Lípa

23.6.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Lípa

Vysoká, mohutná a krásná lípa je oblíbeným stromem vysazovaným v alejích či parcích, nejblíže k lidským obydlím. Jakoby její pomalý a klidný život šířil kolem sebe pohodu a příjemnou atmosféru. Samozřejmě spolu s nádhernou vůní lipových květů. Z těch se vyrábí nejhodnotnější med na světě, přičemž jeden strom ho dokáže vyprodukovat až 10kg.

Sbíránou částí lípy jsou zejména květy, z nichž se připravují proslulé čaje proti chřipce. Léčivou moc má však i vnitřní kůra - pomáhá při ledvinový kamenech, dně a cévních nemocích. Ze suchého dřeva se pálí dřevěné uhlí, které se používá proti nadýmání, nemocech jater a žlučníku, nebo při požití jedů.

Květ
V odborných kruzích i mezi báby bylinkářky se říká, že čaj z lipového květu je nejosvědčenějším léčivým prostředkem proti všem nemocem z nachlazení. Je to kvůli jeho silným potopudným účinkem, které zřejmě způsobuje vysoký obsah glykosidů. Lipový čaj je ideální pít pravidelně a co možná nejdéle. Jak prevence to pomůže zředit krev a tak předejít možnému infarktu. Doporučené množství je jedna čajová lžička drogy na jeden šálek. Květy sbíráme v době jejich otevírání (červenec - srpen). Zápar z lipových kvítků se připravuje proti nervozitě, nespavosti a dětské podrážděnosti. Navíc jsou i součástí směsí na podporu chutí do jídla a utišování bolesti. Nenahraditelná lípa se cení i v říši kosmetiky. Odvar z květů se používá jako kloktadlo a na mytí obličeje. Díky protizánětlivému účinku tak může působit jako ochrana v prašném prostředí a proti škodlivému záření.

Lipové listy se nejprve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla zabránit i vypadávání vlasů. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládaly na končetiny při svalových křečích a na popáleniny (pro tyto účely se listy - jen bez přidání vína - používají i dnes).

ŽIVA regena

ŽIVA regena

1 090 Kč

VYZKOUŠEJTE

Kúra na vlasy:
Účinek lipového květu na zdraví a krásu vlasů je už dávno znám. Vlasy zůstanou pružné a lesklé. Stačí 50 gramů sušeného květu zalít jedním litrem horké vody a nechat vyluhovat 30 minut. Vlasy si nejprve umyjte, opláchněte a připravený nálev jen jemně vmasírujte.

Zápar na pleť:
Na zesvětlení pih a zmíněné mytí obličeje je třeba přelít dvě polévkové lžíce lípy půl litrem vody a po 20 minutách scedit. Zápar je vhodný na pleť každého druhu. Koupel v odvaru z lipového květu dá pokožce jemný zlatavý nádech.

Příprava čaje:
1 lžičku lipového květu přelijeme šálkem horké vody a necháme asi 15 minut louhovat. Můžeme osladit medem. Pijeme 3 až 5x denně.

LIPOVÉ BONBONY PROTI KAŠLI

Ingredience: 120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citronu.

Postup: Med, krystalový cukr, lipový čaj a citrónovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv.. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři ztvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí jejich narovnáme do sklenic na zavařování pod víčka, aby nezvlhli. Lipové bonbony jsou velmi dobré proti kašli a při nachlazení.

Co ještě pomáhá proti nachlazení?
Při chřipce a nachlazení doporučují lékaři dodat tělu co největší množství vitamínů. Většinou jíme pomeranče, citrony nebo kiwi. Opravdovou bombou je ale obyčejný celer. Kromě vitaminů skupiny B, C, K, A, E, obsahuje i draslík, hořčík, chrom, sodík, železo, zinek a vápník. Pokud si vybíráte čajovou směs, dbejte na to, aby obsahovala podběl lékařský. Jeho léčebné účinky znal už starořecký lékař Hippokrates - tišil ním prý suchý kašel.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.