Dary z útrob Země

29.4.2008Život maséraČtení do 10 minut

Černé horké skály pod rukama maséra rozehřejí tělo a pohladí duši. S masérem Romanem Saskem pokračujeme v rozhovoru o masáži horkými lávovými kameny, která se pro něj stala jakousi srdeční záležitostí.

Dary z útrob Země

Proč se právě masáž lávovými kameny stala jakousi královnou mezi masážemi?
Jde především o otázku pocitu. Tato masáž skutečně pomáhá a především má své kouzlo. Je nádherné, když masér skutečně umí s lávovými kameny dělat, čili dokáže celý proces masáže načasovat a umí uvolňovat spasmy. Vše je plynulé a při masáži vzniká dobrá atmosféra. Ten zvuk kamenů, ten "přítlak".

Co myslíš pod zvuky kamenů?
Vlnovou délku vznikající při narážení dvou kamenů vnímá tělo člověka jako něco pozitivního, nejen jako uchu lahodící. Takže není na škodu náhodné ťuknutí kameny při masáži, samozřejmě s mírou

O lávových kamenech mluvíš téměř jako o lidech Čím tě zaujaly a okouzlily?
Kamínky jsou kus přírody, vyzařují energii, vibrují a z mého pohledu nejsou nehmotná, jsou živé. Jsou pro mě něčím fascinujícím a jedinečným.

Původ masáží lávovými kameny má dlouhou historii.
Už před pěti tisíci lety se ve staré čínské medicíně používali při masážích kombinace polodrahokamů. Šlo při nich o vliv na určitý meridián odpovídající určitému tělesnému orgánu.Prvé masáže s kameny využívala tradiční čínská medicína asi před 4000 lety. Kromě práce s nerosty se vykonávaly i dýchací cvičení a akupresura. Tato činnost se však neustále spojovala s meridiány. Tam je asi původ jedné větve práce s kameny, tzv.. čínský způsob. Maséři, kteří ho využívají ve své praxi používají drobné lávové kamínky, které jsou schopny přijímat i předávat energii a přikládají se na meridiány.

Druhou větví je americký způsob, který používá větší lávové kameny. Ty se nejen ukládají na jednotlivé meridiány, ale hlavně masér s daným svalem pracuje.

Na Slovensku se používají oba způsoby. Upřednostňuji raději druhý, americký způsob, protože vedle práci s kamenem dělám i se svalem. Hledám a uvolňuji spasmy. A je to super. O trochu vyšší školou je procházení lávovými kamínky po meridiánech. To by ale neměl dělat kdokoliv. Pokud člověk necítí energie v těle a nezná meridiány, neměl by se tvářit, že o nich ví. Čínský způsob masáže je mnohem náročnější na citlivost terapeuta jako klasická americká cesta.

Na Slovensku si jakýmsi průkopníkem v dané oblasti. Před dvěma a půl rokem si v Zoracentre v Bratislavě organizoval první kurz masáží lávovými kameny. Později si uspořádal kurzy v lázních v Karlových Varech, Praze, Bardějově, Lúčkach, Piešťanech, Dudincích, Luhačovicích a Jeseníkách. Postupně si uspořádal v Bratislavě, Ostravě a Martině další kurzy. Jaké masérské rady se snažíš svým žákům předat?
Jde mi hlavně o profesionalitu. Chci, aby si terapeut uvědomil, že bude při masáži myslet hlavně na klienta. Bude dělat to, co má, bude mu dělat snadno, bude v pohodě, nebude frustrován. Stará klasická Masérská škola, která se u nás vyučuje 60 nebo 70 let, nebere v úvahu to, jak masírovat, aby se masér nezničil a vydržel. A to je velká chyba. Až 90 procent absolventů masérských škol neovládá způsob, jakým se dá masírovat pohodlně. Zde vidím obrovské rezervy.

Je to vůbec možné?
Masírovat se dá pohodlně i tak, že masér bude schopen masírovat denně deset hodin, 15 nebo 20 let a nebude zničen. V podstatě jde o to, že méně je více. Denně se dá udělat hodně dobrých masáží, ale měl by si je vychutnat i masér, nejen klient. A neměla by to být jen masáž pro efekt, ale především ve prospěch svalů.

Když se s lávovými kameny pracuje, musí mít určitou teplotu, až potom se přikládají na tělo. Asi je pro maséra náročné držet kámen tak, aby rychle nevychladne. S tím má snad každý účastník tvých kurzů ze začátku problém.
Voda, v níž se kameny ohřívají, má kolem 65 stupňů Celsia, takže je to hlavně otázka techniky. Problém je především v tom, že lidé kámen stlačují v ruce. Správně se drží jen konečky prstů. Kámen třeba chytit a zatlačit, tehdy mnohem rychleji odevzdá teplo. A zpět zlehka vytahovat. Tehdy je tam, kde má být. Podstaty práce s lávovými kameny jsou dvě. Hlavní je zbavit se strachu a věnovat se svalu, ne pokožce.

Při jakých potížích pomáhá zmiňovaná masáž?
Teplo pomáhá uvolňovat spasmy, otevírat energetické blokády a současně klienta nabíjí energií. Takže masáž horkými kameny je velmi vhodná pro lidi uspěchaného 21. století. Teplo odevzdané kameny způsobí, že člověk se začne uvolňovat, snadněji se mu dýchá, začne se dobíjet energií a vibrovat, harmonizuje se. To je energetická stránka masáže. Na fyziologické úrovni se svaly prokrví a okysličí. Dochází k mnohem většímu přísunu živin a rychlejší regeneraci. Lávové kameny umožňují i posttraumatickou a rehabilitační léčbu. Masáž také pomáhá při problémech artritidy, ischemických nedokrvení oblastech kyčelních kloubů a loktů. Teplo pomáhá nedokrvené části prokrvit. A opačně, velmi prokrvené oblasti zase stáhnout, a to přikládáním studených kamenů.

