Exotika na stole

1.4.2010Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Stýská se vám za létem? Připravte si speciality z exotického ovoce! Užitečné vašemu zdraví, zpestří stůl a zalijí ho slunečními paprsky. Nabídka je široká, stačí si správně vybrat.

Exotika na stole

LIMETY

Ačkoliv se na malé zelené citrony díváte podezřívavě, nemáte se čeho bát. Můžete je používat jako klasické citróny. Mají trpčí, ale zato výraznější chuť. Nastrouhaná kůra dodá moučníkům i jídlům s kořením kari zajímavou příchuť. Šťáva z limetek vás skvěle posílí a zásobí vitaminem C. Aby ulahodila i vašemu jazyku, rozřeďte ji vodou a přidejte med. Je dokázáno, že citrusy zpomalují stárnutí a chrání před rakovinou. Citrusový pektin zas snižuje cholesterol.

AVOKÁDO

Když v některé knize spatříte slovní spojení hruškovec americký, vězte, že jde o avokádo. Plody můžete využít nejen v kuchyni, ale i v koupelně. Maska z avokáda je výborná zejména na suchou a vrásčitou pleť. Avokádo obsahuje zejména vitaminy skupiny B, vitaminy C, E, draslík, fosfor, hořčík a množství nenasycených mastných kyselin, které jsou pro organismus velmi užitečné. Pokud jste hubení, vyčerpaní, trápí vás deprese, vysoký krevní tlak či problémy se srdcem, měli byste avokádo konzumovat denně. Dužinu můžete ochutit solí, pepřem, česnekem nebo worcesterskou omáčkou. Chuť avokáda připomíná olivy a oříšky a vyjímá se především v polévkách, pomazánkách, salátech, zmrzlinách a koktejlech.

MANGO

Pokud budete mít po velikonočním obžerství žaludeční problémy, zachrání vás mango! Obsahuje vitamíny A, B, C, E a podporuje trávení. Kupujte jen nepoškozené a zralé plody, zralost zjistíte stisknutím. Mají různé tvary, rozměry a barvy, od zelené, žluté až po červenou. Mango kruhovitě nakrojte po pecku a poloviny opatrně oddělte. Sladkou dužinu vyjídejte lžící nebo ji pokrájejte na menší kousky. Bude vám připomínat broskve nebo hrušky. Mango se hodí do salátů, moučníků nebo jako doplněk k vanilkové zmrzlině.

ŽIVA regena

ŽIVA regena

1 090 Kč

LIČI

Liči je známé i pod jménem čínské jahody. Má hrubou, drsnou, nahnědlou až růžovou slupku. Pod ní se nachází dužina krémové barvy s velkým černým semenem. Vůně liči připomíná muškát a růži. Jemně sladká a kořeněná chuť tohoto ovoce oživí vaše ovocné saláty, kompoty, krémy i koktejly. Před použitím liči oloupejte a vyberte pecku. Pozor, čerstvé plody nejsou nikdy scvrklé!

PAPÁJA

I když se papája podobá dýni, chutná úplně jinak! Zralý plod je sladký a připomíná meruňky. Konzumuje se podobně jako meloun, dokonce ho často nahrazuje. Plod podélně rozpůlte, dužinu vyškrabte lžící nebo ji jezte přímo ze slupky. Uprostřed dužiny je množství tmavých semínek, které nemusíte vybírat. Dají se jíst a díky kořenité chuti se používají i jako koření. Papáju si můžete naservírovat na snídani nebo místo dezertu a využijete ji i při přípravě ovocných salátů a pudinků. Nejlépe chutná chlazená. Papáju oceníte zejména při redukční dietě, protože je maximálně chutná a dobře zasytí. Podporuje i činnost žaludku a střev. Při nákupu se vyhýbejte stlačeným plodům s poškozenou slupkou.

GRANÁTOVÁ JABLKA

Hnědočervené plody ukrývají stovky světlých semínek, které jsou obaleny vrstvičkou červené šťavnaté dužiny. Když ji okusíte, překvapí vás osvěžující sladkokyselá chuť, podobná červeného rybízu. Při nákupu vybírejte velké, těžké a rovnoměrně zbarvené plody. Granátová jablka obsahují mnoho manganu a vitamínu B2. Konzumujte je pouze syrové, semínka jde nejlépe vydolovat lžičkou. Hodí se do salátů, dezertů a omáček. Pokud chcete získat šťávu, dužinu prolisujeme přes síto dřevěnou lžící. Šťávu můžete použít do moučníků nebo nápojů. Na některých místech Středního východu ji přidávají do polévek, na Karibských ostrovech se běžně používá při vaření a do zavařenin.

GUAJAVA

Guajava má bílé až žluté plody, které se podobají jablkům. V šťavnaté světle nebo žlutooranžové dužině najdete spoustu semen. Zralý plod se pod tlakem prstů poddává. Jak si typické brazilské ovoce nejlépe vychutnáte? Plod omyjte a rozřízněte na čtvrtky. Pak ho oloupejte a dužinu snězte i se semeny. Můžete ji ochutit citronovou šťávou, medem nebo šlehačkou. Guajavy jsou známé vysokým obsahem karotenu a vitaminu C, některé odrůdy mají dokonce více céčka než citrusy! Měli byste proto po nich sáhnout při onemocněních sliznic, kůže a očí. Doporučují se i při podpůrné léčbě chorob srdce, krevního oběhu a ledvin.

MARACUJA

V obchodech ji objevíte i pod jménem mučenka. Maracuji poznáte podle pevné hnědofialové až nažloutlé slupky. Sladká dužina ukrývá kopu semen a vysoký obsah šťávy, která je silně aromatická, s příjemnou chutí ananasu. Kupujte jen plody se scvrklou slupkou. Znamená to, že jsou zralé. Zeleným plodům se vyhýbejte. Jsou nezralé a chutnají jako citron. Ovoce rozpulte ostrým nožem a semena, dužinu i šťávu jezte přímo lžící. Mučenkou můžete zpestřit saláty, koktejly, džemy a kompoty.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.