Jak si pomoci, pokud máte v létě oteklé nohy

18.7.2022Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Oteklé nohy umí pořádně znepříjemnit léto. Pokud netrpíte vážnějším onemocněním a nohy vás zlobí jen pro vysoké venkovní teploty, máme pár rad, jak si rychle pomoci. Nejlepší cestou však stále zůstává prevence v podobě zdravějšího životního stylu.

Oteklé nohy nás trápí hlavně v létě

Proč nohy otékají

Příčin, proč cítíme, jako by naše nohy byly ze železa, je několik. Letní vedra jsou jen jednou z nich. Horší stavy mohou zažívat lidé s nadváhou a hormonálními výkyvy, těhotné ženy, lidé trpící chronickým žilním onemocněním a problémy se srdcem, ledvinami či játry.

Teplo způsobuje zpomalení průtoku krve, žíly se snaží krev ochladit, roztahují se a s větší obtíží vytlačují krev zpět k srdci. V jejich okolí se začnou hromadit tekutiny a otékají hlavně lýtka, kotníky a nárty.

Oteklé nohy – vyzujte se a vyložte si nohy nahoru

První pomoc u oteklých nohou

I v případě oteklých nohou si umíte rychle pomoci a alespoň částečně nohám ulevit. Máte-li těsnou obuv nebo ponožky či vysoké podpatky, zujte se. Pokud je to možné, vyložte si alespoň na chvíli nohy do vyšší polohy, ideálně až nad úroveň srdce.

Minimum, co můžete pro své nohy udělat, je hýbat jimi a nesetrvávat dlouhou dobu ve stejné poloze. Při sedavém zaměstnání se alespoň jednou za hodinu postavte, projeď se a protáhněte. Poděkují vám nejen nohy, ale také záda, krční páteř a vaše zápěstí a ruce. I při sezení za počítačem můžete střídavě zvedat špičku směrem nahoru a rolovat prsty směrem k patě. Usnadníte těm žilám vytlačovat krev směrem k srdci.

Doma si můžete nohy osprchovat chladnou vodou nebo si dát koupel v chladné vodě se solí, ideálně epsomskou nebo magnesiovou. Epsomská nebo i hořká sůl se tradičně používá jako léčebná sůl při otocích břicha. Podle výzkumů se hořčík a sírany dobře vstřebávají přes pokožku a tělo je umí téměř okamžitě využít. Pokud trpíte onemocněním střev, jater, ledvin nebo srdce, koupel raději konzultujte s lékařem.

Koupel nohou v soli

Otoky a křeče nohou jsou často způsobeny i nedostatkem hořčíku. Koupel nohou v soli nebo masáž nohou hořčíkovým olejem jsou jednoduché a příjemné metody, jak rychle dodat tělu magnesium a ulevit si při pocitu těžkých a oteklých nohou.

Masáž je vůbec dobrý nápad. Jemné promasírování chodidel chladivou emulzí, vibrační pistolí (toto máme ověřeno, velmi příjemné a pomáhá), masážním ježkem nebo na speciálních válečcích nohám jistě uleví. Pokud vás nohy zlobí pravidelně nebo máte zaměstnání, kde hodně sedíte či stojíte, vyplatí se investovat do masážního přístroje nebo vaničky.

Prevence vzniku otoků nohou

Dá se otékání nohou v letních vedrech vůbec vyhnout? Do jisté míry ano, pokud jste relativně zdraví, budete dbát na prevenci a zdravější životní styl.

Na prvním místě zmíníme pitný režim. Dehydratace je jednou z příčin, proč krev houstne, a nohy otékají. Na druhé straně ale zbytečné nalévání se tekutinami zatěžuje ledviny a také se může projevovat otoky, například známými váčky pod očima. Takže zachovejte míru a přijímejte množství tekutin přiměřené aktuálnímu stavu vašeho organismu a podmínkám prostředí, ve kterém se pohybujete. V létě se často zapomíná na to, že vzduch z klimatizace je sice chladný, ale také suchý. Takže pitný režim by měl být dostatečný i při pobytu v klimatizovaných prostorách.

Příliš mnoho soli a otok nohou

Pozor na příjem soli v potravě a v nápojích. Po sportu a při vyšší míře pocení je rozumné zařadit do pitného režimu i minerální vody, ale celodenní popíjení minerálky tělu spíše uškodí, než pomůže. Sledujte svůj příjem soli. Oblíbené letní pokrmy jí někdy obsahují překvapivě mnoho: sýry, dochucované zeleninové saláty, grilované maso a uzeniny či ryby. Přes léto je zelenina velmi dobře dozrálá, zkuste si užít její přirozenou chuť bez zbytečného dochucování solí.

Jak jsme již zmínili, nohám prospěje pohyb. Nevynechávejte kvůli horkům procházky, ale ven se vydejte v pozdějších odpoledních hodinách a vyhýbejte se rozpáleným chodníkům. Zdržujte se v přírodě, u vody nebo na trávě pod stromy. Dopřejte si jakýkoli pohyb, který je vám příjemný.

Oteklým nohám ulevíte, pokud si je při spánku něčím podložíte, aby byly během noci ve vyvýšené poloze.

Bohužel, už i v Evropě se vážným problémem stává nadváha a obezita. Vyšší hmotnost zatěžuje klouby, krev a lymfa neproudí bez překážek, oblečení často škrtí a přispívá k pocitům nepohody. Lidé s nadváhou a obézní trpí pocitem těžkých nohou téměř zákonitě. Snažte se držet si přiměřenou váhu, je to cesta, jak se vyhnout horším zdravotním potížím než pouhým otokům nohou.

Chození naboso nohám prospívá

Oblékejte se přiměřeně. Příliš těsné oblečení a obuv problém s oteklýma nohama může jen zhoršit. V ideálním případě byste neměli po svlečení mít výrazně vytištěné švy od kalhot, spodního prádla a ponožek ani pásky od sandálů. V horkém létě preferujte chození naboso po různých přírodních površích. V případě problémů se žílami noste kompresní ponožky nebo podkolenky.

Už jsme si řekli o významu hořčíku pro správné fungování svalů a hospodaření s tekutinami. Podobně prospěšný je i draslík. Příjemná zpráva je, že kromě ovoce, zeleniny, luštěnin, potravin z celozrnné mouky a ryb najdeme vyšší obsah hořčíku nebo draslíku také v hořké a mléčné čokoládě, černém čaji, kokosové vodě a červeném víně.

No nezapomeňte ani na avokádo, špenát, banány, kakao, brambory, bílé fazole, čočku a hrách, meruňky, šťávy z pomeranče, mrkve či grepu, šípky, houby, ořechy a maso z kvalitního kuřete či ryb jako losos, candát a tuňák.

Problémem se žilami a tím i otoky nohou v létě trpí prý až 80 % lidí. Pokud se tento problém týká i vás, zkuste zařadit několik výše zmíněných postupů a mějte hezčí léto.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.