Ne(p)odpalte sami sebe: Masér a syndrom vyhoření - 7 klíčů prevence (3/3)

18.7.2022Život maséraČtení do 10 minut

Pracoviště maséra patří mezi zařízení péče o lidské tělo. Ale tam to nekončí, při masírování se často dotýkáme i duše člověka. Práce s lidmi je velmi náročná a podle průzkumů se syndrom vyhoření masérům vůbec nevyhýbá. V krátké sérii článků přinášíme 7 klíčových tipů, jak se vyhoření vyhnout a užít si dlouhou a spokojenou masérskou kariéru.

V prvních dvou částech minisérie jsme si připomněli, jak důležité pro maséra je dobře jíst, pít, cvičit, odpočívat, správně si nastavit hranice a hlídat si postoj při masérském lehátku. V závěrečném článku série si připomeneme význam odpočinku a podíváme se také do hlavy maséra.

Masér a syndrom vyhoření

Klíč číslo 6: Odpočinek

Nemám čas odpočívat. Ne, takhle prosím ne. Odpočinek a regenerace jsou naprosto klíčové, zařaďte je mezi priority, přes které nejede vlak. Pečovat ao sebe a dobíjet baterky, bars i nicneděláním není špatné ani sobecké, je to nevyhnutelné. Jak se potom chcete starat o jiné, pokud se nepostaráte o sebe?

Jak pracuji, tak i odpočívám, neboli s plnou vervou. Typ odpočinku je zcela na vás, ale měly by to být činnosti, které vám dobíjejí baterky, ať už se jedná o psychickou nebo fyzickou energii. Pro někoho je to jízda na kole, pro jiného na koni, někdo dává přednost filmu a jiný knize.

Vytvářejte si správné návyky, i kdyby mělo jít o šálek čaje o 5 nebo setkání s přáteli minimálně 2x týdně. Máte-li se na co těšit, pomáhá vám to snáze se přenést přes případné potíže pracovního masérského dne.

Masér by měl umět odpočívat

Když mluvíme o odpočinku, vraťme se ještě k nastavování hranic. Pokud je regenerace stejně důležitá jako práce, nezaměňme je. Už jedna masáž změní v naší mysli volný den na pracovní. Takže pokud si stanovíte některý den jako volný, opravdu ten den nemasírujte. Ani rodinu, ani známé, ani někoho, kdo druhý den odlétá na rok do Kanady. Tímto způsobem byste se dopracovali pouze k nekonečné šňůře pracovních dnů zdánlivě bez konce. Správa těsta, pokud se chcete seznámit se syndromem vyhoření.

Klíč číslo 7: Hlava

Všechno je v hlavě. Slyšeli jste už tuto větu, že? Maséři jsou nejčastěji vysoce empatičtí lidé s vysokou citlivostí. Dobře komunikují a umí člověka vyslechnout. Toto nastavení ale přináší s sebou také nevýhody. Hlavně na začátku své kariéry chce masér zachránit doslova celý svět, chce pomáhat lidem a neuvědomuje si, že dává ze sebe moc.

Nemluvě o tom, že v začátcích podnikání je člověk manažerem, recepční, uklízečkou, pracovníkem prádelny i marketingu, nákupčím, účetním a úředníkem... když v podstatě nechtěl nic jiného, než být masérem.

Přepočítávejte. Ohodnoťte si svůj čas, například ho přepočítejte na masáže, které byste mohli udělat v době, kdy se trápíte nad daňovým přiznáním. Ale započítejte také čas, který strávíte vyhledáváním informací a komunikací s úřady. A teď si prohlédněte znovu cenu za zpracování daňového přiznání profesionální účetní. Chápete, na co narážíme?

Delegujte. Buďte co nejvíc masérem, to jste si vybrali. A nechte na ostatních to, co si vybrali oni, ať už jsou to účty nebo dokonale čisté podlahy. Nestagnujte, pravidelně přehodnocujte, co byste uměli změnit, aby se vám pracovalo lépe a snadněji.

Oddělte svůj soukromý život od práce a podnikání nejen tím, že budete mít dva účty v bance a dvě telefonní čísla. Nezpracovávejte objednávky na masáž ani propagaci na sociální sítě v den, kdy máte volno. Neordinujte na ulici, pokud vám někdo začne vysvětlovat, kde ho přesně bolí a co by potřeboval vymasírovat, laskavě, ale pevně konverzaci utněte s tím, že ho rádi uvidíte ve vašem masážním salonu. Nemasírujte na grilovačce, kam jste byli pozváni se bavit. Nemáme-li tyto situace dopředu promyšlené, často nereagujeme správně a pak se na sebe zlobíme. Nastavit si správně hlavu je třeba se naučit právě tak, jak jste se učili masírovat.

Masér se musí naučit oddělit soukromý život od práce

Tak, jak řešíte tělesnou bolest, kterou někdy masérská práce přináší, věnujte pozornost i nepříjemným pocitům spojeným s prací - únavě, nudě, nechuti, hněvu či strachu. Masér se celý pracovní den dotýká nejen těl lidí, ale často také jejich duší. Dopřejte si i čas osamotě a čas, kdy naopak jiní lidé pečují o vás.

Podporou vám může být i komunita. Vaše soukromá záchranná síť, pracovní i mimopracovní, složená z lidí, se kterými umíte sdílet starosti a těšit se z úspěchů, kteří vás vyslechnou a poradí. Sdílejte své starosti a problémy, řešení už je možná na světě, jen vy o něm nevíte. Potkávejte se s jinými maséry, ať už v realitě nebo alespoň online. Vyhoření často přichází k těm, kteří se cítí být na všechno sami.

Vytvořte si svoji pomyslnou nástěnku „zaměstnanec dne“. Ukládejte si pozitivní recenze, komentáře, pochvaly vaší práce a poděkování a vracejte se k nim opakovaně při pochybnostech, únavě a znechucení. Pochlubte se pravidelně i vy sami, tvoříte přece lepší svět se zdravějšími lidmi, zbavujete je bolesti. Můžete si sepsat, co vás přivedlo k práci maséra a ve slabších chvílích si to připomenout.

Tak, jak pracujete se svým tělem, pracujte také na své hlavě. Zkoumejte příčiny, proč je některá masáž dokonalá, a z jiné jste v rozpacích. Sledujte své pocity a porovnejte je s reakcí klienta. Pokud se přestáváte cítit dobře, neignorujte to, hledejte řešení nebo pomoc.

Pečujte o sebe a budete masírovat dlouho a šťastně Nezapomeňte, že jediné, co neumíte ovlivnit, je genetika. Například dlaně a prsty se nedají zvětšit ani zmenšit, musíme se naučit masírovat s takovými, jaké nám narostly. Nic neuděláte ani se svojí tělesnou výškou.

Rezaví vám některý ze sedmi klíčů prevence před syndromem vyhoření? Ve třech krátkých článcích naší minisérie jsme určitě do detailu nepokryli vše, co může masérovi pomoci vyhnout se mu. Podělte se s ostatními v komentářích o vaše tipy.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.