Opalování a ochrana | velvesa.cz

Opalování a ochrana

9.6.2010Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Opalování a ochrana

Opalování jako součást pobytu v přírodě je příjemné a máme ho rádi. S pěknou do bronzova opálenou pokožkou nám roste sebevědomí.

Slunce nám dodává vitamin D. Opalování je přirozený proces, při kterém pokožka vytváří pigment melanin na ochranu před škodlivými UV slunečními paprsky. Funguje také při umělém UV záření. Opálení, které vzniká při umělém UV záření, vydrží mnohem déle než přirozené opálení.

Melanin je vytvářen buňkami nazývanými melanocyty a chrání dezoxyribonukleové kyselinu (DNK) v buňkách před přímým a nepřímým poškozením tak, že absorbuje nadbytečnou sluneční radiaci, která může být škodlivá. Podle genetickými dispozicemi ztmavnou někteří jedinci rychle, zatímco jiní vůbec neztmavnou. Ultrafialové paprsky odpovědné za opálení se dělí podle vlnové délky na UVA a UVB.

Ultrafialové záření B spouští přímé poškození DNK, které následně vyvolává zvýšenou tvorbu melatoninu. Je častější příčinou zarudnutí a spálení pokožky jako UVA záření. Lze jej snížit různými typy opalovacích prostředků. UVB tvoří vitamín D v pokožce. Zapříčiňuje stárnutí pokožky (mnohem pomaleji než UVA záření). Zapříčiňuje i tvorbu mateřských znamének, ale i některé druhy kožní rakoviny.

Ultrafialové záření A zapříčiňuje uvolnění již existujícího melaninu. Při tvorbě se spojují s kyslíkem a tím vytvářejí skutečné opálení pokožky. UVA nevytváří viditelné znaky spálení pokožky, ale proniká hlouběji do kůže. Poškozuje elastické a kolagenová vlákna pokožky. Zapříčiňuje stárnutí pokožky a vrásky. Je příčinou agresivního typu karcinomu, melanomu. Většina ochranných faktorů filtruje toto záření slabší než UVB, ale zadržuje ho do určitě míry ošacení.

Masážní olej Mandlový 500 ml

Masážní olej Mandlový 500 ml

339 Kč

Na ochranu pokožky se požívají ochranné prostředky ve formě krémů, olejů, sprejů atd., které odrážením části UV slunečního záření ochraňují naši pokožku. Je třeba používat ochranný prostředek s faktorem 15 a více, přiměřeně se chránit oděvem - kloboukem, slunečními brýlemi s UV filtrem, nespálit se při opalování a vyvarovat se pobytu na slunci přes poledne, neopalovat se v soláriích. Novorozenci by neměli být vystavováni slunci vůbec.

Ochranné faktory:

  • SPF 6 a 10 - nízká ochrana
  • SPF 15, 20 a 25 - střední ochrana
  • SPF 30 a 50 - vysoká ochrana
  • SPF 50 + - velmi vysoká ochrana
Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací