Jak masáží prohloubit lásku k dětem
Když hladíme a toulíme se s našimi dětmi, dáváme jim pocit tepla, bezpečí a lásky, pomáháme jim vytvářet si sebedůvěru a jistotu do dalšího žití.
A když je hladíme cíleně, už je to vlastně jemná masáž. Přispívá k harmonizaci dětského organismu, ovlivňuje svalstvo a tím správné držení těla, podporuje tok krve a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervová zakončení, napomáhá proudění energie v těle, zvyšuje obranyschopnost organismu. U novorozenců odstraníme poporodní trauma / vyplavuje se stresový hormon /, zklidníme své hyperaktivní ratolesti, pomůžeme dětičkám s poruchami učení, spánku, dokonce můžeme vylepšit i stavy dětí se svalovou dysfunkcí či Downovým syndromem.
Matky v přírodních kulturách si znalosti o masáži dětí předávaly z generace na generaci, a považovali ji za velmi důležitou pro vývoj děťátka spolu s kojením a nošením na těle. Většinou v šátcích vpředu, aby se mohli kdykoli napít mateřského mléka. V naší době se však už na tyto láskyplné projevy neklade takový důraz, zapomněli jsme, jaké je to důležité pro naše děti a že tento čas, kdy nás nejvíce potřebují, prvních pár let, se nedá ničím vynahradit. Naučme se dávat ale i přijímat láskyplné doteky, které nám pomohou zkrášlit a ozdravit náš uspěchaný život.
Taková jemná masáž je vhodná pro děti od novorozenců / tu jen náznakově /, přes kojence a batolata až po dospívající i dospělé. Masírovat se mohou rodiče navzájem, i budoucí tatínkové takto pomohou maminkám. V takovém případě postupujeme samozřejmě velmi opatrně, zejména v oblasti bříška jen jemně vtíráme rostlinný olej do pokožky a pokud chceme použít i nějakou vonnou silici, vybíráme jen v těhotenství vhodné éterické oleje. V posledním období však již najdeme dost odborně namíchané aromateraputické kosmetiky právě pro období těhotenství, ale i porodu a šestinedělí.
Nastávající maminky mohou mentálně "masírovat" své děťátko už v bříšku, co mu přinese příjemnou pohodu a intenzivní pocit maminčiny lásky. Při masážích dětí se mohou střídat oba partneři, což je velmi důležité pro harmonický rozvoj dětské osobnosti. Můžeme při tom poslouchat relaxační hudbu, živější děti upřednostní něco veseleji, nebo se jen tak povídáme, vymýšlíme si básničky, které se hodí k tomu, jak masírujeme. Pokud chce děťátko, abychom mu zpívali, vyberme si jeho oblíbenou písničku. Důležité je, abychom se dívali navzájem do očí, takhle si i odsledovat zpětnou vazbu na naše dotyky, zjistíme, kde máme setrvat déle, a kde naopak už stačilo.
Před zahájením masáže se nejprve zbavme negativních emocí z uplynulého dne, nalaďme a soustřeďme jen na svého miláčka.
Mezi maminkou a děťátkem nedochází jen k fyzickému kontaktu, ale zejména k intenzivnímu energetickému propojení. Miminka mají intenzivní vyvinutý čich, používáme jen jemné rostlinné za studena lisované oleje, například slunečnicový, mandlový, protože dítě miluje vůni své matky. A pro maminku je nejkrásnější vůně její děťátka. Od půl roku můžeme začít s používáním kvalitních přírodních éterických silic, které prohlubují účinek masáže a působí nejen na tělo ale i na duši děťátka i rodiče.
Pro miminka je vhodný například heřmánek, meduňka, růže, pomeranč, mandarinky, eukalyptus radiata. Některé z nich jsou dost drahé, ale můžete si je pořídit už naředěné v nosném oleji za přijatelnou částku. Některé aromaterapeutické firmy nabízejí zvlášť jemné BIO-oleje z biologicky pěstovaných rostlin, z nich můžete použít například levanduli lékařskou nebo eukalyptus radiata. Asi tak 24 hodin před masáží provedeme test snášenlivosti: naneseme kousek připraveného masážního oleje na předloktí, pokud nezpůsobí žádnou nepříjemnou reakci na pokožce ani v chování děťátka, vybrali jsme tu správnou vůni.
Prostřednictvím silic urychlíme proces adaptace našeho potomka v mateřské školce. Jednoduše mu nakapeme jeho oblíbený olejíček na šaty nebo na kapesník, a bude ho uklidňovat a připomínat domov. Nádhernou vůni má nerol, jasmín, heřmánek, ylang-ylang, levandule, ale některých může oslovit i majoránka a mateřídouška.
Uvedu dávkování éterických silic pro děti při masáži z knihy Aromaterapie v pediatrii:
- od půl roku: na 2 lžíce nosného oleje 1 kapku silice
- od 1 roku: na 1 lžíci nosného oleje 1 kvapku silice
- od 5 let: na 1 lžíci nosného oleje 2-3 kapky silice
- od 10 let: na 1 lžíci nosného oleje 3-5 kapek silice
Masáž děláme, pokud lze, každý den, nejméně půl hodinu po jídle, před nebo i po koupeli. Každé děťátko je individualita, proto se přizpůsobíme jeho potřebám. Některé upřednostní masáž ráno, jiné večer. I když některé děti odmítají doteky, neznamená to, že jejich nepotřebují, právě naopak. Takovým jedincům se musíme věnovat velmi citlivě, trvá to někdy i celé měsíce, dokud je zbavíme tohoto problému. U některých zdravotních potížích se nejdříve poraďme s lékařem nebo masážním instruktorem, například při horečkách, alergiích, nevolnostech, akutních infekcích, srdečních nebo jiných závažných onemocněních.
Zatím jsem se setkala s indickou dětskou masáží podle knížky KNIHA o masáže - od Lucindy Lidellové, kde je velmi pěkně popis masáže i pro těhotné ženy nebo starší lidi. Já většinou používám techniku masáže dle V. Schneiderové - McClureové, kterou vyučuje Mgr. Janka Hašplová v Praze au nás její žáci na kurzech. Možná jste se už setkali s její knihou Masáže dětí a kojenců, kde je tato metoda rozepsána i s ilustračními fotografiemi. Spojuje techniky indické, švédské a reflexní masáže. Například indická masáž končetin směřuje od ramen a beder k prstům, co zbavuje napětí a stresu, švédské tahy jsou vedeny opačně, podporuje krevní oběh směrem k srdci. Stimulaci reflexních bodů praktikujeme při masírování chodidla. Pro dokonalé ovládání techniky je nejlepší absolvovat kurz, kde se to vše spolu s vaším děťátkem naučíte, dokonce vás na ukázku i promasírovat, abyste zažili na vlastní kůži to blahodárné působení a dobře padne unaveným maminkám, které věru na sebe mají málo času zejména v prvních měsících života miminka.
Věřím, že Vás tato slova zaujmou a přeji vám, aby se masáže staly příjemnou součástí vašeho života a prohlubovali lásku a úctu k vašemu partnerovi i dětem.
Adriana Jánošíková