10 nejpoužívanějších detoxikačních olejů

3.5.2010Fit a v pohoděČtení do 10 minut

Tyto oleje napomáhají procesu detoxikace. Směsi si vytvořte buď podle návodů, s čím se jednotlivé oleje dobře míchají, nebo ve specifických směsích, které jsou uvedeny v jednotlivých detoxikačních programech.

10 nejpoužívanějších detoxikačních olejů

1. Angelika

posiluje lymfatický systém, a proto je obzvláště vhodná při čištění organismu po nemoci. Působí i proti zadržování tekutin v těle a stimuluje pocení. Usuzuje se, že podporuje činnost jater a sleziny. Její vůně vám bude příjemná, pokud máte rádi sladkou vůni pižma. Neužívejte ji v těhotenství nebo před sluněním, protože vyvolává zvýšenou citlivost na světlo.
Míchá se: s grapefruitovou, citronovým nebo mandarinkovým olejem.

2. Citron

obecně čistící účinky, posiluje činnost jater a ledvin, ředí krev, čímž stimuluje krevní oběh. Navíc působí blahodárně na bílé krvinky, čímž podporuje imunitní systém. Reguluje překyselení organismu (ke zvýšení kyselosti dochází při zvýšené konzumaci červeného masa), což je z hlediska detoxikace přínosné, protože kyselé prostředí je náchylnější na tvorbu volných radikálů.
Míchá se: s fenyklovým a jalovcovým olejem.

3. Cyprus

tento olej má vůni borovicového jehličí a používá se především na regulaci celkového množství tekutin v organismu. Je skvělým prostředkem proti zadržování vody v těle a alergickým symptomům. Přestože má diuretické vlastnosti, organismus nedehydruje, podporuje krevní oběh a játra. Tento éterický olej by se neměl používat v těhotenství.
Míchá se: s jalovcovým, citronovým a pomerančovým olejem.

4. Fenykl

je velmi silný detoxikační prostředek, který se tradičně používá k neutralizaci jedů z hmyzích bodnutí či kousnutí. Pro nás má význam jeho schopnost čistit organismus po přílišném množství jídla a pití. Stav po "opici" lze zažehnat masáží směsí olejů s přídavkem fenyklu. Používejte ho však střídmě, protože ve velkých dávkách může být toxický a pokud máte citlivou pleť, tak i dráždivý. Neměl by se používat při epilepsii a v těhotenství.
Míchá se: s citronovým a jalovcovým olejem.

5. Grapefruit

aktivizující a revitalizující olej. Grapefruit stimuluje lymfatický systém, pomáhá také regulovat množství vody v organismu, snižuje zadržování tekutin a zvyšuje množství moči. Navíc posiluje tvorbu žluči v játrech a používal se v léčení závislostí na potlačování abstinenčních příznaků. Pokud ho používáte proti nadváze způsobené zadržováním tekutin, buďte opatrní. Citrusové silice mohou stimulovat chuť k jídlu, a tak by působily proti Vašemu snažení. Také vyvolávají citlivost na sluneční záření.
Míchá se: s pelargóniovým olejem.

6. Jalovec

jalovcový olej podporuje činnost jater a používal se jako podpůrný prostředek při léčbě onemocnění jater. Pomáhá proti pocitům přesycení či stavu po "opici" a čistí střeva. Pomáhá potlačit chuť k jídlu, takže pokud vykonáváte detoxikaci a potřebujete se zbavit chuti na určité jídla, značně vám pomůže. Jalovec má také diuretické účinky a posiluje činnost ledvin. Nepoužívejte jalovec v těhotenství a obecně se vyvarujte nadměrných dávek, protože její diuretické účinky mohou ledviny zahltit toxiny.
Míchá se: s cypřišovým, pelargóniový, grapefruitovým a pomerančovým olejem.

7. Mandarínka

je známá svým blahodárným působením válečných traumat, duševní nerovnováhy a ochablosti. Pomáhá zmírnit řadu příznaků narůstající hladiny toxinů. Její vlastní čistící schopnosti spočívají v stimulaci funkce jater, podporuje tvorbu žluče a odbourávání tukových zásob. Pokud trpíte nadýmáním, mandarinkové silice vyvolávají uvolňování plynů. Mandarinkový olej je také jedním z mála éterických olejů, o kterém se ví, že je absolutně bezpečný i v těhotenství a účinně jej lze aplikovat u dětí. Přesto, byste i s tímto olejem měli zacházet obezřetně a v obou zmíněných případech dodržovat malé dávky.
Míchá se: s olejem z koření, grapefruitovým a citronovým olejem.

8. Pačuli

olej z pačuli je velmi silným odvodňovacím prostředkem, který působí proti zadržování tekutin v těle, celulitidě a napomáhá vyplavování toxinů přes ledviny. Navíc vyrovnává chuť k jídlu, což redukuje stavy přesyceností po hutních jídlech a alkoholických nápojích, stabilizuje duševní rovnováhu, dodává energii, pokud je třeba a uklidňuje, pokud jsme v strese.Z toho plyne, že olej z pačuli si dokáže poradit se symptomy a hlavními příčinami přetížení organismu toxiny.
Míchá se: s olejem z koření a pelargóniový olejem.

9. Pelargonie

tato čistě květinová vůně čistí tělo zevnitř. Je to dobrý diuretický prostředek a pomáhá stimulovat játra a ledviny. Posiluje imunitní systém a podporuje činnost lymfatického systému. Navíc ředí krev, což usnadňuje srdci jí rozháněn po celém těle. Pelargónie navozuje také duševní rovnováhu (japonské výzkumy ukázaly, že pokud ji užívají lidé ve stavu stresu, uklidňuje, ale pokud ji užívají lidé potřebující stimulaci, působí tímto směrem).
Míchá se: s angelikovým, grapefruitovou a pomerančovým olejem.

10. Koření

pokud máte podrážděné tlusté střevo, pomůže vám normalizovat jeho funkci olej z koření. Používá se na obnovení napětí svalstva tlustého střeva a podporu střevní činnosti. Staří Římané ho používali na podporu trávení těžkých jídel a červeného masa, eventuálně proti otravám z jídla. Rovněž stimuluje krevní oběh. Nepoužívejte ho neředěný na pleť, protože je dráždivý. Pokud ho používáte na masáže nebo do koupele, postačí jedna-dvě kapky, dobře promíchané s rostlinným olejem.
Míchá se: s cypřišovým, grapefruitovou a citronovým olejem.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.