Kraniosakrální terapie

9.3.2009Fit a v pohoděČtení na 5 minut
Kraniosakrální terapie

Kranio-sakrální terapie je jemná, neinvazivní terapie doprovázená lehounkým dotykem, cílem které je najít zdroj energetických blokád a jejich odstraněním pomoci obnovit správný tok tekutiny a energie.

Na začátek trochu z úryvku z knihy Johna Upledgera kranio-sakrálním TERAPIE:

"Asistoval jsem při neurochirurgickém Odstranění extradurálních kalcifikaci ze zadní strany durálního vaku ve středu krční oblasti ... Mým úkolem bylo držená dura mater / vnější mozkový obal - pozn. Aut. / Ve stabilní poloze s pomocí kleští, zatímco neurochirurg odstraňoval plak ... dura mater však nebylo možné udržet ve stabilní poloze. Cítil jsem se trapně, že nejsem schopen zvládnout ani tak jednoduchý úkol. ... Vyšlo najevo, že tento pohyb dura mater byl rytmický, přibližně osm cyklů za minutu. Tato rytmická aktivita byla nezávislá na dýchání pacienta i na srdečního rytmu. Jednalo se o další fyziologický rytmus. Vypadalo to jako příliv a odliv tekutiny přítomné Uvnitř durálního vaku. Ani neurochirurg, ani anesteziolog ani já jsme nikdy předtím takový fenomén nepozorovali. "

Byl žákem doktora Andrewa Taylora Stila, zakladatele osteo-patio. Následným studiem zjistil, že už před ním se zabývali tímto jevem dr. William Garner, osteopat - v roce 1900, a dalších 30 let studoval tento rytmus dr. Sutherland, který zjistil, že lebeční švy umožňují pohyb jednotlivým částem lebky, a vytvořil terapii jemných pohybů, které pomáhají při abnormálním rytmu kranio-sakrálního dechu.

Kranio-sakrální osteopatie se vyznačuje dvěma fyziologickými jevy: pohybem mezi lebečními švy, a rytmickým impulsem uvnitř lebky, který se liší od ostatních pulzací. Tyto jevy označujeme jako primární kraniální impuls. Hybnou silou je lidský mozek a jeho systém tekutin. Je také spojením fyzického těla a emocionálních stavů, kde se dají kraniosakrální terapií uvolnit hluboko poschovávané traumata a vzorce, vytvářející bloky již na fyzické úrovni.

Tento skoro nově objevený funkční fyziologický systém je úzce spjat s nervovým, lymfatickým, endokrinním, muskuloskeletální, vaskulárním i respiračním systémem. Skládá se z vlastního pohybu velkého mozku a míchy, z pohybů mozkomíšního moku, z pohyblivosti nitrolební a vnitropáteřních blan, pohyblivosti křížové / sakrální / kosti mezi kostmi kloubovými, z pohyblivosti kostí lebky a pohyblivosti tělových fascií, které propojují memrány s ostatními částmi těla pomocí centrální nervové soustavy.

Kranio sakrální systém má vlastnosti polouzavřeným dýchacím hydraulického systému, mozkomíšního mok, proudící z mozkových komor a nadlehčující mozek i míchu, tlumící nárazy, omývající jednotlivé části a zapojen do vnitřní komunikace, vyplňuje tento systém a je skoro nestlačitelný, pohyb který provádí je velmi jemný, malého rozsahu, neovladatelný vůlí a úplně podvědomý, je jako vlna proudící shora dolů a zdola nahoru, od lebečních kostí až ke křížové kosti, kde ho můžeme i nejlehčeji vyhmatat, ale také se měří palpačně na fascie, zápěstích, kotnících a ramenech.

Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie

555 Kč

Probíhá ve dvou pohybových fázích, flexe a extenze.

Při flexi /nádechu/: Kosti lebky se rozšíří v příčném /průřezový/ směru, křížová kost jde dopředu a nahoru, periferní fascie v celém těle rotují směrem ven.

Při extenzi /výdechu/: Lebeční kosti se zmenší v průřezovým směru, ale prodlouží se lebka v předozadním směru, křížová kost jde dozadu a dolů, fascie se zavírají dovnitř.

Palpační měřením tohoto rytmu můžeme vypozorovat změny, případně bloky, a jemnou technikou zvanou kranio-sakrální terapie vrátit do správné frekvence a kvality. Běžná frekvence je 8-12 opakování za minutu, jedno může trvat okolo 6 sekund. Jeho zvýšení můžeme vycítit při horečnatých onemocněních či hyperaktivitě.

Indikace této terapie, kde může dojít ke zlepšení kvality života: autismus, astma, bronchitida, cerebrální paralýza, deprese, DMO, enuréza - noční pomočování, epilepsie, exoftalamus - vystoupení oka z očnice, horečka, hyperaktivita dětí, mentální retardace, ochrnutí obličeje, tiky, glaukom - zelený zákal, chřipka, herpes, vysoký krevní tlak, infekční nemoci, zánět spojivek, bolesti hlavy - migrény, křeče, downův synrom, neurastenie, zánět středního ucha, rachitida, rýma, zánět nosohltanu, nespavost, závratě, skolióza, struma, hluchota, patologické změny páteře a mnoho jiných.

Kontraindikace: nitrolebeční krvácení, akutní zlomeniny lebky, aneurysma /výduť mozkových cév/.

Kranio-sakrální terapie je jemná, neinvazivní terapie doprovázená lehounkým dotykem, jejímž cílem je najít zdroj energetických blokád a jejich odstraněním pomoci obnovit správný tok tekutiny a energie.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.