Detoxikace - očista těla

18.10.2010Fit a v pohoděČtení na 5 minut

Detoxikace je fyziologické nebo lékařské odstranění toxických látek ze živého organismu.

Detoxikace - očista těla

V zjednodušeném pojetí, detoxikace znamená očištění krve. Hlavně odstraní nečistoty z krve v játrech, kde jsou toxiny zpracovávány na likvidaci. Tělo také vylučuje toxiny přes ledviny, vnitřnosti, plíce, lymfatickým systémem přes uzliny a kůži. Každopádně, když je tento systém narušen, nečistoty se dostatečně nefiltrují a tím ovlivňují každou buňku v těle.

Cítíte se unaveni nebo ne zcela ve "své kůži"? Máte kožní problémy, bolesti nebo zažívací obtíže? Možná nastal čas na detoxikaci.

Využívána již po staletí mnoha kulturami na celém světě - včetně Čínské medicíny - detoxikace je o pořádném odpočinku, vyčištění a vyživená celého těla (zevnitř ven). Odstraněním a zastavením toxinů, vyživováním Vašeho těla zdravou stravou - detoxikace Vám pomůže v ochraně před chorobami a také obnoví schopnost udržet si dobré zdraví.

"Tělo má vlastní ozdravný systém a detoxikace ho ještě více rozvíjí."

Detoxikace může přispět přirozené očistě těla následovně:

 • půstem si vnitřní orgány těla odpočinou
 • povzbuzením jater - tato zvýší vylučování nečistot z těla
 • podpoří vylučování přes vnitřnosti, ledviny a kůži
 • zlepší krevní oběh
 • dozásobí tělo zdravými živinami

"Detoxikace je účinná protože ovlivňuje potřeby každé jedné buňky - základního stavebního materiálu živého organismu."

Jak zjistíte zda potřebujete detoxikovat?

Faktem je, že každý jednotlivec by se měl alespoň jednou ročně detoxikovat. Krátký detoxikační program je obecně bezpečný, dokonce vědci zjistili, že detoxikace je celkovému zdraví velmi prospěšná. Pokud se rozhodnete pro detoxikaci, je třeba být opatrný, zejména těhotné a kojící ženy, děti a pacienti trpící degenerativními onemocněními, rakovinou či tuberkulózou. Pokud si nejste jisti zda detoxikovat nebo ne, tak se vždy můžete poradit se svým lékařem.

ACE Detoxikační náplasti / polštářky 8ks

ACE Detoxikační náplasti / polštářky 8ks

168 Kč

Takže jak a kde začít:

V první řadě minimalizujte příjem toxinů. Vylučte alkohol, kávu, cigarety, bílý cukr a nasycené tuky, protože každé z uvedených působí ve vašem organismu toxicky a proto zabraňuje přirozenému uzdravování. Také je dobré omezit používání chemických přípravků v domácnosti (čistící prostředky, šampony, deodoranty a zubní pasta) a raději je nahradit alternativami na přírodní bázi.

Dalším zpomalovačem je i stres, jelikož tento uvolňuje do těla stresové hormony. Zatímco tyto hormony zajistí "adrenalinovou injekci" na zvládnutí závodu nebo důležitého termínu, ve velkých množstvích vytvářejí toxiny a zpomalují "čistící" enzymy v játrech. Takže ideální je snažit se stresové situace odbourávat nebo se jim vyhýbat.

Jóga a meditace jsou jednoduché a účinné způsoby odlehčení od stresu, protože resetují naše tělo ale i reakce.

No a který detoxikační program si vybrat, tak to záleží na individuálních potřebách jednotlivce. Pár věcí mají ale všechny stejné a to odlehčení stravy a co nejvíce aktivního pohybu a dodržování pitného režimu. Protože zrychlený krevní oběh = zrychlené vylučování, tedy i rychlejší vylučování toxinů z těla.

A teď Vám nabídneme tipy, které Vám při očistě určitě pomohou:

 • jezte hodně vlákniny, včetně tmavé rýže a čerstvého ovoce a zeleniny (pokud možno co "nejčistší" - organicky vypěstované). Řepa, ředkvičky, artyčoky, zelí, brokolice, chlorella a mořské řasy jsou vynikající detoxikační potravou
 • očistěte a chraňte játra konzumací bylinek jako například pampeliškový kořen, lopuch a pijte zelený čaj
 • užívejte vitamin C, který pomáhá tělu produkovat glutathion - sloučeninu odháňající nečistoty z jater
 • pijte minimálně dva litry vody denně (ale raději pár loků pravidelně, než 0,5 litru najednou). Optimální množství tekutin (nejlépe však ČISTÁ VODA) v litrech si vypočítáte: Vaše hmotnost násobená číslem 0,04
 • zhluboka dýchejte, ať má kyslík možnost lépe cirkulovat ve Vašem těle
 • odbourávejte stres zaměřením na pozitivní myšlení
 • začněte používat hydroterapii - pět minut se sprchujte horkou vodou a nechte vodu stékat po Vašich zádech a pak to změňte na 30 sekund za studenou vodu - tento cyklus opakujte 3krát a pak se alespoň na 30 minut vraťte do postele a řádně se v ní dohřejte
 • vypoťte se v sauně, aby Vaše tělo mohlo odbourávat toxiny i touto cestou
 • použijte detoxikační náplasti, které vytáhnou toxiny z pórů
 • no a to zcela nejdůležitější - pohyb - vyberte si jógu nebo sporty, při kterých se skáče - hodinu denně
Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací