Kameny jsou mými anděly

28.10.2008Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Kameny k masírování? Možná zvláštní představa - kameny totiž obvykle vnímáme jako tvrdé, těžké, studené, hranaté ... Po této masáži však budete překvapeni, jaké mohou být "měkoučké" a příjemné. Jak jemně vědí působí na naši kůži a jakou lehkost nám mohou dát. O masáži polodrahokamy jsme hovořili s terapeutkou a masérkou Mgr. Monikou Stašíkovou.

Kameny jsou mými anděly

Na jakém principu funguje masáž drahými kameny?

Spojuje přednosti masírování, intenzitu dotyku s léčitelstvím pomocí kamenů a jejich harmonizující silou. Z toho vyplývá jemný, ale účinný způsob léčení nejrůznějších problémů. Podle toho, jaké kameny používáme, můžeme na člověka působit v rovině tělesné, duševní i duchovní - ačkoli nakonec výsledek je vždy celostní. Při každém druhu masáži maséři používají jiné "vrátka" k dosažení harmonie, relaxace a vnitřního klidu. Drahokam dává masáži další rozměr, zejména léčebný, a poskytuje intenzivnější prožívání síly kamene.

Jaké kameny máte k dispozici?

Každý si může vybrat z nejrůznějších tvarů i druhů. V mém košíčku najdete tyčinky a tužky z drahokamů, kuliček, mydélek, bubínkové i syrové kameny. Každý druh je však něčím specifický a může přinést úlevu v některém ze zdravotních problémů. Ametyst zmírňuje napětí, achát podporuje látkovou výměnu, křišťál přináší novou vitalitu, amazonit je vynikající při kloubních potížích. Heliotrop zase posiluje obranyschopnost organismu. Jelikož zároveň čistí krev a odstraňuje z těla toxiny. Při duševních bolestech, poruchách prokrvení a blokádách pomáhá vločkový obsidián, který vznikl z roztavené lávy. Možná ho znáte i jako "sopečné sklo". Je to velmi silný ochranný kámen, který vytváří štít proti všemu zlému. Růženín je znám také jako "kámen lásky". Zlepšuje citlivost a celkový tělesný stav. Masírujeme ním zatvrdlé jizvy, prokrvuje tkáně, čistí a otevírá srdce na všech úrovních. Vnáší do srdce lásku, hojí staré citové rány, ale především učí nás mít rád sebe. Posiluje empatii a citlivost. Na masírování ještě mohu nabídnout červený a pískový jaspis, citrín, hematit, magnezit, lapis lazuli, Rhodon, sodalit, tygří oko, býčí oko, sokolí oko, turmalín, unakit, calcid nebo jadeit.

Nabídnete vy konkrétní kámen svému klientovi, nebo si z nich vybere sám?

Každý nejlépe ví, jak se cítí, co momentálně prožívá, proto volím možnost výběru. Intuitivní sáhne do košíčku plného kamenů a nechá se vést vnitřním hlasem. Když si vybere kámen, dokážu mu říct, co ho trápí. Jistě se mnozí v duchu zeptali, jak může kámen odhalit nitro člověka, ale postupně ho začali vnímat nejen jako chladnou skálu, ale i jako poselství, které může ukázat cestu, přinést uvolnění a pohodu. Jsou však i lidé, kteří chtějí, abych jim kámen vybrala já. Když mi řeknou, jaký problém je trápí, určitě společně najdeme cestu k odstranění překážek.

Jsou tyto masáže preventivní, nebo řeší zdravotní problém?

Jde v nich zejména o nalezení vnitřní rovnováhy, harmonie a klidu. Kromě psychické pomoci má každý kámen určitou vibraci a dokáže utlumit i zdravotní problém. No všechno potřebuje čas a my bychom se měli mít rádi natolik, abychom si našli čas i sami na sebe.

Lávové kameny Lipt® 60-ks B

Lávové kameny Lipt® 60-ks B

2 390 Kč

Na co všechno se dá masáž drahými kameny využít?

Na pohybový aparát, ztlumení stresu, na masáž celého těla. Můžete si zvolit například intuitivní masáž drahokamem, masáž mýdla nebo kuličkou, harmonizující masáž jantarem zda masáž reflexních zón tužkou z drahokamů.

Odkud máte kameny? Musí být nějak speciálně opracované?

Nechávám si je vozit ze zahraničí. No na Slovensku je také pár velkoskladů, kde si mohu vybrat to, co potřebuji. Drahé kameny musí být vyleštěné a opracované tak, aby působily na tělo příjemně a relaxačně. Důležitá je i očista kamenů po každé masáži od energie a informací. Čistí pod proudem tekoucí vody nebo v misce s morskou solí a ukládají se na ametystovou drúzy, která je osvobodí od zbývajících cizích informací. Po několika hodinách jsou opět jako nové a vhodné pro další ošetření.

Jak často by se měla masáž aplikovat, aby byly citelné i její zdravotní účinky?

To je na každém z nás, jak se rozhodne. Já mohu doporučit, co by bylo nejvhodnější. Většinou stačí přijít jednou za dva týdny. Vše je však zejména o pocitech, volném čase a chuti cítit se lépe.

O litoterapii připravujete i odbornou publikaci.

Je to materiál, skripta, který bude sloužit jako odborná literatura studentům na kurzech této masáže. Kurzy by se měly začít od nového roku.

Čím vás drahé kameny okouzlily?

Fascinují mě nejen svým tvarem, ale i nekonečným množstvím barev, které mají. Jsou to moji andělé strážní ve chvilkách pohody, strachu i smutku. Podíváte se na kámen, chytíte ho do ruky, pohladíte ho - a jakoby jste se ocitli v jiném světě.

Měli bychom mít i doma nějaký drahý kámen?

Nebylo by na škodu mít na nočním stolku surový růženín, případně ametystovou drúzy. Ta má však silnější vibraci, proto je vhodnější položit ji do otevřeného prostoru, například do předsíně, případně na konferenční stolek. A samozřejmě, nesmíme zapomenout na krále kamenů, křišťál, a jeho úžasnou sílu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.