Irisdiagnostika
Když se podíváme někomu do očí, často zjistíme zda lže, zda je rozzlobený nebo zamilovaný. Dokážeme i říci zda je člověk unavený, nebo se necítí dobře pokud jsou jeho oči kalné, smutné nebo jim jen chybí typická jiskra.
Irisdiagnostika
je jedním z odvětví alternativní medicíny, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu jednotlivce podle obrazu duhovky jeho oka. Irisdiagnostici říkají, že každá část duhovky ukazuje stav určité části těla, orgánu či systému. Známé pořekadlo říká, že oko je oknem do naší duše, ale z pohledu irisdiagnostiky je i mapou lidského těla.
První pokusy o zjišťování nemocí z lidského oka se datují již tisíce let zpět, do dob starověké Číny. Podle astrologických principů, které hledají propojení lidského osudu (mikrokosmos) s hvězdami (makrokosmu) si Číňané podobně představovali i oko jako takový mikrokosmos celého těla. I v egyptské Gíze byly nalezeny jedny z prvních záznamů, sepsané slavným Tutanchamonovým lékařem a knězem El Aks.
Princip
Irisdiagnostika vychází ze studie složení, barev, skvrn a znamének na oční duhovce a očním bílku a také se sledují změny uložení a tvaru zorničky. Každý orgán a systém organismu je zohledněna v duhovce. Oční mapa popisuje duhovky obou očí, které jsou sice nejmenší plochou, na kterou se organismus promítá, ale také jednou z nedetailnějších. Oční duhovka se rozděluje na několik oblastí, které se rozkládají postupně v kruzích, od středu oka k jeho bílku.
Podívali jste se někdy opravdu důkladně na svou duhovku? Pokud ano, pravděpodobně jste si všimli různé prolínání barev, tmavé skvrny a bílé čáry a řadu dalších detailů. Irisdiagnostika používá tyto variace na určení stavu každé části těla. Lidské tělo a duhovka oka jsou propojeny nervovým systémem, a proto je i možné určit zjistit stav organismu pohledem do očí.