Jak si poradit se „zamrzlým“ ramenem v domácím prostředí?

4.6.2024Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Mnozí z nás už zažili pocit ztuhlého nebo „zamrzlého“ ramene, doprovázený bolestí a omezením hybnosti. Jaké příčiny se skrývají za tímto nepříjemným stavem? V článku se kromě odborné definice dozvíte také o způsobech, jak si při bolestech v oblasti ramene pomoci v domácím prostředí.

Bolest v rameni má různé příčiny

Humeroskapulární periartropatie

PHS (periarthritis humeroscapularis) nebo humeroskapulární periartropatie je souhrnný název pro onemocnění ramenního kloubu a měkkých tkání v jeho okolí, které vedou k bolestivému omezení pohybu. Pacienti s touto diagnózou mají často problém při běžných denních aktivitách, jako je oblékání nebo mytí zubů.

Patří sem adhezivní kapsulitida (nazývaná syndrom zamrzlého ramene) nebo zánět pouzdra kolem ramene. Dochází ke ztuhnutí svalů, které je často způsobeno nedokrvením nebo průvanem s postupným omezením hybnosti. Může vzniknout i následkem nedostatečně rozcvičeného ramene po artroskopii.

Další diagnózou je subakromiální burzitida, útlak burzy pod nadpažkem (acromion) a následný zánět.

A když vznikne zánět šlachy manžety rotátorů (tzv. tendinitida), což se stává při natažení nebo natržení, mluvíme o syndromu manžety rotátorů. Manžetu rotátorů tvoří čtyři svaly, jejichž úkolem je pohyb ramenem a jeho stabilizace: podlopatkový sval (m. subscapularis), nadhřebenový sval (m. supraspinatus), podhřebenový sval (m. infraspinatus) a malý oblý sval (m. teres minor).

Diagnostika zamrzlého ramene

Známe více testů na diferenciální diagnostiku ramene. Lézi manžety rotátorů umíme diagnostikovat například jednoduchým vyšetřením „Cyriaxův bolestivý oblouk“. Požádáme pacienta, aby provedl maximální upažení (abdukci) v ramenním kloubu. Za normálních okolností tento pohyb udělá bez bolesti až do výšky 180°, tedy až do polohy, kdy má ruce nad hlavou.

Pokud pohyb do 30° doprovází bolest, jedná se o postižení nadhřebenového svalu (m. supraspinatus). Bolest od 30° do 60° signalizuje problém se subakromiální burzou, od 60° do 120° s rotátorovou manžetou a pokud je bolest nad 120°, je postiženo akromioklavikulární skloubení.

Test padající (klesající) ruky nám slouží k rozlišení parciální (částečné) nebo totální ruptury manžety rotátorů. Po provedení pasivní abdukce (zvedneme pacientovi ruku do upažení) do 90° necháme ruku volně klesnout, a pokud padá dolů a pacient ji nedokáže udržet, jde o totální rupturu.

Zmrzlé rameno můžeme rozcvičit i v domácím prostředí

Jak řešit zamrzlé rameno v domácím prostředí?

V praxi se setkáváme s podobnými případy často. Tyto stavy řešíme kombinací fyzikální terapie, kinezioterapie a manuálních technik. Dnes si ale řekněme, jak si dokážete pocvičit rameno svépomocí v domácím prostředí.

Pro začátek, pro zahřátí struktur a uvolnění, můžeme využít cvik, který vypadá následovně. Ve stoje a mírném předklonu se opřeme zdravou končetinou například o stůl, v postižené končetině držíme závaží (může být i láhev s vodou). V této fázi necháme končetinu volně vyvěšenou, působením závaží a gravitace se nám uvolňuje hlavice ramenního kloubu z pouzdra.

Provádíme mírné pohyby dopředu a dozadu, nebo ležaté osmičky. Následně kombinujeme tento pohyb s kroužením celým ramenem a lopatkou. Samozřejmě myslíme i na okolní svaly, takže uvolníme prsní svaly: ve stoje upažíme ruku, opřeme se dlaní například o rám dveří, a tělem se odkloníme do druhé strany, přičemž cítíme příjemné natažení v prsních svalech.

Také můžeme použít metodu antigravitační relaxace (AGR), kdy vleže na zádech volně spustíme končetinu do upažení přes postel. Promasírujeme tuto svalovou partii spolu s ramenem použitím pichlavého míčku, masážní pistole, nebo našich rukou.

Pro zvýšení rozsahu v ramenním kloubu si procvičíme flexi (ohýbání) a extenzi (vystírání) za pomoci paličky nebo ručníku. Pomůcku chytíme na šířku ramen a zvedáme nahoru, kolik nás pustí. Totéž do zapažení s tím, že ručník držíme za zády.

Můžeme si ručník za zády chytit i vertikálně, a jednou rukou vytahovat vzhůru druhou.

K posílení svalů jsou vhodné izometrické cviky, jako pomůcka nám poslouží overball. Budeme ho ve stoje zatlačovat dlaní do zdi s nataženou paží, pár vteřin vydržíme v napětí a povolíme. Následuje další cvik, mačkání overballu dlaněmi proti sobě. Tento cvik vypadá, jako bychom se „modlili“, lokty jsou vodorovně se zemí, jsme natažení a dáváme pozor, aby se nám při zmáčknutí nezvedala ramena.

Můžeme využít i posilovací gumu při rozpažování s nataženýma rukama ve stoje. Je dobré stát před zrcadlem, abychom uměli odkontrolovat nesprávné pohybové návyky, protože to cvikům ubírá na efektivitě.

Toto bylo jen pár příkladů pro účinné cviky pro uvolnění, protažení a posílení svalů ramenního pletence. Když budete pravidelně věnovat čas cvičení, vaše ramena se vám jistě odvděčí bezproblémovým fungováním.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.