Návštěva maséra jako první pomoc

2.2.2023Život maséraČtení do 10 minut

Občas se to stane každému z nás. Někde zabolí, nějaký sval se natáhne, vymkne se kotník, nebo se z dlouhého stání vytváří křeče v lýtkách. Řekneme si, to není tak zlé, snad to brzy přejde. Podle mě je lepší cesta nečekat, ale řešit problém okamžitě, než se stav zhorší a bude vyžadovat doktora. Třeba s masérem a hlavně naučit se, jak si pomoct sám. Článek pro vás připravila masérka a terapeutka Eva Kupilíková.

Návštěva maséra jako první pomoc

Řešte problém hned, než se stane vážným
Často se takto na mě obrací klienti v masérně. Někdy mě navštíví i se slovy „Já už byl všude. Nic vážného to není, ale pořád nemám klid. Pomůžete mi vy?“. Pak je tady druhá skupina klientů, která už mě dobře zná a přijde za mnou jako za první instancí s tím, že co na to říkám. Jestli lze ten problém řešit hned nějak alternativně.

Já jsem se naučila u sebe a své rodiny řešit vše hned. Dřív, než se to zhorší a samotná léčba bude trvat velmi dlouho. Třeba takové ucho, do kterého nafouká, nebo se zarazí rýma. Je lepší si dané místo prohřát, já ráda používám na prohřátí ouška a dutin ušní svíce nebo bylinné olejíčky. A ve většině případů to zabere během dne. V těch horších jdeme do lékárny pro kapky do uší a k píchání bubínku nedojde. Protože se vše řešilo dříve než na poslední chvíli.

Nejkouzelnější záležitosti, které řeším, jsou ztuhlé svaly
Dané místo bolí, při použití svalu se objeví ostrá bolest a člověk se necítí jaksi ve své kůži. Je zdravý, ale není mu pohodlně. Bolest ho omezuje v běžném životě a vlivem jedné události se na sebe nabalují další nepříjemnosti. Například vymknutý kotník nějaký ten den bolí, kulháte. Zatěžujete teda nerovnoměrně druhou nohu i zástupné svaly zraněné nohy. V kříži se pak svaly napínají stranově nesouměrně a už se to veze.

Občas se stává, že řeším poúrazové stavy. Navštěvuji babičky po zlomeninách, když se bolavé místo po sundání ortézy nechce rozhýbat. Jemnými hmaty rozmasírováváme pnutí od jizev, změkčujeme svaly a šlachy, které byly dlouho vyřazené z činnosti. Celá končetina se tak lépe prokrví, oživí a může zase spolupracovat. Společně se můžeme radovat z toho, jak málo stačí k tomu, být zase spokojený!

Zabrnkejte si na lýtko
Unavené, nebo z různých důvodů zkrácené svaly potřebují ošetřit. Nejlepší výsledky mám s aplikací Bowenovy techniky tak, že do svalů jemně strčím příčně.

Klasické masáže učí sval jemně hníst podélně. Mně se velmi osvědčilo chápat sval jako strunu. Když máte strunu na kytaře správně nataženou, ladí a hezky hraje. Jako náš sval. Pokud je povolená, nebo přešponovaná, výsledek za moc nestojí. A tak já naše lidské struny příčně "probrnknu". Ony se povolí a bolest pozvolna odchází.

Můžeme si to vysvětlit na lýtku, které je večer po práci unavené, nebo má sklon ke křečím. Sedneme si na zem, ohneme koleno a uvolníme lýtko, aby se sval mohl pohupovat. Takto uvolněný sval pak palcem uchopíme a přebrnkneme.

Lýtkový sval je složen ze dvou hlav, nejdřív pořešíme tu vnější. Držím kůži a sklouznu i s ní ze svalu dovnitř, mezi dva svaly - doprostřed lýtka, často je tam cítit rýhu. Palec zpevním a vytvořím z něj malý háček, kterým uchopím sval a pak celou rukou zatáhnu směrem ven. Podobně jako to brnknutí na strunu na kytaře.

Sval jemně zabolí, ale bolest rychle odchází a nastává uvolnění. Může se také rozlévat po lýtku teplo. Takto probrnknu sval v celé jeho délce 3-5x. Pak vezmu druhý sval lýtka. Vnitřní sval rozbrnkávám dovnitř, venkovní sval brnkám ven.

Síla není žádoucí, pokud sval opravdu bolí, téměř netlačím. I to něžné přebrnknutí udělá svoji službu. Vyzkoušejte si to na sobě.

Naučte se umění pomoct si sám
Moje děti už ví, že když je začne něco bolet, mají mi to říct hned. Stejně tak mě často prosí, abych pomohla jejich kamarádům.

Své klienty učím, jak si mají doma pomoci sami. Zjistíme, ve kterém místě jim nejčastěji tuhne sval a pomocí jemných hmatů, cvičení, nebo vyhledáním pohybového stereotypu, který vše způsobil, se snažíme stav zlepšovat.

Mezi případy, kdy si člověk dokáže pomoci sám, patří například křeč v lýtkách a chodidle, vznik patní ostruhy, tíha na hrudi, nebo třeba bolest lokte a vznik ztuhlosti v karpálním tunelu. Cvičení a jemné hnětení svalu je základ k tomu, aby sval povolil, prokrvil se a mohlo se odplavovat vše nepotřebné z těla ven.

Radím nejenom svým klientům, ale i širší veřejnosti, jak se o sebe postarat, jak vyřešit vše v počátcích a nečekat na „někdy“. Oni sami jsou ve svém těle doma, měli by tedy přirozeně mít zájem umět si své tělo „opravit“ a dosáhnout spokojenosti a pohody.

S nadsázkou říkávám, že stačí opravdu „málo“, protože náprava skutečně zabere jen pár chvil. Ale vše tohle se naučit mi nějaký ten rok trvalo. Svoji praxi už provádím léta, zkušenosti sbírám každý jeden den, s každým jedním klientem.

Kdo má chuť učit se novým věcem o svém těle, nebojte se toho. Když nezačnete, není možné ani posunout se dál. Hledejte další informace o svých zdravotních těžkostech a nějaký ukazatel vaší cesty k vám brzy přijde. Štěstí přeje odvážným a připraveným.

Eva Kupilíková

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.