Jdu poprvé do sauny: Jak se mám na to připravit?

8.3.2022Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Proč Finové berou saunu denně? Protože je to nejen příjemné, ale také zdravé. Pokud jste ještě nepřišli na chuť saunování, možná vás dnes přesvědčíme, abyste to alespoň zkusili. Rozebereme si, co vás v sauně čeká a jak se na saunování připravit.

Finská sauna

Začněme benefity saunování

Saunování v sobě spojuje relaxaci a udržení zdraví. Podle výzkumů pravidelné saunování slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, která jsou bohužel stále na prvních místech žebříčku úmrtnosti nejen v Evropě.

I jednorázová návštěva sauny může přinést lepší spánek, úlevu od stresu, bolestí svalů a únavy. Pravidelné absolvování sauny zlepšuje imunitu, trávení a termoregulaci (studené ruce a nohy) a odměnou vám bude také čistá a rozzářená pokožka.

Kterou saunu si vybrat?

Wellness centra nabízejí často několik druhů saun. Pokud si jako začátečník neumíte vybrat, neostýchejte se zeptat personálu a nechte si poradit.

Klasikou mezi saunami je finská sauna. Můžete v ní očekávat 80-100°C a velmi nízkou vlhkost. Saunování v suché sauně přináší nejvíce jmenovaných benefitů.

Infrasauna

V infrasauně není tak teplo, pouhých 40-60°C, proto je vhodná i pro lidi, kteří špatně snášejí vysoké teploty a suchý vzduch (např. při vyšším krevním tlaku). Infrasauna pracuje na jiném principu, přehřívá přímo tělo do hloubky a ne pouze vzduch kolem těla. Pobyt v ní je jednorázový a trvá kolem 30 min.

S vysokou vlhkostí až 100% se můžete setkat v parní sauně. Teplota v ní nepřekračuje 50°C a pára je často obohacena solí nebo esenciálními oleji.

Bylinková sauna nabízí příjemnou vlhkost vzduchu kolem 20% a teplotu 60-70°C. Kromě pocení v parní a bylinkové sauně vdechujete také vlhký vzduch obohacený o bylinné výtažky, sůl nebo esence.

Jak začít s finským saunováním

Pokud jste úplný nováček, je rozumné obeznámit se se základními zásadami a postupem saunování. Pro stydlivé jsou i hodiny vyhrazeny čistě pro saunování mužů nebo žen.

Příprava před saunováním

Dvě hodiny před saunováním vynechejte těžké jídlo a zcela zapomeňte na alkohol. Nejpříjemněji vám v sauně bude ve stavu „ani přejedený, ani hladový“. Odložte oděv a všechny šperky, osprchujte se teplou vodou s použitím mýdla a osušte se. Na pokožku nic nenanášejte, žádné tělové mléko, deodorant nebo parfém. Do sauny vstupujte se suchou pokožkou a vlasy, podpoříte tak pocení. Je vhodné nemít studené nohy, pokud se vám to stane, zahřejte si je v teplé vodě a vysušte ručníkem. Do sauny nepatří plavky ani umělá či gumová obuv! Při vysoké teplotě se ze syntetického materiálu mohou uvolňovat škodliviny.

Doplňky pro saunování

Průběh saunování

Do sauny vstupujte nahý a bosý, zabalený v plachtě, ručníku nebo saunovém kiltu. Pokud si pro nedostatek místa nemůžete lehnout a budete při saunování sedět, vlivem rozdílu teplot v úrovni nohou a hlavy se tělo nerovnoměrně zahřívá. Můžete použít klobouk k saunování, ochrání hlavu před přílišným přehříváním.

Vždy si pod sebe podkládejte prostěradlo nebo ručník, v ideálním případě i pod nohy. Co se teploty týče, musí panovat shoda mezi všemi účastníky saunování. Do jisté míry umíte teplotu regulovat tím, že si sednete na nižší nebo vyšší saunové lavice.

Dodržujte saunovou etiketu, chovejte se ohleduplně, dveře od sauny otevírejte a zavírejte rychle, abyste eliminovali únik tepla. Vnímejte ostatní návštěvníky sauny, nezabírejte si místo pouze pro sebe a nerušte hlasitým hovorem. Okukování těl ostatních návštěvníků sauny je nevhodné a považuje se za drzé a neslušné.

Při posledním kole saunování můžete použít peeling nebo saunový med, ale dbejte na to, abyste pot nebo peelingový prostředek nefrkali kolem sebe.

Kola saunování

Jedno finské saunování má několik kol. Když se dostatečně v sauně vyhřejte, smyjte ze sebe pot vlažnou vodou a ochlaďte se buď studenou sprchou postupně od končetin směrem do středu těla, nebo krátkým osvěžením v bazénu. V některých saunách můžete využít také venkovní prostory a zchladit se například ve sněhu. Po zchlazení se zabalte do suchého ručníku, županu nebo plachty, lehněte si na lehátko a relaxujte.

Sauna s možností ochladit se v exteriéru

Při jednom saunování se obvykle absolvují dvě až čtyři kola. Řiďte se úplně svými pocity a do ničeho se nenuťte. Totéž platí i pro délku pobytu v sauně. Doporučuje se 10-15 minut, ale toto je opravdu individuální a každé saunování se budete cítit jinak. Jednoduše zůstaňte v sauně, dokud vám je horko příjemné a odpočívejte mimo saunu, dokud vám nezačne být zima.

Po posledním kole saunování se osprchujte bez použití mýdla a na pokožku nic nenanášejte. Pokud je wellness vybaveno tepidáriem, můžete si půl hodinku poležet na vyhřívaném lehátku.

Po saunování

Sauna je nejlepší navečer. Tělo dostane zabrat, ale bude se vám dobře spát. Neplánujte si po saunování žádné obtížné aktivity. Ideální je relaxační režim a spánek.

Rozhodně doplňte ztrátu tekutin. Vhodnými nápoji jsou voda, minerálka a neslazené čaje, případně ředěné ovocné šťávy. Napijte se před saunováním, při každém odpočinku a po saunování. Vhodné je doplnit také minerály – hlavně hořčík a vápník. Vyhněte se alkoholu!

Jak často absolvovat saunu?

Zpočátku jednou týdně. Když si tělo na saunování zvykne, můžete přejít na 2-3 saunování týdně a případně se jako Finové saunovat denně.

Po saunování je vhodné dopřát si relax

Pro koho není sauna vhodná

I saunování má kontraindikace. Nepatří do ní cokoli infekční, neboť při vyšší teplotě a vlhkosti se patogenům daří šířit do okolí. Když naše tělo bojuje s infekcí, nenuťme ho snášet další nápor v sauně.

Výjimkou je případ, kdy cítíte úplně první lehké příznaky nachlazení. Tehdy může saunování pomoci stimulovat imunitní systém, který onemocnění zvládne. Tyto pokusy ale rozhodně nepatří do veřejných saun! Experimentujte na sobě v soukromé sauně, kde nehrozí, že nakazíte jiné osoby.

Sauna se nehodí ani v době menstruace a těhotenství (individuální), při epilepsii, onemocněních srdečně-cévního systému, při vysokém tlaku a onemocněních plic, ledvin a kloubů. Teplu a vlhku se vyhýbejte i v případě infekčních onemocnění kůže.

Nezapomeňte: saunu nikdy nekombinujte s alkoholem. Nekonzumujte jej před, během ani těsně po saunování.

Pokud se rozhodnete zkusit saunu, při dodržení základních pravidel vás čeká velmi příjemný relaxační zážitek. Saunování se může stát součástí vašeho zdravého životního stylu.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.