Máte ztuhlý krk?

11.12.2009Fit a v pohoděČtení na 3 minuty
Máte ztuhlý krk?

Ať už celodenní sezení v nepříjemné poloze u počítače, nebo špatná poloha při spánku - jedno i druhé může být velice rychle původcem nepříjemného a bolestivého ztuhnutí krku.

Ne vždy se mu lze vyhnout, a pokud se vám nepodaří před ním utéct, sáhněte alespoň po účinných zbraních.

Znáte tu bolest, když nemůžete pořádně otočit hlavou, protože máte ztuhlý krk, a jakákoliv činnost vám způsobuje maximálně nepohodlí a bolesti? Většina lidí v takové chvíli sahá po pořádně silných prostředcích v tabletách.

Mohou za to svaly
Bolesti krku a jeho ztuhlost způsobují většinou svaly. Znecitlivění svalů krku si přivodíte nejrychleji sezením v průvanu nebo nepohodlnou polohou při spaní. Avšak postihnout nás může i při neopatrném pohybu při cvičení, nebo nezvyklé činnosti. Je přirozené, že se to občas přihodí každému, pokud se však váš stav neupraví v průběhu 48 hodin, měli byste navštívit lékaře.

Příčinou bolesti totiž může být vyhozená ploténka, přičemž tato bolest se nakonec neomezuje jen na krk, ale vystřeluje i do končetin. Bolestí krku se projevuje i deformace krční páteře, nebo například i meningitida, kterou provází bolest hlavy, nevolnost a ospalost. Pokud jste utrpěli náraz do krku, také byste měli vyhledat lékaře, protože se může jednat i o poškození míchy.

Blahodárná masáž
Při "běžných" problémech vyzkoušejte kromě tlumení bolesti i domácí prostředky k odstranění bolestí krku. Krk a ramena si masírujte jemným kartáčem, její pohyb by měl směřovat nahoru, nikdy ne naopak. Pokud je to možné, vyzkoušejte i střídání studených a teplých masáží proudem vody.

V některých případech pomáhají i teplé obklady pod krkem vleže, nebo horký termofor. Osvědčené jsou i masáže mentolový gely. Důležité je uvolnění bolavé oblasti, při masážích by vám proto měla napomáhat druhá osoba, abyste mohli mít uvolněné ramena i krk.

Vyměňte polštář
Pokud míváte krk ztuhlý "každou chvíli", může být problém i ve vašem polštáři. Nevhodný polštář znamená nevhodnou polohu při spánku, čímž trpí nejen kvalita vašeho spánku, ale i krční páteř. Zkuste si pořídit tzv.. ergonomický polštář, který díky svému speciálnímu tvaru kopíruje obrysy hlavy i krku, a takto poskytuje optimální oporu i ve spánku. Váš krk se tak může uvolnit a bolesti po krátkém čase zmizí.

Rašelinový krční polštářek

Rašelinový krční polštářek

425 Kč

Kromě těchto opatření nezapomínejte ani na pohyb. Cvičení na uvolnění a posílení krku jsou jednoduché a můžete je cvičit vsedě v autě, práci či u televize.

První cvik se cvičí v záklonu, aby se svaly uvolnily, většinu dne totiž trávíme v předklonu, mnohokrát doslovně se "svěšenou" hlavou. Hlavu proto zakloňte a kružte zprava doleva a zpět.

Při druhém cviku zvedněte hlavu co nejvýš a otáčejte ji jednou k jednomu, jednou k druhému ramenu. Také pomáhá vzpažení, přičemž vytahujeme ruce vzhůru, hlavu máme vzpřímenou a nehýbeme jí.

Bolesti nejen v krku dokážou pořádně potrápit, a při dlouhodobých problémech výrazně snižují kvalitu života postižené osobě. Proto nepodceňujte prevenci před těmito bolestmi a dopřejte si dostatek pohybu, jinak se problémy dříve či později zaručeně dostaví.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 7

Honza

Při žádném cviku hlavu nezakláníme! Kromě zkrácení týlních svalů a skřípnutí míchy se totiž nic jiného nestane. Pamatuju se že to s náma cvičili v tělocviku, ale to je zaplať pánbů pryč. Masér by tohle při elementární znalosti anatomie měl vědět. Dokud nejsou krční svaly protažené tak není vhodné ani kroutit hlavou!

Více

Terka

Souhlasím, u mladých lidí se to ještě přežít dá, ale u starších to může vyvolat nauzeu, dokonce i mdloby a uskřinutí míchy. Když už záklon, tak v průběhu celé páteře. Nejlepšími cviky na krční páteř a trapézy je protahování všech okolních svalů nebo postizometrická relaxace.

Více

Ivana

Z vlastní zkušenosti vyjadřuji nesouhlas s tím, že nesmíme zaklánět hlavu. Myslela jsem si to také až do chvíle, kdy mi prvotřídní rehabilitační lékař napravil krční páteř právě pomocí záklonu hlavy. Trvalo rok, než jsem našla lékaře, který mi pomohl od bolestí hlavy. Dnes uvolňuji a protahuji svaly a vazy krční páteře všemi směry, tedy i do záklonu. Samozřejmě, že opatrně, protože se skutečně může zatočit hlava. Cvičím na balónu, nebo vsedě. Jak je psáno v článku: Prvý cvik sa cvičí v záklone, aby sa svaly uvoľnili, väčšinu dňa totiž trávime v predklone, mnohokrát doslovne so „zvesenou“ hlavou. Hlavu preto zakloňte a krúžte sprava doľava a späť. Tak je to správné!

Více

Honza

Musím reagovat na Terku a Ivanu: Postizometrická relaxace tak jak Terka píše, je to nejlepší co člověk může s krkem dělat. Nic jiného stejně nemá smysl. Vážně by mě zajímalo, které konkrétní svaly si v záklonu Ivana uvolňuje a čím je tato činnost kromě možnosti točení hlavy a případnou nauzeou vlastně odměněna. :-)

Více

Terka

Pokud Vám lékař napravil krční páteř, tak to bylo pravděpodobně mobilizace nebo nárazová manipulace a ta nepatří do rukou nikomu jinému než zkušenému doktorovi nebo fyzioterapeutovi ;)

Více

k

No...Kdyby se nemělo zaklánět, tak toho asi tělo schopno ani nebude ne? Já myslím, že tělo je dokonalé a přesně uzpůsobené tak, jak má. Já když zakloním hlavu (v kanclu na židli) a pomalu protahuji přední stranu krku tak cítím,jak to vyloženě potřebuji a je to příjemné... A jestli někdo tvrdí, že na přední straně krku nejsou svaly,potažmo co protahovat, tak by si asi měl zopakovat biologii :D

Více

Honza

Milý k, nevhodnost záklonu hlavy není dána vědomostmi z biologie, ale anatomie.

Více