Reflexní masáž zad I.

2.6.2009Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Reflexní masáž zad I.

Reflexní masáž patří do skupiny léčebných metod. Její technika je odvozena z klasické masáže.

Provádí se na těle pacienta s cílem odstranit chorobné změny na kůži a v tkáních. Léčebný účinek dosahujeme prostřednictvím nervových spojů přes reflexní oblouky. Masáž působí na nervový systém, který je hlavním řídícím systémem v organismu člověka.

Při masáži se dráždí receptory a to se přenáší dostředivými drahami do mozku. Zde se zpracovávají a odtud vycházejí zpětné reakce do kůže, podkoží, na svaly nebo do orgánů. Cílem masáže je vyhmatat a masírovat změny na kůži, podkoží, fascii, svalech, periostu a určit místa se změněnou kožní citlivostí. Reflexní cestou dosáhneme léčivé účinky, tj. odstraníme potíže vyvolané onemocněním.

V roce 1989 popisuje Henry Head změny kožní citlivosti při onemocněních vnitrních orgánů. Na základě pozorování určil na povrchu těla citlivé kožní ostrůvky, které označil podle nervového zásobení z příslušného míšního segmentu. V jednotlivých oblastech kůže a ostrůvcích zjistil rozdílnou kožní citlivost.

Místa s největší kožní citlivostí až se spontánní bolestivostí označil jako maximální body. Tzv. Headové zóny - HAZ. V roce 1909 se pokusil Cornelins o léčebné působení masáže na kůži, která je inervace spjata s nemocným orgánům, popsal tzv.. "Nervové body" - místa, které je třeba masírovat. Příručku o reflexní masáži publikoval Barzewski v r. 1911. V roce 1952 v knize "Segmentová masáž" zveřejnil své první poznatky Glaser a Dalicho.

Reflexní projekce podle míšních úseků:

  1. srdce, aorta Th1-Th8
  2. plíce, průdušky Th3-Th9 oboustranně
  3. žaludek TH5-Th9 vlevo
  4. dvanáctník, játra, žlučník Th6-TH10
  5. slepé střevo, vzestupná část tlustého střeva TH10-L1 vpravo
  6. příčná a sestupná část tlustého střeva Th11-Th12
  7. esovitá část tlustého střeva, konečník L1-L2
  8. ledviny, močovody, močový měchýř TH10-S3 oboustranně
  9. pohlavní ústrojí jako celek Th11-S3 oboustranně

Tato kořenová inervace vnitrních orgánů v praxi napomáhá vyhledávání změn, které vznikly prostřednictvím reflexů.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.