Jak často si dopřát masáž

14.2.2023Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Nejjednodušší rada zní: tak často, jak máte potřebu a chuť. Odpověď na výše položenou otázku je poněkud složitější. Záleží totiž na mnoha faktorech, jako je typ masáže, stav těla, pociťování bolesti, stres, no a v neposlední řadě rozpočet klienta. Pojďme si tedy přiblížit vhodné frekvence návštěv v masérském salonu.

Jak často chodit na masáž

Opakování masáže přináší více účinku

V rámci novoročních předsevzetí si lidé často slibují, že se budou více věnovat svému tělu. Ale pokusy o zdravou stravu končí prvním salátem k obědu, jedna návštěva fitness centra také postavu do plavek nevykouzlí. Stejně jedna masáž za rok v rámci dovolené sice potěší, ale zázraky se dlouhodobě od ní čekat nedají.

O přínosech masáže umí každý masér nadšeně mluvit hodiny, tak jen pro osvěžení paměti:

  • uvolňuje ztuhlé a bolestivé svalstvo,
  • přináší fyzické i psychické uvolnění,
  • rozproudí krevní oběh, což znamená více kyslíku a výživy pro celé tělo,
  • díky uvolnění svalstva zvyšuje rozsah pohybu v kloubech,
  • redukuje účinky stresu na tělo,
  • zmírňuje chronickou bolest,
  • posiluje imunitu,
  • pomáhá zlepšovat výkon,
  • přispívá k rychlejší regeneraci po zranění a operacích,
  • zlepšuje náladu (vyplavují se hormony štěstí).

Opakováním a pravidelnou aplikací masáže se tyto účinky zesilují. Při masáži se prokrvuje a uvolňuje svalstvo, šlachy a klouby, účinky masáže tělo zpracovává přibližně 24-72 hodin.

Jak často tedy chodit na masáž?

Obecné doporučení zní jednou za týden až jednou za měsíc, podle potřeby. Většina masérů přistupuje ke každému klientovi individuálně a další termíny s ním dohadují na základě momentálního stavu.

Pojďme se podívat na vhodnou frekvenci masáží podle toho, co dovedlo klienta na masáž.

Důvod č. 1: Stres a únava
Nejčastějším důvodem pro masáž u běžné populace je přání odpočinout si a uvolnit svalstvo. Z masážního lehátka nelze utéct ani nic vybavovat, klienti se zcela uvolní a vychutnávají si půlhodinku nebo hodinku, kdy se někdo věnuje jen jim.

Při relaxační masáži, ať použijete jakoukoli techniku nebo jejich kombinaci, se uklidní i nervový systém, „druhý mozek“ klienta, odplavují se úzkosti a napětí ve svalech i psychice. Po masáži se nastartuje trávení a imunita, často následuje hluboký a klidný spánek.

Antistresová relaxační masáž je mimořádně vhodná i pro maminky menších dětí, které mívají problém získat čas pro sebe a své tělo unavené péčí, kterou svým dětem poskytují.

Ideální frekvence návštěv maséra je v tomto případě 1x za týden nebo 10 dní. Samozřejmě s ohledem na časové a finanční možnosti klienta. Jednou za 14 dní nebo pravidelně na měsíční bázi absolvovaná masáž také udržuje tělo v lepší kondici než nárazově absolvované wellness.

Masáž pomáhá zvládat bolest

Důvod č. 2: Bolest
Bolest při chronických zdravotních problémech nebo po úrazu či operaci si zaslouží naši pozornost a péči. Masáž umí významně přispět k rychlejší regeneraci a odbourávání bolesti. Při řešení bolesti je vhodné spolupracovat také s ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem.

Masáž snižuje bolestivost svalstva a zklidňuje nervový systém, je tedy v případě chronické bolesti výbornou volbou. Při poraněních nebo po operacích se díky masáži nevytváří hrubá jizvení, tkáň se totiž dobře prokrví a uvolní. Po zhojení tedy zůstává lepší rozsah pohybu zraněného místa a je menší pravděpodobnost pozdějších komplikací.

Obecné doporučení je, chodit na masáž zpočátku častěji, i 2-3x týdně. Když se začne bolest zmírňovat, mohou se i odstupy mezi masážemi prodlužovat. Cílem při chronické bolesti je nalézt takový časový odstup mezi masážemi, který klientovi zajistí co nejmenší bolesti. Při poúrazové péči se chceme dostat co nejblíže stavu před úrazem, resp. ke zdravému tělu.

Důvod č. 3: Sport
Čím „vážněji“ bere klient sport, kterému se věnuje, tím důležitější je výběr maséra a frekvence masáže. Pravidelná masáž v rámci přípravy pomáhá rychleji zregenerovat svalstvo a tím zlepšovat výkon. Jak často chodit na masáž závisí při sportu na tréninkovém plánu, na druhu sportu a stanovených cílech. V tomto případě se vyplatí hledat maséra, který se věnuje sportovní masáži nebo se poradit s fyzioterapeutem.

Obecně v tréninkové fázi se tělo masáží uvolňuje, rychleji se regeneruje a podporuje se lepší výkon. Těsně před soutěží nebo závodem se nedoporučují příliš silové masáže, resp. se nedoporučuje masáž vůbec, tělo potřebuje být v optimálním stavu pro výkon a ne v regeneraci po masáži.

Naopak těsně po výkonu není třeba s masáží čekat, může výrazně usnadnit regeneraci. Je tedy na dohodě sportovce a maséra, nejen o pravidelnosti, ale také o typu, síle a délce každého ošetření na masérském lehátku.

Jinou skupinou jsou víkendoví sportovci. Stačí jim nižší frekvence masáží, ale po víkendovém výkonu pomůže masáž rychleji se vrátit do formy a přežít pohodový pracovní týden bez svalové horečky. Pravidelná masáž uvolní nejen svaly, ale také šlachy a klouby a snižuje celkově možnost vzniku zranění.

Důležité tedy je zvážit, co je při masáži naším cílem. V každém případě pravidelnost při návštěvě maséra prospívá fyzické i psychické kondici klienta.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.