Mohl bys nám to objasnit podrobněji?
Je to jednoduché, teplo má schopnost vazodilatace, čili způsobuje rozšiřování cév, a tím větší přísun krve a živin. Chlad způsobuje vazokonstrikci, která naopak stahuje cévy a vystřeluje krev z krevního řečiště. Studená terapie se nedělá vždy. Používá se na zvýšení efektu. Může a nemusí být. Doporučuji ji praktikovat hlavně v letních měsících a v teplejších oblastech.

Jak často by si doporučoval aplikovat masáž lávovými kameny?
Protože je to masáž velmi sytá a vydatná a nastává po ní dvoj-až třídenní detoxikace těla, doporučuji ji absolvovat maximálně dvakrát do týdne. Samozřejmě, že záleží i na zdravotním stavu klienta a na jeho požadavcích. Udály se například případy, že po jedné takové masáži se klient zbavil některých potíží, které ho trápily několik let.

Zároveň je možná i její kombinace s klasickou masáží. Dáno spojení vzbuzuje u klientů velký zájem a je zpestřením a oživením klasické masáže.

Jaká je cena masáže lávovými kameny v Kanadě au nás?
Cena je pro zákazníka velmi důležitá. Pro terapeuta je také způsobem, jak si získat nebo odlákat klienta. Vyvíjí se od lokality a nesmíme zapomenout na to, že tato masáž je nadstandardní službou. Například cena klasické masáže je pět set korun na hodinu, ale cena masáže kameny je o 50-60 procent vyšší. Takže klient zaplatí od 850 do tisíc korun za hodinu masírování. Platí to takto všude na světě. Samozřejmě, její stanovení konkrétním masérem v daném městě je individuální. Uvedu příklad: ve Vancouveru stojí masáž kolem 60 až 80 kanadských dolarů a ve Whistleru klient zaplatí 150 i více kanadských dolarů, takže dvojnásobek. Ve čtyřhvězdičkových hotelech však masáže málokdy trvají 30 minut jako u nás. Většinou je to 60 až 9o minut. Záleží od používané časové jednotky, to je minimální délka masáže. Thajská masáž trvá dokonce hodinu a půl až dvě hodiny.

Jak dlouho trvá masáž lávovými kameny?
Samozřejmě, je rozdíl, pokud se tato masáž provádí kompletně nebo částečně. Komplet znamená nohy, ruce, záda, břicho, krk zepředu a zezadu. Trvá přibližně jednu hodinu a půl až dvě hodiny. Při částečné masáži se dá "pohrát" pouze s jednotlivými částmi těla. Částečná masáž je dobrá v tom, že masér může přilákat i méně solventních klientů, například menší Minutáž. V konečném důsledku je třeba myslet na to nejnutnější a nejpotřebnější pro zákazníka.

Jaký je původ lávových kamenů? Chodíš jejich vykopávat sám :-)
Samozřejmě, nekopu je osobně. Naštěstí mi stačí pouze zvednout telefon a vykopou je za mě. :-) Lávové kameny se sbírají v Bolívii, Argentině a Peru v energeticky nezatížených oblastech, kde není těžký průmysl. Jsou to skály opravdu vyvržené z útrob země, ze sopek. Většinou se sbírají v okolí vulkánů nebo na břehu řek, takže nejsou doslovně vysekané z lávy.

Jako lidé, kteří tyto kameny sbírají, dokáží rozpoznat lávové kameny od ostatních?
Oblastí sběru jsou vždy koryta, přes které tekla láva. A na druhé straně vědí od mineralogie, která oblast je typicky lávová. Jsou to skály, které tam leží tisíciletí, a jsou tedy ohlodané zubem času.

Proč se lávové kameny sbírají právě v těchto zemích?
Protože tamní sopky jsou mnohem staršího původu jako všude jinde na světě. V Americe dokonce existují týmy lidí, kteří lávové kameny sbírají (ručně). Maséři pracují s říčními i lávovými kameny? Jaký je mezi nimi rozdíl? Je v lávovém kameni ukrytá větší energie a síla, protože byl blíže k zemskému jádru? Určitě ani tento fakt není nezanedbatelný. Jelikož lávový kámen vznikal pod obrovským tlakem a při obrovských teplotách, má úplně jiné složení než říční. Je tedy schopen mnohem déle udržet teplo, má jinou frekvenci a nese pro člověka zcela jinou energetickou informaci. Proto se nedá nahradit ničím, co bylo vytvořeno na zemském povrchu. Tři čtvrtiny kamenů na Zemi tvoří říční kameny, čili minusové, resp. jinové. Zbytek jsou lávové, tedy plusové _ jangové. Říční kamínky nedrží tak teplo a mají jiné energetické složení. Jsou vhodné především na studenou terapii. Ale při ní se může použít i jiný než říční kámen, např.. bílý mramor. Už sám o sobě evokuje v člověku pocit chladu. Je ale velmi drahý. Takže na studenou terapii úplně postačí i nějaký bílý nerost.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.