Jak zvládnout nachlazení

2.11.2010Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Jak zvládnout nachlazení

Klasické nachlazení je obvykle neškodné, i když nemusíte mít ten pocit. Protože pokud vám neteče z nosu, nekašlete nebo alespoň nekýcháte, pak vám pro změnu slzí oči, nebo máte ucpané dýchací dutiny - popřípadě máte všechny příznaky najednou.

Vzhledem k tomu že se jedná o virové onemocnění s více než 100 mutacemi, tak příznaky toho kterého nachlazení se mohou velmi lišit. Symptomy nachlazení se obvykle projeví za 1 až 4 dny, no a pak většinou trvají další 3 - 4 dny. Samozřejmě že i když nachlazení samo o sobě není příliš nebezpečné tak boj s ním naše tělo vyčerpává a tím se na čas sníží imunita.

A proto je dobré potlačit i příznaky počínajícího nachlazení a to čím dříve. Můžete je zvládnout mnoha domácími recepty, které nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky. Doporučuje se začít s obyčejnou horkou koupelí a pokusit se vypotit. Po koupeli je vhodné obléci si teplé oblečení a alespoň na chvíli si lehnout do postele. Samozřejmě že pokud si na koupel nedokážete najít čas, tak se hodně osvědčilo i vymočení chodidel ve vaničce s teplou vodou, do které jsme přidali buďto směs bylinek nebo například i mořskou sůl.

Nezapomeňte ani na tekutiny! Dostatek lipového nebo bezového čaje, popřípadě i pikantní vývar ze zázvorového kořene vám pomůže. Právě v období nachlazení je přísun tekutin mimořádně důležitý - dospělí by měli vypít 2,5 - 3 litry tekutin, děti asi polovinu z toho.

V průběhu nachlazení je důležitý také přísun potřebných vitamínů, nejlépe ve formě čerstvého ovoce a zeleniny. Jídlo by mělo být přijímáno v malých dávkách, aby se tělo zbytečně nevyčerpávalo jeho zpracováním. Odborníci doporučují i inhalace - vhodný je heřmánek, různé bylinkové směsi a stejně pomůže i slaná voda. Inhalace a výplachy nosu pomáhají udržovat sliznice vlhké a tak zabraňují hrozící rýmě.

Starým a osvědčeným prostředkem proti začínajícímu kašli je teplá bezová šťáva. Plody bezu totiž obsahují velké množství vitaminu C a A, podobně jako B1 a B2 a samozřejmě i spoustu užitečných minerálů.

Tak zabojujte, abyste si mohli vychutnat ještě poslední příjemně slunečné dny podzimu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.