Radost z pohybu

19.5.2010Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Radost z pohybu

Fyzická činnost nemusí být nudná.

A je to vlastně váš přístup k pohybovému programu, který rozhodne o úspěchu či nezdaru. Pokud si vyberete činnost, která vás baví, pomůže vám to v ní vytrvat.

Vyberte si libovolný sport, ne však takový, který by vyžadoval nadlidské úsilí, nebo takový, ve kterém byste soutěžili s druhými. Vypětí ze soupeření může být horší než kladné výsledky samého sportování. Provádění aktivity, která vás baví, má pro vás větší význam než jiná stejně namáhavá, avšak méně zábavná. Negativní přístup přináší takový stres, že pro nás cvičení nemá žádný přínos. Závěr je zřejmý: naučte se mít rádi to, co děláte, nebo zaměňte činnost za takovou, která vás bude bavit, kterou budete dělat s radostí.

Mnoha lidí cvičení nebaví. Říkají, že to mají už od narození. Avšak pohyb a cvičení, podobně jako některá jídla, to je něco, co se můžete naučit mít rádi. Procházky vás zpočátku nemusí bavit, postupně v nich však můžete najít zálibu pokud nejlepším formám pohybu patří právě chůze. Čím bude pohyb pestřejší, tím budete mít k němu lepší vztah.

Druhy cvičení

Při vytváření programu celkové zdatnosti si vyberte takový sport (cvičení), který vás co nejvíce obohatí a přitom vám nebude zabírat mnoho času. Pokud nejste profesionální sportovec, musíte se svým časem vyhrazeným na aktivní pohybovou činnost co nejlépe hospodařit. Jaký výběr možností máte? Většina odborníků v této oblasti rozeznává pět druhů cvičení:

  • izometrické stahuje svaly bez toho, aby se hýbali svaly nebo klouby. Toto cvičení svaly posiluje, avšak vliv na činnost kardiovaskulárního systému má malý,
  • izotonické stahuje svaly a navíc umožňuje pohyby končetin a kloubů. Příkladem takového cvičení je vzpírání. Je vhodný pro pěstování síly a svalové hmoty, ale také nemá téměř žádný vliv na povzbuzení činnosti srdce a cév,
  • izokinetické zahrnuje nejen námahu vzpírání proti zemské tíži, ale používá svalovou energii na návrat závaží do výchozí polohy,
  • anaerobní je specializovaná forma cvičení, které může provádět se zadrženým dechem například plavání pod vodou a běh na sto metrů,
  • aerobní - při tomto cvičení tělo potřebuje kyslík, což vede k posílení orgánů, které jsou zodpovědné za přepravu kyslíku.

Nasara Kinesiology Tape 5cm x 5m

Nasara Kinesiology Tape 5cm x 5m
-10%

197 Kč

177 Kč

Nejúčinnější se jeví 45 minut rychlé chůze nebo 30 minut joggingu.

Aby váš kardiovaskulární systém dosáhl skutečně dobrou výkonnost, potřebuje pravidelnou fyzickou aktivitu během čtyř až osmi týdnů. Optimální prospěšnost přináší cvičení 4 nebo 5 krát týdně. Po třech dnech odpočinku se část vaší zdatnosti ztratí. Po 5 týdnech nečinnosti můžete ztratit 50% své zdatnosti. Po 10 týdnech budete tam, kde jste začínali a budete muset začít zcela znovu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.