Páteř a skolióza
Asi v dvaceti letech přestává náš organismus růst. Pokud budete většinu volného času sedět u televize nebo u počítače, kosti se neprokrvují a nedostanou se do nich potřebné živiny. Zdravé kosti potřebují vápník, vitamín D pokud zdravé páteři ještě pohyb a správné držení těla.
V sedě se dítěti musí chodidla opírat o podlahu celou plochou. Mezi stehnem a lýtkem by měl být pravý úhel. Zády se musí opírat o opěradlo. Pokud má židle boční opěrky na ruce, je to jen výhoda, protože správně vyložené ruky odlehčují naši páteř. Výběrem správné školní aktovky předejdeme bolestem zad. Pokud bude školáček nosit školní tašku na jednom rameni, velmi rychle se dopracuje ke skolióze.
Jezte ryby a luštěniny
V období růstu je velmi důležitý přísun vápníku, jen tak si vybudujeme pevné kosti a páteř. Bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky. Obsahuje ho však i mák, lískové a vlašské ořechy a luštěniny. Zdrojem vitaminu D jsou hlavně ryby s vysokým obsahem tuku. Vitamín D si umí tělo vyprodukovat i ze slunečních paprsků.
Skolióza
Z jednostranného zatěžování může vzniknout jedna z nejčastějších diagnóz dětí a dorostu - vybočení páteře - skolióza. Skolióza může přerůst až do obtíží z dýcháním, problémového těhotenství nebo komplikovaného porodu. Po čase se může zkracovat trup a deformovat hrudní i břišní dutina. Proto je třeba sledovat zda se vaší ratolesti vychýlení záda doleva nebo doprava, zda má spuštěny ramena při chůzi, případně zda se hrbí. Boky by měly být v jedné rovině. Už při sebemenším podezření navštivte lékaře. Na začátku může pomoci i správné cvičení. Rehabilitace je "šitá" na míru podle směru vybočení páteře. Záda je možné udržovat ve formě jen pomocí dostatečného a správného cvičení a vyvážené stravy.
Pomáhá i masáž
Vhodné sporty jsou: plavání, běh, rychlá chůze, pilates, jóga nebo cvičení na míči, in-line brusle nebo jízda na koni. Pro správné držení zad musíte mít i pevné břišní svalstvo. Můžeme doporučit například i Dornovu terapii, která je velmi účinná v boji se skoliózou.