Druhý krok - "V práci jsem na nohou"

21.6.2010Fit a v pohoděČtení na 4 minuty

Začneme od podlahy.

Nedávno zde byl pěkný článek nohy a obuv, kde byla popsána teorie. A teď pojďme k tomu co můžeme udělat hned. Vždy si musíme všímat chodidla. Jsou jako základy budovy, pokud jsou křivé, celá budova může zhroutit. A tak je to i s námi. Představte si na jaké malé ploše stojí celé naše tělo a musí pracovat proti gravitaci a udržovat nás vzpřímeně. Přitom v průběhu života projdou naše nohy i 120 000 km, a to v botách.

Druhý krok - V práci jsem na nohou

Takže jaká je správná bota?

Umožňuje chodidlu volný pohyb, ale poskytuje dostatečnou oporu. Dobrá bota podpírá patu, tato takzvaná stabilizace paty zpevňuje zároveň celé chodidlo. Tvrdá a neelastická obuv, která neumožňuje chodidlu pružné našlapování, škodí zádům. Podpatek, který není vyšší než 1,7 - 3 cm, svědčí našemu zádům. Všechny výše podpatky nutí páteř, aby se prohnula v kříži. / Zdroj: Náš záda, Marion Grillparzer "/ Časem se totiž naše svaly i páteř přizpůsobí. Ženy, které chodí celý den ve vysokých podpatcích, mohou mít problém chodit v botaskách. Jejich tělo si už zvyklo. Pohodlná obuv jim nepřináší úlevu. Ale i ve vysokých botách mohou mít správně vložky. Někomu víkendu v pohodlné obuvi mizí všechny potíže. Někdy stačí na určitý čas změnit boty a problémy zmizí. Vhodné je mít v práci více bot, které si při obtížích obměňuji. Když mě začnou bolet nohy, přežít se. Důležité je, abychom nenosili boty po někom. A hlavně děti. Každý má totiž své boty"vyjeté" po svém a naše noha by se tomu přizpůsobila.

Často ani nebolí nohy, jen páteř.

Nesmíme zapomínat, že svaly chodidla patří stabilizace systému hlubokého svalstva, které nás narovnává v zádech. Pokud se naruší klenby naruší se i tento stabilizační systém. / Dr. Tempelhof / To znamená, že pokud je spadlá některá klenba, třeba to napravit a upravit základy správnou vložkou. Obě nožní klenby (příčná a podélná) mají svou důležitost. Při pádu jedné z nich, můžeme mít potíže nejen s bolavými nohami, ale i s páteří až rameny. Při porušení podélné klenby mizí vnitřní oblouk. Při příčné je chodidlo rozšířené v přední části. Pokud je spadlá jen příčná klenba, stačí dát kropenatý vložky do bot. Avšak i při používání správných vložek do bot, mají někteří bolesti. Je to tím, že jejich svaly potřebují čas, aby si zvykli na novou správnou klenbu. Nemusí si zvykat jen chodidlo, ale i páteř, svalstvo, vazy a okolí. Proto netřeba nosit tyto vložky přes bolest. Na chvíli se přežít, aby si svaly odpočinuly, ale po čase se znovu vrátím k vložkám nebo ortopedické obuvi. Každý den postupně vydržím déle, až zjistím, že jsem byla celý den ve správné obuvi. Všechno má svůj čas, jen se netřeba vzdávat. Je dobré, abychom doma chodili i naboso bez ortopedické obuvi, neboť klenbu tvoří svaly a ty mohou zlenivět, když budou mít stále oporu. Úžasné cvičení pro naše nohy a zároveň relax je procházka naboso po měkké trávě nebo malých oblázků. Pokud máte někdy takovou možnost, využijte to! Stojí to za to! Pokud někdo v práci stojí na jednom místě, je důležité, aby si přešlapoval, vykládal si chodidlo nebo koleno na židli nebo podložku. Pokud je to možné neotáčel se stále jen do jedné strany. Po práci ve stoje třeba našim nožičkám dopřát koupel, masáž, a hlavně si je vyložit, když přijdeme domů. Nosili nás celý den, tak si je trošku rozmazlujte.

Zdroj: Naše záda, Marion Grillparzer "

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 1

Kamila Murphy

Podle mě příčně plochou nohu nespraví jen vložky do bot. Zkontrolujte si pravopis - svaly jsou neživotné ( ač se to nezdá) svaly zvykly...

Více