Masáž a bolest II.: Bolesti po masáži - co s tím?

30.8.2022PokrokČtení do 10 minut

Klienti chodí na masáž, aby se bolesti zbavili. Pokud klient po masáži trpí výraznými bolestmi, něco není v pořádku. Jak se může něco takového stát? A jak bolest po masáži řešit, co klientovi poradit?

Bolest po masáži

Pokud klient druhý den po masáži referuje „blokádu“ nebo má pocity zatuhnutí a nepříjemné bolesti svalstva, prostě se cítí hůř než před masáží, to nikoho nepotěší. Zejména, pokud je klient rozzlobený a odmítá situaci řešit, jen si potřebuje ponadávat na maséra, kterého považuje za příčinu svých potíží. Lepším případem je, pokud se klient na vás obrátí s důvěrou a žádostí o radu.

Bolest po masáži si klient často způsobí sám

I vy zdůrazňujete klientům, že po masáži je třeba zachovat relaxační režim? A jste si jisti, že vědí, co to znamená?

Nezaškodí klientům připomínat, že tělo zpracovává masáž ještě přibližně 24 až 72 hodin. Pokud chce klient z masáže vytěžit maximum a vyhnout se bolesti hlavy nebo blokádě svalstva, měl by dodržet pár základních zásad: přiměřený pitný režim, klidový režim a teplo.

Přiměřený pitný režim dodá tělu dostatek tekutin, aby mohlo metabolicky zpracovat veškerý odpad, který se při masáži vyplavil. Běžně se po masáži zvyšuje také produkce moči. Slazené, alkoholické a kofeinové nápoje po masáži nejsou vhodnou volbou. Naopak čistá nebo minerální voda, případně bylinkový či ovocný čaj a také čerstvé ovocné a zeleninové šťávy či kokosová voda tělu pomohou.

Pitný režim po masáži je důležitý

Udržet rozmasírované svalstvo v teple umožňuje svalstvu účinně se zregenerovat. Je vhodné vyhýbat se výkyvům teploty, průvanu a klimatizaci. Zvážit je třeba i návštěvu sauny, příliš horkou koupel a podobně.

Relaxační režim platí i pro pohybové aktivity. Po masáži by klient neměl tělo zatěžovat žádnými těžšími fyzickými aktivitami. Vhodné jsou procházky nebo strečink, ale mytí oken, stahování nábytku nebo malování bytu sem rozhodně nepatří. Platí to i pro prudké pohyby, které někdy bez následků lidé vykonávají automaticky a nevědomě: pohození hlavou, rychlý náklon při nasedání do auta, zvedání těžkých břemen nebo dětí na ruce. Právě po masáži může mít takový pohyb za následek seknutí.

Co s bolestí po masáži?

Svalovice po masáži je poměrně běžná věc. Častěji se přihodí netrénovaným lidem a těm, kteří na masáži dlouho nebyli. Obyčejně nebývá tak nepříjemná jako po cvičení, odezní do dvou dnů a klienti ji nezvyknou nijak řešit.

Příčin, proč klient po masáži trpí bolestmi, může být několik. Kromě nedodržení relaxačního režimu, který jsme zmínili výše, může být příčinou například i ignorování prahu bolesti při masáži (rozebírali jsme v článku Masáž a bolest I.) a zdravotní problém, o kterém klient neví nebo o něm masérovi neřekl.

Co ale klientovi poradit, aby se bolesti co nejrychleji zbavil? Někteří zkušenější terapeuti nabízejí revizi, tedy opakování masáže, ale toto se dá realizovat až po pár dnech, kdy ubolenému svalstvu umožníme regeneraci.

Odpočinek

Tělo potřebuje čas na regeneraci. Klid na lůžku, hluboké dýchání, nahřívání bolestivého místa, hydratace a zvýšený přísun minerálů obyčejně stačí ke zlepšení stavu do jednoho, dvou dnů.

Relaxační režim po masáži

Suché teplo

Suché teplo (v domácích podmínkách nejčastěji termofor, hřejivá náplast nebo elektrická nahřívací podložka) je univerzálním prostředkem pro uvolnění svalstva. Proč ne horká vana? Protože poležení si v horké vodě je sice příjemné i uvolňující, ale póry pokožky se teplem roztáhnou a vlhká kůže se po skončení koupele rychle ochlazuje. Přesně tento efekt (střídání extrémních teplot) je při výraznějších obtížích nežádoucí. Doporučit lze raději solný zábal, například z epsomské soli.

Jak dlouho nahřívat? 3 x denně po 15 minut je naprosté minimum. Na některých elektrických nahřívacích podložkách s možností automatického vypnutí lze také usnout. Hřejivé náplasti jsou praktické, protože nepotřebují žádný pohon a nahřívají problematické místo několik hodin.

Kdy aplikovat chlad?

Obecně se chlad aplikuje na čerstvé trauma a akutní bolest s potenciálem k zánětu a otoku. Pokud některá část těla klienta vykazuje tyto znaky, může aplikovat i chladivý zábal. Nikdy však přímo na postiženou část těla nepřikládáme led nebo zmrzlé potraviny z mrazničky, vždy je obalíme do ručníku, prostěradla nebo utěrky. Při pocitu, že bolest se zintenzivňuje a mění na ostrou a vystřelující i v případě, že se člověk nehýbe, zvažte návštěvu lékaře.

Funkční krémy účinně léčí bolest svalstva

Funkční krémy

Funkční krémy a balzámy jako thajský krém Namman Muay, Strongpower nebo Tygří balzám umí velmi účinně uvolnit a zregenerovat svalstvo. Proto je mnoho masérů a fyzioterapeutů používá rutinně při/po masážích a ošetřeních, kde pracovali s tkání do hloubky, a lze očekávat bolestivou reakci klienta.

Podobnou službu nabídne například i Medistik, který je díky variabilním způsobům aplikace velmi vhodný pro domácí použití.

Strečink, dýchání, automasáž

Lehké natahování po práh bolesti s hlubokým dýcháním umí také pomoci svaly uvolnit. Nejlépe v kombinaci s nahříváním, kdy svaly nejprve uvolníme teplem a poté jemně protáhneme. Pokud se klient věnuje jakýmkoli dechovým technikám nebo meditací, mohou být nápomocné.

Správné hluboké dýchání pomáhá uvolňovat svalstvo

Pokud je bolestivé místo dobře lokalizováno, uvolnit jej může i automasáž o zeď nebo na zemi pomocí míčku nebo ježka.

Doplnit minerály a vodu

Tělo stresované pocity bolesti ocení dobrou hydrataci a vyšší příděl hořčíku, který svalstvo uvolňuje. Doplnit můžete také draslík, vápník a vitamíny skupiny B (B6, B12 nebo B-komplex). Vždy je třeba si zkontrolovat, zda vybraný doplněk stravy je vhodný vzhledem ke zdravotnímu stavu a užívaným lékům u konkrétní osoby.

Kdy se obrátit na lékaře?

Pokud se klientovi neuleví do pár dnů nebo se dokonce bolesti zintenzivňují či se mění na ostré a vystřelující i v klidu bez pohybu, nastoupí horečka, ochrnutí prstů nebo končetin, případně problémy s močením, je rozhodně čas navštívit fyzioterapeuta nebo lékaře.

Zažili jste jako masér nebo terapeut klienta s velkými bolestmi po masáži? Jak jste situaci řešili?

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.