moxování

Původ

Samotné slovo pochází z japonského mo-kuše, v překladu spálená bylina. Pelyněk (lat. Artemisia) se vyskytuje v několika stech druhů, kupříkladu jednu z nich známe jako bylinku na výrobu alkoholu známého pod jménem Absint, druhou jako koření estragon.

Pelyněk obecný (artemisia vulgaris) běžně roste i u nás a je považován za plevel, i když v lidovém léčitelství je oblíbený pro výborné účinky při problémech trávení a jako bylina, která chrání před zlem. Moxování je součástí východoasijské medicíny a moxy do Evropy přivezli holandští obchodníci, kteří žili v Japonsku a s touto terapií se tam setkali.

Moxa

Zpracovaná nať pelyňku připomíná hnědožlutou cukrovou vatu. Nejčastěji se s ní setkáme ve formě dlouhých širších doutníků zabalených v jemném papíře nebo tenčích moxa cigaret, ale může se přímo tvarovat na malé kužely nebo hrudky. Ty se buď ukládají na podložku (plátek zázvoru, česneku, sůl) nebo napichují na akupunkturní jehlu.

Moxa se také používá ve formě drobných válečků se samolepkou na spodní straně, které se lepí na tělo, případně se vkládá do nahřívacích boxů přímo k tomu určených a takto se nahřívá větší oblast těla najednou nebo se připevní na hůře přístupné části těla, například na chodidla pohodlně ležícího klienta.

Jelikož samotné moxování je dost aromatická záležitost, vyrábějí se i nekouřící moxy, vhodné do prostor, kde by pach běžné moxy mohl být rušivý.

Moxovacia vata

Moxování

V našich podmínkách se nejčastěji používají moxovací cigarety a doutníky, které se na konci zapálí, terapeut plamen sfoukne a doutnající konec moxy přikládá nad akupunkturní body nebo nad nimi moxou pohybuje po úsečce nebo do kruhu. Jedná se o bezkontaktní (nepřímé) moxování, moxa se tedy těla nedotýká a terapeut ji přibližně 10 minut přibližuje na 1-3 cm k pokožce tak, aby klient cítil příjemné teplo.

Moxa se po použití zahasí v popelníku, zhášečce nebo v soli, případně ve vodě, shořený konec se odstřihne nebo odřízne a moxa je po vyschnutí znovu připravena k použití.

Po ošetření není vhodné pít studené a už vůbec ne ledové nápoje a vystavovat se chladu.

Účinky

Z hlediska čínské medicíny dodává moxa energii tam, kde jí je nedostatek, povzbudí krevní oběh a vytlačuje z těla chlad a bolest. Přehřívání podporuje obranyschopnost organismu vůči vnějším vlivům a moxování se doporučuje například při výrazných změnách počasí spojených s ochlazením a vlhkem, kdy hrozí virové infekce.

Kromě samotného sálavého tepla působí na kůži také látky ze spalované byliny. Ošetřované místo se výrazně prohřeje, uvolní a rozproudí se v něm energie a na většinu lidí má vůně spalované pelyňku uvolňující účinky.

Ošetření moxou se doporučuje také při chronických onemocněních dýchací a trávicí soustavy, problémech s menstruací a močovým měchýřem, revmatických bolestech a onemocněních kloubů.

Dobrých výsledků se dosahuje i při stavech vyčerpanosti, únavy, nedostatku energie, zimomřivosti, depresích a nízkém krevním tlaku.

Zajímavé a velmi oblíbené je použití moxy v případě, že se miminko před porodem neotočí do správné polohy hlavičkou dolů. Nahříváním bodu při nehtu malíčku nohy se ve velkém procentu případů dítě otočí správně. Moxování je navíc nebolestivé a budoucí matku nijak nezatěžuje.

Nahřívání při moxování

Kdy ne

I moxování má svá omezení. Nevhodné je v případě horečky a zánětů, na místech s většími povrchovými cévami (křečové žíly), při silné menstruaci a v těhotenství v oblasti břicha a křížů. Úplně se vynechává oblast obličeje.

Obecné doporučení zní, nemoxovat, pokud ošetřovaný při terapii nepociťuje teplo a přehřátí jako příjemné.

Frekvence

Při akutním problému se moxuje jednou denně po dobu 1 týdne, ale běžně se toto ošetření doporučuje stejně jako masáž zhruba v týdenních intervalech.

V tradiční čínské medicíně se moxování používá nejčastěji v kombinaci s jinou terapií, s baňkováním nebo akupunkturou.

Nedoceněná moxa

Toto příjemné, bezbolestné ošetření je až meditativní svým příjemným, bodově působícím teplem. Je překvapivé, že se v Evropě o moxování ví tak málo, protože je to velmi jednoduchý způsob, jak si pomoci při široké paletě lehkých až středních zdravotních problémů a zvládne ji i laik.

My jsme k lepší informovanosti o moxování právě přispěli :) a možná právě čtenáři tohoto článku a maséři ji přiblíží širší veřejnosti v praxi.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.