Může masáž pomoci s celulitidou? | velvesa.cz

Může masáž pomoci s celulitidou?

24.1.2022Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Pomerančová nebo tvarohová pokožka s hrbolky sama o sobě není nebezpečná ze zdravotního hlediska, ale z toho estetického nás umí velice potrápit. Dnes se podíváme na to, co to vlastně celulitida je a zda mohou masáže pomoci naši pokožku znovu vyhladit.

Celulitidě se říká také pomerančová kůže

Kde se vzala?

Celulitida postihuje 9 z 10ti žen, ale pouze kolem 10% mužské populace. Dermatologové ji dělí do čtyř stupňů podle toho, jak je na těle viditelná.

Hned na úvod si řekněme, že je to běžná věc, související se stavbou tkáně a její výskyt nutně neznamená, že její nedobrovolná majitelka má nadváhu, necvičí, není zdravá nebo se o sebe málo stará. Celulitida je ve své mrchavosti spravedlivá a postihuje většinu žen, i ty štíhlé a hubené.

O celulitidě se začalo více mluvit až v minulém století. Může za to móda mini, celkový trend odhalování pokožky, stále sedavější způsob života s následkem přibývání na váze či konzumace zpracovaných potravin? Asi všechny faktory spolu.

Celulitida má několik stupňů

Jak to pod kůží vypadá?

Naše kůže má tři vrstvy: pokožku, škáru a podkožní vazivo, ve kterém najdeme i podkožní tuk. Kůže muže a ženy se liší hlavně ve struktuře kolagenu, který je hlavním proteinem pojivových tkání. U ženy má podobu plotu s laťkami, u muže je spíše síťová.

Struktura mužské kolagenové sítě lépe odolává tlaku tukové tkáně pod ní. Když se přidají hormonální faktory, celulitida se dá jednoduše na ženské kůži předpokládat. Přes laťkovou strukturu se tuk „protlačuje“ a to způsobuje viditelnost hrbolků a jamek na povrchu kůže.

Faktory ovlivňující projevy celulitidy

  • pohlaví a věk – ženské tělo má k celulitidě blíže a věkem se elasticita pokožky a množství kolagenových vláken v ní snižuje
  • hormony – působení hormonů v organismu je složitý a komplexní jev. Dnes už víme, že ženský hormon estrogen hraje roli v ukládání podkožního tuku. Ženské tělo vlivem menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy se musí vyrovnávat s většími výkyvy hladiny hormonů než mužské
  • dědičnost – některé faktory jako elasticita nebo barevný tón pokožky jsou dědičné a mohou mít vliv na vzhled kůže
  • životní styl – množství a druh pohybu, způsob stravování, pitný a spánkový režim a management stresu jsou klíčové faktory, které ovlivňují nejen množství tělesného tuku, ale také zdraví a vzhled pokožky či hladinu hormonů
Masáž zlepšuje vzhled a zdraví kůže

Jak tedy na celulitidu?

Dermatologie, estetická medicína a kosmetika nabízejí stále nové a nové způsoby ošetření kůže postižené celulitidou: LPG ošetření (endermologie), laserová terapie, rozrušování jehlou a napíchávání koktejlem enzymů, atd.

Mnohé z těchto ošetření mají pěkné výsledky, některé jsou bolestivé, jiné naopak příjemné, ale společné mají to, že výsledky jsou dočasné, procedura se musí opakovat (zpočátku často, později alespoň 1x za měsíc) a jsou poměrně drahé.

Pojďme na to masáží

Abyste nebyli zklamané, milé dámy. Vzhledem k řadě faktorů, které celulitidu ovlivňují, neexistuje masáž, která by si s ní poradila dokonale a natrvalo. V každém případě masáže nám poskytují právě možnost prokrvit a vyživit pokožku a podkožní tkáně, dopřát jim teplo a eliminovat stres. A toto jsou všechno faktory, které na projevy celulitidy vliv mají.

Masáž tedy celulitidu neodstraní. Pomůže ale vylepšit vzhled pokožky a právě o to jde, neboť celulitida samotná není projevem chorobným, ale spíše estetickým.

Jakou masáž tedy zvolit?

Anticelulitidní masáž nebo masáž na formování postavy

Obvykle silové masáže, při kterých nebudete tak naprosto relaxovat. Jejich cílem je silné prokrvení kůže a tkání a silové rozrušení tukových shluků.

Anticelulitidní masážní prostředky zvyšují účinek ošetření

Často se kombinují s ošetřením pokožky peelingem a se zábalem. K masáži se používají speciální oleje, krémy nebo gely. Ani zde nepostačí jedno ošetření a masáž si musíte několikrát zopakovat.

Manuální lymfodrenáž

Jemná masáž s velkým účinkem. Manuální lymfatická masáž pouvolňuje lymfatické cévy a dobře odvodní tělo. Funkční lymfatický systém znamená lepší hospodaření těla s tekutinami a má podpůrný vliv na imunitu, tělo si umí lépe poradit se zánětlivými procesy.

Následkem odvodnění se tělo stáhne a pokožka se vypne, kontury těla jsou lépe definovány. Lymfodrenáž se doporučuje absolvovat před létem alespoň 6-10x po sobě po týdnu a poté tělo pravidelně tímto ošetřením podporovat. Odměnou bude nejen hezčí vypadající pokožka, ale také pocit lehkých nohou, lepší trávení a tělo odolnější proti onemocněním.

Maderoterapie

Maderoterapie

Hit posledních let z Kolumbie. Intenzivní masáž speciálním olejem za pomoci různě tvarovaných dřevěných válečků a nástrojů, která má ambici potlačovat projevy celulitidy a redukovat podkožní tuk. Při opakování jsou účinky maderoterapie viditelné.

Vakuové baňkování

Baňkování samotné sice není terapie určená ke zlepšení stavu celulitidy, ale toto může být jejím vedlejším efektem. Silný podtlak, prokrvení a uvolnění tkání je přesně to, co při anticelulitidních procedurách očekáváme.

Měkké a myofasciální techniky

Manipulace s kůží a tkáněmi, oddělování vrstev a uvolňování kůže od spodních vrstev tkáně. Často nepociťujeme žádnou výraznou bolest a přece jsme ztuhlí, neohební, kůže na těle jako by byla přilepená a tkáně pod ní utisknuté a nepohyblivé.

Právě zde je místo pro výše zmíněné techniky. Je však třeba poznamenat, že jsou pro některé lidi hodně bolestivé již při ošetřování zad, o jejich aplikaci na jiné části těla ani nemluvě. Mají však vynikající účinky při uvolňování kůže a tkání pod ní, po ošetření se lepší pohyblivost a prokrvení a tím i výživa a metabolismus přesně v těch částech kůže, na kterých se celulitida projevuje.

Vyhraje masáž nad celulitidou?

Upřímně? Ne. Šach-mat to nebude, ale opakovaná remíza by to být mohla. Aby se zmírnily viditelné projevy celulitidy, je důležité zmenšit objem podkožního tuku a zlepšit elasticitu, prokrvení a vyživení pokožky.

Jak si poradit s podkožním tukem, to je jiná kapitola. No rozhodně umíme pomocí masáže a vhodných masážních přípravků zlepšit zdraví a vzhled pokožky. A to je pro řešení estetického problému, jakým projevy celulitidy jsou, asi to nejdůležitější.

Takže dobře jezte, pijte, spěte, často se smějte a choďte na masáž. Zdravý životní styl a veselá mysl jsou totiž tou pravou optikou, přes kterou uvidíte celulitidu v pravém světle.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací