Moxa a moxování
Moxování je způsob tradiční čínské léčby s použitím moxy nebo rostlinky pelyňku.
Pelyněk (lat. Artemisia) se dlouhodobým procesem zpracuje, až z ní vznikne kvalitní pelyňková vata. Taková vata se pak používá na výrobu moxy - což je pelyněk zabalena ve tvaru doutníku nebo cigarety (pozor, ne na kouření), kuželů a pod. popřípadě si moxové kužely vyrábíme přímo z pelyňkové vaty sami. Moxy se pak používají s akupunkturními jehlami, nebo samostatně na nahřívání aku bodů - protože pelyněk má silné prohřívací vlastnosti.
Moxování hrálo a nadále i hraje velmi důležitou roli v tradiční medicíně Číny, Japonska, Koreje, Vietnamu, Tibetu a Mongolska.
Moxováním nahříváme akupunkturní body, abychom podpořili krevní oběh a tím i tok energie Qi v těle - takže zbavujeme tělo chladu a nebezpečného vlhka, jehož nahromaděním se náš zdravotní stav zhoršuje.
Moxování se považuje za zvláště účinné při léčbě chronických potíží, protože se věří, že nahříváním specifických bodů dokážeme do těla energii doplnit, popřípadě pokud je energie přebytek, tak ji dokážeme i odebrat. Často se například ale používá i při problémech s močovými cestami, s ledvinami, při ženských problémech a jiných.
Používání pelyňku při této metodě má svůj nenahraditelný význam a fakt, že moxování je vhodné i pro lidi, kteří jsou na pelyněk alergičtí, ji dělá univerzální skoro pro každého. Tím, že nedochází ke její přímé konzumaci nebo styku s pokožkou (protože v evropských zemích se většinou používá nepřímé přehřívání moxou s izolační podložkou, tj. bez jizvení) - tak kouř, který jejím hořením vzniká, má pozitivní vliv i na dýchací ústrojí.
No samozřejmě i při této metodě jsou výjimky a stavy, kde se moxování nedoporučuje.