Pár důvodů, proč snídat

19.11.2010Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Pár důvodů, proč snídat

Jak začínáte den vy? Vymlouváte se, že ráno nemáte čas jíst? Po noci vám nechutná a nový den začínáte pouze kávou? Tak tady je pár důvodů, proč děláte chybu:

Po noci si třeba pořádně dobít baterky - náš denní biorytmus má několik fází - kdy srší energií nebo kdy potřebuje zvolnit a přepnout na tichý režim. Vzhledem k tomu, že většina z nás překypuje aktivitou, pracovitostí právě dopoledne, energii potřebuje dodat zejména ráno.

Nezívejte už dopoledne - pokud si nedopřejete snídaně a tím ani potřebnou ranní energii, tak se brzy začnete cítit unavení. Místo toho, abyste se dokázali soustředit, budete zívat. Je dokázáno, že lidé, kteří snídaně vynechávají, jsou během dne nesoustředění a otupení.

Nastartujte metabolismus - vynechávání snídaně může s přibývajícími léty vést ke zpomalení metabolismu. Pokud organismus nedostává snídaně, tak se přepne na nouzový režim, protože má pocit, že ho chceme vyhladovět. Metabolismus se zpomalí a jakmile tělu konečně nějaké jídlo dáme, tak si z něj vybere hlavně tuk. Pro správné fungování metabolismu je důležitá pravidelnost - nejlepší je jíst malé sousta každé tři hodiny.

Přejídání a mlsání - také je dokázáno, že lidé, kteří snídaně ignorují, prázdné břicho i tak neošálí. Hlad si je najde, ale se znásobenou silou - už ne přirozený, ale "vlčí". No a výsledkem je to, že při nejbližším jídle neznají míru a tak mají tendenci se nacpat a mlsat.

Obezita a závislost na cukru - pokud se ráno nenajíte, tak během dne toho následně sníte mnohem víc, abyste dohnali zameškané. Jelikož důsledek chybějících snídaně je pokles cukru v krvi pod normál, přirozeně sáhnete po jídlech, které vám hladinu cukru rychle zvýší: ve většině jde o jednoduché cukry - sladkosti, bílé pečivo, slazené nápoje a pod. Přebytečný cukr se však mění na tuk, takže přibíráme a ještě se divíme, jak je to vůbec možné!

Tak jako bychom měli vlastně ráno začít?
Snídaně by měla tvořit 20-25% celkového denního příjmu energie. Je lepší spíše vstát než jejich vynechat. A to se týká i dětí - které potřebují nejen snídaně, ale i svačinu, aby se dokázali ve škole soustředit. Čím barevnější bude svačina na pohled, tím více jich bude lákat.

No a přesně toto platí i o snídani. Pokud dítě nechce snídat, nenuťte ho, ale zkuste ho motivovat. Začněte malými porcemi - kousek ovoce, jogurt, krajíček chleba s jejich oblíbenou pomazánkou. Důležité totiž není jen to, zda ráno snídáte, ale i co si naložíte na talíř. Ranní jídlo by mělo například obsahovat dostatek celozrnných obilovin, které dodávají tělu vlákninu. Zdravou volbou jsou ovesné vločky, smíšené ovocem, ořechy či jogurtem. Nebo krajíc celozrnného chleba se sýrem a šunkou - co nám dodává potřebné bílkoviny, obohacený o zeleninu, která nám dodá vitamíny.

No a samozřejmě nezapomínejte ani na pitný režim, ale nemyslí se káva, ale spíše čaj či zředěné ovocné šťávy, nebo i čistá voda.

Tak dobré ráno a dobrou chuť!

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.