Baňkování | velvesa.cz

Baňkování

26.10.2008Fit a v pohoděČtení na 1 minutu
Baňkování

Léčení baňkami je metoda založená na přikládání skleněných kulatých nádobek - baněk - nahřátých vzduchem, při ochlazování kterého se vytvoří podtlak.

Tato metoda je velmi stará, známá již ve starověku a je používána nejen na potlačování bolestí pohybového aparátu, ale i na zmírnění vnitřních obtíží.

O léčení bankami se zmiňuje již v roce 120 slavný římský lékař Galenus. Paracelsus v první polovině 16. století napsal: "Kde příroda způsobila bolest, tam nahromadila škodlivé látky. Pokud není sama schopna tyto látky odstranit, musíme jí přijít na pomoc a udělat v těchto místech umělý otvor". Baňkovalo se všemi předměty, v kterých se dá dosáhnout podtlak. V Africe to byly kalebasy, v Indii upravené bambusové trubky, staří Germáni používali kravské rohy.

Tampony na baňkování 300g

Tampony na baňkování 300g

236 Kč

Ve středověku byla metoda léčení bankami velmi rozšířená. V 19. století ji propagoval významný německý lékař Hufeland, který ji systematicky aplikoval i při chorobách vnitřních, například plicních a srdečních.

Počátkem 20. století se baňkování vrací do rukou laických léčitelů. Banky jsou aplikovány především na zádech, výjimečně jinde. V současnosti se znovuobjevuje význam baňkování.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.

Tato stránka používá cookies, aby vám přinesla co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost. Více informací