Meridiánová masáž dle Penzela (APM)

2.12.2009Fit a v pohoděČtení na 5 minut
Meridiánová masáž dle Penzela (APM)

Meridiánová masáž APM (Akupunkt-Massage nach Willy Penzel) je zajímavou, účinnou a u nás nepříliš známou alternativou akupunktury a shiatsu. V pojmu jsou zastrčena slova Akupunktura, Masáž a Penzel. Willymu Penzelovi, zakladateli této metody, se po téměř třicetiletém úsilí podařilo v 50.-60. letech minulého století vyvinout z komplikovaného učení čínské akupunktury pro nás Evropany lehce srozumitelnou speciální masážní metodu.

Willy Penzel byl původním povoláním stavební lodní inženýr. Ke studiu akupunktury ho přivedlo onemocnění manželky těžkou jaterní nemocí. Nakonec se ve věku 40 let vyučil masérem.

Člověk je složitým systémem, který je schopný samostatné regenerace. Vše pracuje bezchybně, pokud je zaručeno proudění životní energie. Při blokádách toku energie (vlivem stresů, stravy, úrazů apod.) dochází k zatížení orgánů, které může vyústit v onemocnění. A naopak, každá porucha funkce organismu se projeví narušením toku energie v meridiánech. Této vzájemné vazby využívá východní medicína pro diagnostiku disfunkcí již ve stádiu před vypuknutím nemoci (které je současnou západní medicínou nezjistitelné), k jejich odstranění i k léčení nemocí.

Pracujeme-li pouze s body, je efekt rychlý, ale většinou krátkodobý. Willy Penzel je toho názoru, že je nejprve vhodné připravit celý energetický oběh pomocí masáže, a teprve potom doladit celou situaci aplikací bodů, která ale většinou již není zapotřebí. Můžeme si to přirovnat k situaci, kdy se snažíme rozsvítit žárovku a kabel ve zdi bude přerušený. Pokud si představíme vypínač jako akupunkturní bod, k rozsvícení žárovky nedojde, protože dráha (kabel) není v pořádku.

Penzel vyvinul techniku hlavně proto, aby mohl ovlivňovat zdraví své těžce nemocné manželky bez použití akupunkturních jehel, které v Německu směli aplikovat pouze lékaři. Stejná situace je i u nás, kde je píchání do těla vyhrazeno zdravotníkům. O tom, že Meridiánová masáž je plnohodnotnou alternativou akupunktury svědčí už první případ - uzdravená manželka Penzela nakonec přežila.

V sousedním Německu má APM dlouholetou tradici a institut Willyho Penzela v Heyenu se stará o dodržení úrovně výuky. Povolení k výuce nemůže dostat nikdo, kdo by neprošel sítem kurzů, praktických cvičení a zkoušek. Institut pečuje o udržování a prohlubování odkazu W. Penzela nejen pro terapii lidských pacientů, ale i pro zvířecí klienty. Vyhlášená je například léčba koní.

APM je koncipována tak, aby jí byl schopen úspěšně zvládnout „západní" student, bez předchozích znalostí orientální medicíny a bez nutnosti jejího dlouhodobého studování. Nad vchodem institutu v Heyenu visí nápis "Zachovejte APM vždy jednoduchou!".

Metoda je určena pracovníkům zdravotnických profesí (lékařům, fyzioterapeutům, zdravotním sestrám), masérům, kosmetičkám, ale i zájemcům z řad pacientů a jejich rodinných příslušníků. Kurzy s MUDr. Šosem v naší republice probíhají od roku 1997.

Pro masáže je obecně indikován každý, kdo je doporučen na fyziatrické oddělení k aplikaci fyzikální léčby nebo kdo je doporučen k léčbě akupunkturou. Pokud nahlédneme do indikačního listu pro akupunkturu, kterou doporučila světová zdravotnická organizace (SZO, WHO), objeví se rozsáhlý soupis chorob. Pro zajímavost je zde ve zkratce uveden:

  • onemocnění respiračních cest - akutní sinusitida, akutní rhinitida, onemocnění z nachlazení, akutní tonsilitida, - akutní bronchitida, astma bronchiale
  • oční onemocnění - akutní konjunktivitida, centrální retinitida, myopieu dětí, katarakta
  • onemocnění ústní dutiny - bolesti zubů, bolesti po extrakci zubu, gingivitis, akutní a chronická pharyngitis
  • onemocnění gastrointestinálního traktu - esophagus a kardiospasmus, singultus, gastroptóza, akutní a chronická gastritida, hyperacidita žaludecní, chronický ulkus duodena, akutní achronická colitida, akutní bakteriální dyzentérie, obstipace, diarhoe, paralytický ileus
  • neurologická a ortopedická onemocnění - bolesti hlavy, migréna, neuralgie trigeminu, paréza nervi facialis, parézy po cévních onemocněních mozku, periferní neuropatie, poliomyelitida, neurogenní dysfunkce močového měchýře, enuresis nocturna, interkostální neuralgie, syndrom rameno-ruka, periarthritis humeroscapularis, tenisový loket, ischialgie, lumbalgie, revmatoidní artritida.

Meridiánová masáž - Jak rozproudit životní energii

Meridiánová masáž - Jak rozproudit životní energii

333 Kč

Literatura dostupná v češtině
MUDr. Zdeněk Šos: Meridiánová masáž (Akupunkt-masáž dle Willyho Penzela (APM))
Obsahuje podrobný popis metody. MUDr. Šos je jediný akreditovaný školitel Meridiánových masáží v republice a sám metodou již mnoho let úspěšně léčí.

H. Schneider, R. Steiniger: Meridiánová masáž (jak rozproudit životní energii)
Kniha je zaměřená hlavně na praktické případy ze života.

Autor: Ing. Miroslav Ešner

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací