Co je to BMI?

9.6.2010Fit a v pohoděČtení na 2 minuty
Co je to BMI?

BMI je zkratka výrazu Body Mass Index - Index tělesné hmotnosti. Tento index (také zvaný i Queteletov index) je jedním z nejpoužívanějších ukazatelů při měření obezity. Jednoduchým výpočtem tedy můžete zjistit v jaké kategorii se nacházíte a jakému vysokému zdravotnímu riziku se díky své váze vystavujete. Nadváha významně zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby, měli byste proto navštívit svého lékaře a zkontrolovat svůj zdravotní stav.

Mám nadváhu?

Na tuto otázku není lehká odpověď, resp. nelze zcela přesně odpovídat. Hranice mezi normální hmotností a obezitou je nejasná. Závisí totiž od mnoha činitelů. Touto problematikou se již zabývalo mnoho lidí a ani jeden zatím nepřinesl ideální řešení.

Asi velmi známou metodou i u nás bude metoda pana P. P. Broca. Tento antropolog již v druhé polovině 19. století vyslovil názor, že tělesná hmotnost by se měla rovnat počtu centimetrů tělesné výšky nad 1 metr (Výška - 100cm = tělesná váha). Tato metoda se i dnes používá například v některých zaměstnáních, kde je důležitý vzhled a tělesná hmotnost. Tento vzoreček dokonce slouží i jako jednoduchá pomůcka některých lékařů. Možná poslouží i vám.

Velmi populární se v poslední době stal Queteletov vzorec tzv.. Body Mass Index (BMI). Na mnoha internetových stránkách najdete i program - tabulku, který odpoví na otázku - Máte nadváhu? Po zadání Vaší tělesné výšky a tělesné váhy, vygeneruje odpověď.

BMI vzorec je možná o trochu složitější než výška-100, ale výsledek je mnohem přesnější. Nelze však říci, že jde o přesnou metodu. Podobně jako vzoreček pana P. P. Broca nerozlišuje tuk od svalů. Navzdory této výhradě je to metoda relativně přesná a pro běžného člověka představuje rychlý prostředek zjištění tělesné hmotnosti.

Klasifikační tabulka

BMI Kategorie / Riziko

  • pod 18,5 podváha / střední až vysoké
  • 18,5 - 24,9 normální hmotnost / nízké
  • 25,0 - 29,9 nadváha / zvýšené
  • 30,0 - 34,9 obezita 1. stupně / střední
  • 35,0 - 39,9 obezita 2. stupně / vysoké
  • nad 40 obezita 3. stupně / životu nebezpečné

Pro zjištění obezity je rozhodující procentuální podíl tuku v těle.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.