Měkké techniky I. - Manuální terapie

2.11.2010Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Měkké techniky I. - Manuální terapie

Měkké techniky II. nebo i Myofasciálne techniky jsou formou terapie měkkých tkání, používanými na řešení somatických dysfunkcí a s tím spojených bolestí a omezení pohybu. Toho se dosáhne uvolněním ztuhlého svalstva, obnovením krevního oběhu a zvýšením vylučování toxinů a lymfy, jakož i stimulací svalového reflexu a fascií které ho pokrývají.

Přímý myofascinální techniky (nebo práce s tkání v hloubce) pracují se ztuhnutou fascií. Terapeut pro tento účel používá hanky, lokty, a jiné aby pomalu natáhl zatuhnutí fascii za použití síly v rozmezí několika kilogramů. Přímé myofasciální uvolnění se snaží změnit myofasciální strukturu natahováním, prodloužením fascií nebo spohybnením přilehlých tkání. Terapeut se pomalu propracuje vrstvami fascií dokud se dostane ke tkáním uloženým hlouběji. Praxí se zjistilo, že prací a natahováním myofasciálního systému je možné změnit držení těla. Rolfing je přezdívka kterou mnozí terapeuti a klienti dali této technice, která může být i bolestivá.

Nepřímá technika zahrnuje jemné natahování, s využitím mírné síly, která umožní fascii aby se "rozplétá". Jemná manipulace se zatuhnutí fascií zajistí její zahřátí a prokrvení postiženého místa. To umožní návrat vrozené vlastnosti těla – sebenápravy, tím se bolest sníží a vrátí se původní hybnost.

Používání Myofasciálnych technik nám dovoluje dívat se na každého klienta individuálně. Jeden na jednoho jsou praktické sezení během nichž terapeut použije více uvolňovacích a pohybových technik. Snažíme se dosáhnout správnou mechaniku a pohyblivost těla, obnovit schopnost sebeléčení, zvýšit sílu a ohebnost klienta i jeho správné držení těla.

Každá terapie se provádí dotykem přímo na kůži, bez použití masážních prostředků (oleje, emulze a pod.) nebo přístrojů. To umožní terapeutovi zjistit ztuhlost fascií a následně použít potřebný tlak na jejich uvolnění.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.