Ořechy

19.3.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Ořechy

Nejen pro Popelku ...

Vánoce nebo Velikonoce, nelouskejte ořechy jen na pečení, třeba je i jíst. Jsou balzámem na nervy. Do ořechové skořápky se v pohádce vešli Popelčiny plesové šaty. Zázračné tři oříšky! No zázraky přírody svým obsahem jsou i skutečné ořechy a oříšky. Jak v malé nutriční bombě se v nich nacházejí bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny i vláknina. Ba i obsah stopových prvků je v nich asi dvaapůlkrát vyšší než u jiných plodů. Ořechy mají mnoho blahodárných účinků na organismus. Výrazně podporují tvorbu krve v kostní dřeni, vysoký obsah síry zas látkovou přeměnu a vylučování toxinů játry.

Nechybí jim ani vitamíny, především vysoký obsah vitamínů skupiny B. Se sto gramy ořechů sníte i dva miligramy vitamínu C a jeden a půl miligramu vitamínu E. Už padesát gramů ořechů pokryje u dospělého denní potřebu omega 3 mastných kyselin. Tyto často citované kyseliny jsou životně důležité a lidský organismus si je sám vyrobit neumí, musí se proto získat z potravy. Zdravá vyvážená strava s vlašskými ořechy není garantovanou zárukou, že neonemocníte, ale významně se podílí na ochraně zdraví. Mezi další přednosti ořechů patří vysoký obsah stopových prvků draslíku, vápníku, hořčíku, manganu, fosforu, síry, zinku. Je v nich i důležitý stopový prvek ochraňující před rakovinou, a to selen. Je známo, že v našich půdách, a tedy i v plodech země je málo selenu, i proto může být pro nás ořech jeho zdrojem. Ořechy podporují duševní činnost, pomáhají pacientům v rekonvalescenci a při fyzické slabosti i těm, kteří mají nízkou tělesnou hmotnost a chtějí si ji zvýšit.

Mandlový olej LZS 500ml

Mandlový olej LZS 500ml

529 Kč

Přejné příbuzenství

Pokud vám nechutnají ořechy, vyberte si mezi jejich příbuznými. Nežárlí na sebe a dopřejí vám ze sebe to nejlepší.

Lískové oříšky

Podobně jako vlašské ořechy je velmi vhodné užívat jejich při neurózách, nervovém a fyzickém vyčerpání, pro zlepšení paměti. I tyto plody účinně podporují činnost srdce a cévní soustavu.

Arašídy

Rovněž oblíbené arašídy, podzemnice olejná, jsou skvělou a výživnou potravinou. Spojuje se s nimi jen jeden problém. Během dlouhé přepravy lodí na místo určení jejich často napadá nebezpečná plíseň Aspergillus flavus. Pouhým okem ji nevidět, ale produkuje silnou rakovinotvorné látky aflatoxin. Bezpečné je však konzumovat arašídové máslo, pomazánku z podzemnice olejné, protože při její výrobě se arašídy přísně kontrolují a semena napadené plísní se z výroby vyloučí.

Mandle

Mandle kladně působí při kardiovaskulárních onemocněních a zároveň s vlašskými ořechy patří k "protinádorové dietě". V některých hodnotách mandle vlašské ořechy předčí. Ve sto gramech mandlí se totiž nachází až 252 miligramů hořčíku, oproti 134 miligramů v ořechu, a 234 miligramů vápníku, v ořechu 90 miligramů. Kromě skvělého účinku na nervovou soustavu zvyšuje hořčík imunitu zejména proti stafylokokovým bakteriím. Závisí od něj i kvalita kůže, vlasů a nehtů. Již deset mandlí denně po dobu dvou měsíců s vámi udělá divy. Mezi mandlemi se najdou i hořké, obsahující jedovatou kyselinu kyanovodíkovou naštěstí jsou takové nechutné, že se nikdo nebude přemáhat, aby jej jedl.

Místo sladkostí

Ořechy, oříšky mandle i arašídy mají držet v tmavém, chladném a suchém prostoru. Zdravé jsou ty, které se nejen správně skladují, ale i po sklizni správně vysuší. Skladovat se však mají vyloupané. Pokud jste se rozhodli zařadit ořechy a jejich příbuzenstvo do jídelníčku, uvědomte si, že se nemusí jíst jen v koláčích, ale uplatní se i v salátech se zeleninou, v nádivkách i gurmánských omáčkách. A pokud máte přes den chuť mlsat, nebylo by lepší sníst místo tyčinky pár ořechů nebo mandlí?

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací