Nejlepší finty, jak ulevit těžkým nohám

19.5.2010Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Vo všetkých westernoch si kovboji s obľubou vykladajú nohy na stôl. Zrejme čítali príručku o prevencii kŕčových žíl. Práve táto téma zaujíma aj nás. Ponúkame vám "protikŕčovo-žilové" triky:

Nejlepší finty, jak ulevit těžkým nohám

Květiny na talíři

V jedné rakouské restauraci vám, možná i tuto sezónu, přizdobit jídlo fialkami, tak jak se to stalo nám. V domnění, že jde čistě o nejedlou dekoraci, zřejmě i vy odložíte kvítky stranou. Při představě, že byste si na nich pochutnali, se vám zřejmě v ústech nesbíhají sliny. Známý americký propagátor přírodní léčby A. James Duke má však jiný názor. Ve své knize Zelená lékárna radí: naservírujte si několik lžiček fialkových květů. Obsahují značné množství rutinu - sloučeniny, která nám pomáhá udržovat v dobrém stavu naše žíly. Půl šálku čerstvých květů obsahuje 200 až 2300mg rutinu, přičemž odezní dávka je už 20-100 mg.

Pohanka

Pokud zrovna nemáte chuť na květiny, zkuste pohanku, která je také plná rutinu: půl šálku obsahuje až 6000mg. Pokud nevíte jak se konzumuje, je to jednoduché. Stačí ji zalít vodou jako rýži, dát sevřít, odstavit a hrnec s pokličkou nechat na půl hodinu v teple, pod dekou. Servíruje se naslano například s tvarohem, smetanou, brynzou a nejlépe s rajčatovým salátem, protože rajčata také zlepšují stav cév. Pohanku můžete jíst i nasladko, s ořechy, borůvkami či brusinkami, čímž se prospěch opět znásobí ... Zkuste to, a pohanka se stane součástí vašeho jídelníčku.

Cibule

Pokud jste dosud dávali cibuli do polévky očištěnou, ušetřete si námahu. Slupka z cibule je bohatým zdrojem kvercetinu a ten snižuje křehkost vlásečnic.

Borůvky

Půvabné a chutné plody jsou dokonalým všelékem: při vadném žaludku, zánětech močových cest i při problémech s křečovými žilami. Podporují tvorbu nových vlásečnic, zesilují stěny žil. Stejný účinek mají i brusinky, ostružiny, třešně, či červené hrozny. Bobule obsahují červené a fialové flavonoidy.

Arašídy

Hoďte do sebe denně za hrst arašídů a také si posílíte žíly. Akorát je musíte jíst i ze slupkami, protože právě ty obsahují látky prospěšné v boji s křečovými žilami.

Ginko

Povzbuzuje cirkulaci krve, čímž udržuje žíly zdravé. Stejně jako velké dávky vitaminu C, který působí protizánětlivě, dále éčko či křemík, který posiluje cévy. Dodají vám ho celozrnné výrobky, játra, sója, luštěniny, houby či dary moře.

Kaštan

Většina gelů na žíly obsahuje aktivní látku aescin, která se získává z kaštanu koňského. Ta posiluje cévy, působí proti zánětům a otokům.

Jablečný ocet

K ruce byste ho měli mít vždy, pokud chcete ulevit těžkým nohám. Má stahující účinky, zmírňuje otok i zánět. Natírejte si jím unavené nohy, nebo si na přiložte obklady z chladné klasické octové vody.

Elastická bandáž kotníku

 Elastická bandáž kotníku

177 Kč

Co ještě pomáhá:

  • Sprchování nohou studenou vodou, což zmírňuje otoky a nepříjemné pocity. Případně střídavé horké a studené obklady (po 30 sekundách) vždy končíme studeným,
  • Pravidelný pohyb "pro žíly" je nejlepší chůze, plavání a cyklistika.
  • Zdravá strava, hodně ovoce, zeleniny, vlákniny, čímž předejdete i zácpě, která zvyšuje tlak na žíly v nohách,
  • Komprese. Zdravotní stahující punčochy jsou dobrou prevencí i léčbou, neboť snižují otoky, bolest i únavu v nohách.

Co škodí:

  • Dlouhé stání či sezení, obecně řečeno, každá jednostranná zátěž, což mohou být i nevhodné silové sporty,
  • Vysoké podpatky, těsné oblečení, které brání cirkulaci krve, stejně jako sezení se zkříženýma nohama,
  • Nadváhy, která zvyšuje zátěž na organismus,
  • Teplo, a to je jedno jestli sedíte v sauně, v horké vaně nebo na slunci,
  • Kouření a alkohol,
  • Čistě ženskou zátěží pro žíly je těhotenství: plod tlačí na cévu v břiše, která odvádí krev z nohou. Stagnující krev tlačí na stěny cév a ty se rozšiřují . Také antikoncepce.

Příznaky křečových žil

Pocity tíhy, tlaku a únavy v končetinách, bolesti, pálení a svědění. Proč vznikají? Křečové žíly vás potrápí, pokud se krev hromadí v nohou a rozšiřuje žíly. To nastane tehdy, když krev proudí do nohou, ale chybí jí dostatečný tlak na otevření uzavřených chlopní, které umožňují její transport zpět. Predispozice na křečové žíly se bohužel dědí. V tomto případě byste se měli o to více vyhýbat nevhodné zátěži. Nejde totiž jen o estetický defekt, mnohem nebezpečnější je, že neléčené křečové žíly mohou způsobit trombózu v hloubkových cévách a embolii, pokud se sraženina dostane do plic. Proto včas vyhledejte lékaře, specialistu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.