Masáž a bolest I.: Má masáž bolet?

9.8.2022PokrokČtení na 5 minut

Důvod věčného dilematu mezi dvěma extrémními typy klientů. Těm prvním není žádný tlak od maséra dost silný, preferovali by parní válec nebo rozbít tělo boxerskými rukavicemi. Ti druzí vzdychají od bolesti, i když masér masíruje 10 cm nad pokožkou. Jak je to tedy s bolestí při masáži?

Bolest při masáži

Co je bolest

Vnímání bolesti je komplexní fenomén, kterému se intenzivně věnují vědci a odborníci v medicíně. Vezměme si naprosto jednoduchý zdravotnický zákrok jako je vrtání zubů. Pro někoho ničím výjimečný zážitek, pro jiného noční můra.

International Association for Study of Pain definovala již v roce 1984 bolest takto: „Bolest je nepříjemný pocit nebo emocionální zážitek spojený se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně nebo popisovaný termíny takového poškození.“

Pro maséra je důležité slovní spojení „potenciálním poškozením“. Naznačuje, že vnímání bolesti může zesílit i její očekávání. Tady je dobrým příkladem právě zubař nebo strach před jehlami a injekcemi.

Každý člověk má jinou toleranci bolesti, tedy schopnost bolesti odolávat bez výraznějších fyzických nebo psychických následků. Toleranční práh může klesat nebo stoupat v závislosti na mnoha faktorech (např. obavy, zhoršené zdraví, opakování bolesti, naproti tomu opiáty, alkohol, silná víra ve zlepšení stavu a důvěra v terapeuta).

Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost a nedá se paušalizovat dokonce ani u téhož člověka. Každý má dny, kdy je na bolest citlivější a kdy „snese“.

Hranice bolesti při masáži

A bude ta masáž bolet?

Pokud uslyšíte tuto otázku od klienta, měli byste zpozornět. Klient možná nikdy na masáži nebyl, má s masáží špatné zkušenosti buď osobně nebo z doslechu, případně je úzkostlivé povahy či trpí nějakými zdravotními obtížemi spojenými s bolestí.

Po této otázce byste si ještě před masáží měli s klientem promluvit. Ptejte se na jeho zkušenosti s masáží, na kontraindikace, vysvětlete mu, co masáž obnáší, co může očekávat během masáže a po ní. Zkrácenou verzi rozhovoru by měl masér absolvovat rutinně s každým klientem, zejména pokud ho vidí poprvé. Při opakovaných návštěvách postačí dvě osvědčené otázky: Jak se dnes cítíte? a Co máte nového?

Bolest během masáže a její subjektivní prožívání

Lektoři na kurzu masážních technik velmi často dostávají otázku, zda má masáž bolet. Odpověď je poměrně jednoduchá. Masáž může bolet, ale má bolet příjemně. Samozřejmě jsou masážní techniky, které bolí více, resp. při kterých se s bolestí více počítá.

Hranice bolesti při masáži

Abychom lépe porozuměli tomu, co se skrývá pod pojmem „příjemná bolest při masáži“, má to být bolest, kterou konkrétní klient definuje jako snesitelnou. Takže na otázku, jestli bolí, odpovídá Ano, ale můžete ještě; Ano, ale je to dobré; Ano, ale pomáhá to; Ano, ale tohle vydržím. A hlavně odpovídá, nepolyká slzy ani nepřemáhá mdloby

Apropo – komunikace. Dostanete-li se při masáži k hranici snesitelné bolesti, postupujte se zvýšenou opatrností. Cílem masáže je uvolnit svalstvo (resp. ošetřit tkáně) tak, aby to klient stále hodnotil jako příjemné a pomáhající a ne jako bolestivé a frustrující.

Při překročení hranice snesitelné bolesti na další bolestivý podnět svalstvo reaguje odmítnutím a stažením, což je přesný opak toho, čeho se snažíme dosáhnout. Proto postupujte pomalu a komunikujte s klientem. Po zjištění, kde je nejbolestivější místo, se mu už můžete detailně věnovat a střídat intenzivní masáž s jemnějšími uvolňujícími tahy.

Připomínejte klientovi nutnost dýchat do hloubky, až do břicha a nezadržovat dech při pocitech bolesti. Tělo dostává více kyslíku a metabolismus má lepší šanci zpracovat všechny podněty z masáže, zároveň soustředění mysli klienta na dýchání ho částečně odpoutává od vnímání bolesti.

Komunikace při masáži je při bolesti klíčová

Ani Řím nepostavili za den

Klient nezřídka na svém těle „pracuje“ několik týdnů, ba i měsíců, než přijde k vám na masáž s tím, že ho něco bolí, že se mu špatně hýbe, pracuje a spí.

Snažit se celé to napravit v rámci jedné masáže je někdy zbytečně hrdinské. Důvěřujte v regenerační schopnost klientova těla a dopřejte mu čas. V tomto smyslu klienta také poučte, vysvětlete mu význam cvičení, nahřívání, automasáže a relaxace a objednejte jej na další termín.

Lidské tělo není stroj a někdy jsou jeho reakce překvapivé a nepředvídatelné. Při masáži je často nezbytné způsobit to, čemu říkáme bolest, ale měla by být snesitelná a příjemná. Modřiny po masáži, pokud nejde o baňkování nebo o klienta s málo odolnými cévami (což by měl klient také řešit), nejsou žádoucí.

Jak se vám daří manažovat bolest při masáži u klientů?

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.