Externí detoxikace - část II

23.4.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty
Externí detoxikace - část II

Tepelné procedury

Sauna a pára, široce využívány zejména ve švédskou a Finsku, pomáhají udržovat tělo zdravé a bez toxinů. O vlivu sauny na lidský organismus přirozeně existují i vědecké studie: v průběhu sezení v sauně se výkon srdce zrychluje o 75%, zrychluje se krevní oběh a 70% krve dojde až k pokožce. Všechny toxiny, které se krví přenášejí, jsou tedy blíže k povrchu těla a v souladu s teorií se tedy snadněji vyloučí. Jak by měla být optimálně využívána sauna a pára? Přesto, že se v návodech k intenzivně detoxikační režimy dočtete, že 2 - 3 hodiny v sauně vám také pomohou odbourat zásoby tuku a pomohou uvolnit pesticidy a těžké kovy do čistícího systému, my vám rozhodně takový dlouhý pobyt v sauně nedoporučujeme, a to nejen proto, že příliš velké dávky uvolněných chemikálií systém zahlcují, ale zároveň takové dlouhé setrvávání v sauně bez lékařského dohledu mohou být i nebezpečné. Pokud si přejete pobytem v sauně podpořit detoxikační procesy ve svém těle, úplně vám postačí 10-20 minut při teplotě, kterou snesete. Před procedurou nejezte těžká jídla, nepijte alkohol, naopak dopřejte si větší množství vody před pobytem i během pobytu v sauně. V sauně ztratíte asi 30ml vody (i více), a to je dost na to, aby se tělo zpracoval a začala se zpomalovat produkce moči, co by mohlo být kontraproduktivní. A samozřejmě, pokud máte jakékoliv zdravotní potíže týkající se srdce, krevního tlaku, dýchací soustavy nebo kůže, rozhodne před pobytem v sauně navštivte svého lékaře a konzultujte s ním, zda vám pobyt v sauně neuškodí. Do sauny a do páry by také neměli chodit těhotné ženy.

Kuřáci v sauně

Když kuřáci opouštějí saunu, často po nich zůstávají na ručnících žluté skvrny od vyloučeného dehtu. Firma Finlandia Sauna ve svých veřejných saunách při výměně laviček toto potvrdila, protože pod mnohými z nich byla jemná černá vrstva dehtu. Pokud vás tato skutečnost nepohne k tomu, abyste přestali kouřit, tak asi nic.

Masáže

Masáže v procesu detoxikace fungují na dvou úrovních. Zaprvé pomáhají snižovat stres, takže je lze využít k eliminaci chuti na produkty plné toxinů, jakými jsou alkohol, cigarety nebo cukr, ke kterým se v obdobích stresu mnozí z nás uchylují. A zadruhé tlak rukou na tělo působí stejným způsobem jako cvičení nebo kartáčování těla. Stimuluje krevní oběh a proudění lymfy. Čínské výzkumy ukazují, že v průběhu masáže roste teplota kůže a tím se rozšiřují mezery mezi buňkami. Těmito mezerami proudí lymfa. Pokud se rozšíří, stimuluje se tím proudění lymfy, k buňkám se tak dostává více živin a z oblasti se vyloučí více odpadních produktů. Jak tedy masáží co nejvíce napomoci procesu detoxikace? Nejdůležitější je zvolit správný typ masáže. Masáží je množství druhů a zatímco hlavním cílem např.. sportovních a jim podobných masáží je poskytnout úlevu od bolesti, při procesu detoxikace vám příliš nepomohou.

Lymfatické masáže

Tento typ masáží (někdy se jim říká i lymfatická drenáž) je při očistě organismu nejlepší. Dlouhé mírně tahy rukama se střídají s poklepáváním, přičemž jediným cílem je stimulace proudění lymfy. Lymfatické masáže musí provádět pouze odborník, jinak by mohlo dojít k porušení lymfy. Pokud hodláte tyto masáže podstoupit, informujte se buď v prodejnách přírodních léčiv nebo centrech alternativní medicíny. Velmi jemný typ lymfatické masáže si však můžete udělat i sami.

Aromaterapeutické masáže

Tyto masáže se provádějí tlakem na určitá místa na těle, čímž se zrychluje krevní oběh, a přitom se aromatické oleje s různými detoxikačními vlastnostmi kůží absorbují do těla.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.