Masáží proti stresu. Vybrali jsme pro vás 7 nejvhodnějších masážních technik

7.3.2022PokrokČtení do 10 minut

Mnoho lidí si v hektickém a stresovém období odepírá odpočinek a relax. Odkládají ho na později, vždyť není čas, je třeba toho tolik stihnout. Ale právě v době zvýšených nároků na psychiku je nutno zvýšit i dávky regenerace. Podobně jako vrcholoví sportovci dopřejí svému tělu nejvíce péče v době, kdy od něj očekávají nejvyšší výkon. Může být cestou ven ze stresu právě vhodně zvolená masáž?

Méně stresu díky masáži

Organismus člověka a stres

Dlouhodobé nebo krátké, ale silné vystavení organismu stresu může mít nepříjemné následky. Víme, že když přetížíme svaly, reagují svalovou horečkou a stažením a pár dní nám nedovolí nadměrnou zátěž opakovat. Zatížíme-li žaludek velkým množstvím nevhodného jídla, také se postará, abychom to tak rychle neopakovali.

Něco podobného se děje, když přetěžujeme soustavně psychiku. I psychika má své kompenzační mechanismy, mezi běžné a každodenní patří spánek, kdy odpočívá nejen tělo, ale také mozek. No to v době vysokého stresu nemusí stačit. Někdo si „vyčistí hlavu“ sportem, druhý se odreaguje při hře s dětmi nebo při koukání na film, třetí si vyhradí čas na meditaci. A co takhle zkusit masáž?

Masáží proti stresu

Někteří lidé sice při masáži úplně usnou, ale většina se dostane do hladiny alfa. A právě toto je klíčový faktor, který může pomoci v době větší zátěže, kdy máme problém „vypnout mozek a myšlenky“.

Relax

Právě tento stav mysli je živnou půdou pro kreativitu. Běžné myšlenky se vypínají a mysl uvolněně víří. S hlavou sevřenou stresem často nepřijdete na jiná řešení, nevidíte nové nebo rychlejší a jednodušší cesty, jak zvládnout svůj aktuální problém a tím se stresový kolotoč ještě více roztáčí.

Strategický výběr maséra

Pokud byste byli vrcholový sportovec, vybírali byste si maséra pečlivě, protože kvalita jeho služeb by měla vliv na váš výkon.

V období zvýšeného stresu takovým sportovcem jste. Tedy, vaše mysl jím je. Jak zvykneme zdůrazňovat, výběr maséra je důležitější než výběr masážní techniky. Masér by měl pochopit, co od něho chcete, takže otevřeně vysvětlete, že si chcete především odpočinout a vypnout hlavu.

Hledejte maséra s velkou mírou empatie a se zájmem o duši, vzájemné působení těla a psychiky a energie. Úplným základem je, abyste se pod jeho či jejíma rukama cítili stoprocentně v bezpečí a aby vám prostředí, kde masíruje, bylo příjemné.

Jakou masáž tedy zvolit?

Zkuste zapomenout na masáže, které jsou příjemně bolestivé v době, kdy jste psychicky fit. Tyto techniky se sice postarají o vaše tělo, ale jestli při nich zrelaxuje i vaše mysl, to je otázka. Když jsme psychicky oslabeni, hůře zvládáme i management bolesti. V době stresu potřebujete rozmazlením těla uvolnit psychiku.

Bolest při masáži snášíme při stresu hůř

Ne velmi vhodné jsou tedy například měkké techniky, baňkování, medová masáž a reflexní masáž. Jemně či tvrději provedené, tyto techniky kladou vyšší nároky na vlastní léčivé síly organismu. Ale vy teď nemáte energie na rozdávání, chcete jí šetřit.

Nejjednodušší je zvolit relaxační masáž. Je to vlastně klasická (švédská) masáž v relaxační podobě, měl by ji tedy ovládat každý masér. Důležitost výběru maséra jsme zdůrazňovali právě proto, že i maséři mají své preference. Závisí na dynamice a osobnosti maséra, zda bude schopen zaměřit se na úplné uvolnění klienta, zejména pokud většinu svého času věnuje napravování pohybových zlozvyků klientely v relativní psychické pohodě.

Můžete také požádat speciálně o masáž hlavy a obličeje. Právě v oblasti šíje, hlavy a obličeje se v době stresu svaly stahují. Podvědomě zatínáme zuby a přitahujeme ramena k uším.

Masáž obličeje a hlavy pomáhá při stresu

V chladném období jsou fantastické lávové kameny. Už proto, že uhoněný člověk potřebuje více energie a právě tu si umí z nahřátých kamenů „potáhnout“. Ale pozor, příjemné teplo působí na organismus podobně jako sauna. Pohlídejte si pitný režim, abyste neskončili s bolestmi hlavy.

Máte-li v okolí maséra, s nabídkou Lomi lomi, neváhejte. Havajská masáž, v překladu „milující ruce“ je jednou z nejvíce uvolňujících technik. Masíruje se při ní totiž dlouhými souvislými tahy, které náš nervový systém vyhodnocuje jako velmi uklidňující.

Shiatsu neboli čínská tlaková masáž je úžasně uvolňující technika, která má tu výhodu, že se provádí na podložce a přes volné oblečení. Budete se cítit jako v pyžámku volně pohozený na podložce a masér vám bude jemným tlakem uvolňovat celé tělo, dokonce vás otáčet a polohovat. Směr alfa hladina téměř jistý.

Lymfodrenáž je rovněž jemná masáž, která ovlivňuje mimo jiné lymfu, hospodaření s vodou v organismu a imunitu. Podobně jako lávové kameny může být po lymfomasáži reakce organismu poněkud citelnější, ale je to individuální. Pokud jde o jemný restart a vypnutí hlavy, lymfodrenáž je jistě jednou z vhodných technik.

Bowenova technika je jemné přebrnkávání svalstva tak, aby se samo dostalo do své původní fyziologické polohy. Rovněž patří mezi techniky, které jsou vzhledem ke své jemnosti překvapivě účinné. Jako jedna z mála masérských terapií se může provádět i přes oblečení.

Watsu

Pokud jste ještě nenarazili na výraz Watsu, nebojte se, nejste určitě sami. Název této novinky v oblasti terapií je zkratkou pro water siatsu. Terapeut s klientem pracuje v bazénu s teplou vodou a watsu kombinuje siatsu masáž, mobilizaci svalstva a kloubů, strečink, taneční prvky a pracuje také s teorií meridiánů. Voda přitom pomáhá nadnášet, zahřívat, masírovat a uvolňovat tělo a manipulovat s ním účinně, ale s lehkostí a jemností. Určitě stojí za vyzkoušení.

Vybrali byste si?

Nezapomínejte, myslet na sebe a na svůj relax není sobecké. Překročíte-li hranici, vyhoříte nebo se zraníte z důvodu únavy a ztráty pozornosti, tím nikomu nepomůžete a lepší výkon nepodáte, ani doma, ani v práci.

Doporučovali byste nějaké další masážní techniky vhodné především pro zvládnutí stresu a uvolnění psychiky? Poraďte nám v komentářích!

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.