Může masáž ublížit?
Ano, i masáž může ublížit, ale vážnější následky masáže jsou velmi vzácné, mají jasné důvody a můžeme se jich vyvarovat. Dnes si probereme, jaké nepříjemnosti může způsobit masáž a jak se jim vyhnout správnou přípravou na masáž a respektováním procesů, které po masáži v těle probíhají.
Nepříjemnosti po masáži
Co se týče nepříjemných následků masáže, klienti se nejčastěji setkávají s jistou ospalostí, malátností a mírnými bolestmi svalstva podobnými svalové únavě po cvičení. Může se vyskytnout i citlivost svalstva a v některých případech i bolest hlavy.
Nejčastější nepříjemné následky po absolvování masáže:
- citlivost svalstva (často po masáži se silnějším tlakem nebo tam, kde bylo tělo velmi ztuhlé),
- citlivost pokožky (málo nebo nevhodný masážní prostředek, případně typ masáže, který se provádí nasucho),
- bolest hlavy (často způsobená slabým pitným režimem),
- ospalost, malátnost (nepříjemná až nebezpečná, pokud potřebujete po masáži například řídit),
- propuknutí virózy, pokud klient na masáž přišel již nakažený (necítil se dobře),
- zhoršení průběhu menstruace, pokud se masíruje v první dny menstruace,
- psychicky nepříjemný pocit z masáže (pokud se klient stydí, slabá komunikace, nevhodný výběr maséra).
Většině těchto nepříjemností se lze vyhnout správnou přípravou na masáž, dodržováním relaxačního režimu po masáži a otevřenou komunikací mezi masérem a klientem.
Nejhorším případem je, pokud masáž provádí nezkušený masér nebo masér, který je přesvědčen o správnosti svých postupů bez ohledu na momentální stav klienta. Bez komunikace s klientem nemusí masér například zjistit přecitlivělost až alergii klienta na vybraný masážní prostředek.
Větší bolesti svalů, popřípadě až modřiny po masáži vznikají při nepřiměřeně vysokém tlaku nebo při použití malého množství či nesprávném výběru masážního prostředku. U klientů s křehkými kostmi (osteoporóza) mohou v extrémních případech vzniknout až nalomeniny nebo zlomeniny kostí.
Mimořádně citlivou oblastí pro masáž je krk a krční páteř. Výsledkem neopatrného přístupu maséra může být bolest hlavy a v některých případech až migréna.
Příprava na masáž
I klient by se měl na masáž připravit a nemáme na mysli jen osprchování před masáží. Vhodné je nejíst před masáží těžké jídlo a velké porce, nekonzumovat alkohol, návykové látky či léky na tlumení bolesti a dodržet přiměřený pitný režim.
Úkolem maséra je zjistit, v jakém fyzickém a psychickém stavu se klient nachází a ujistit se, že masáži nepřekáží žádná z kontraindikací. Při vážnějších a chronických zdravotních problémech je vhodné konzultovat masáž i s ošetřujícím lékařem. Vyšší pozornost věnujeme klientům, kteří jsou na masáži poprvé nebo ji absolvují jen zřídka. Nemusí si totiž být vědomi, že pokud trpí některými zdravotními problémy, na masáž by jít neměli.
Výběr maséra je pro správný účinek masáže důležitý. Klient by měl masérovi důvěřovat, nezatajovat mu skutečnosti, které mohou výsledek masáže ovlivnit, nebát se svěřit se mu se svými zdravotními potížemi a ozvat se, když mu během masáže něco způsobuje diskomfort.
Relaxační režim po masáži
Maséři si někdy neuvědomují, že posledním tahem masáže jejich péče o klienta nekončí. K závěru masáže patří i informace, jak se chovat po masáži: o přiměřeném navýšení pitného režimu, vyhýbání se nachlazení a o vhodném pohybu.
Po absolvování masáže není nutné ležet, ale je vysloveně nevhodné podávat větší fyzické výkony. Vhodnými fyzickými aktivitami jsou procházky nebo jemný a pomalý strečink namasírovaného svalstva.
Po masáži se samozřejmě můžeme najíst, ale nejvhodnější je menší porce lehkého, převážně bílkovinného jídla, která nezatíží trávení a přispěje k regeneraci svalstva. Samozřejmostí je mírně navýšený pitný režim, bezprostředně po masáži je nejlepší vyhnout se i alkoholu.
Neměli bychom zapomínat ani na psychický relax. Klid a pohodu navozené při masáži je příjemné nechat působit a nepřerušovat je řešením těžších úkolů, hádkami a podobně.
Ideální je dopřát si masáž pravidelně u maséra, kterému důvěřujeme, z toho má tělo i psychika největší užitek. I tak se nám může stát, že nás zabolí – vyprázdněná peněženka