5 otázek, které byste se měli zeptat před masáží

13.8.2021Život maséraČtení na 5 minut

Uvítáte klienta, ten se připraví na masáž, lehne si na lehátko a vy masírujete? Chyba. Dobrá masáž začíná ještě před tím, než klient na masážní lehátko ulehne.

S kterým klientem před terapií mluvit? S každým.

Dobré načasování masáže je klíčovým prvkem byznysu. Nové klienty rozhodně informujte o tom, že před terapií si s nimi potřebujete promluvit a vyčleňte si na to dostatek času. A nejde jen o nové klienty, i známí klienti mohou mít v životě novinky, které ovlivňují jejich fyzický a psychický stav a tím i nároky na masáž a její výsledek.

Mějte proto připravený krátký dotazník, který vám pomůže poskytnout klientovi masáž přesně na míru. Jak na to? Pár nápadů jsme pro vás sepsali.

Rozhovor s klientem před terapií

Nač písemná příprava? Mně stačí mít otázky v hlavě.

Myslete na to, že někteří klienti jsou prostě hovornější a jiní tišší. Otázky připravené v logické struktuře vám u obou typů klientů pomohou držet se tématu a nezapomenete na žádnou z důležitých informací.

Učte se nejen poslouchat, ale také vnímat klienta. Sledujte řeč těla, může vám hodně napovědět například o bolestivosti nebo pohybových návycích klienta.

Na dotazník si vyhraďte nerušené a diskrétní prostředí. Tak se vám klient více otevře a bude ochoten svěřit se vám se svými problémy.

Jak začít?

Jednoduše. Univerzální otázkou: Jak se dnes máte? Jak se cítíte? I kdyby to byl ten den už desátý klient v pořadí, vaše otázka by měla obsahovat stále stejně vysokou míru skutečného zájmu. Pouze tak se dozvíte to, co potřebujete vědět.

Stává se, že se masérovi jaksi těžko masíruje. Až z klienta uvolněného po masáži najednou vypadne, jak ho dnes v práci nebo doma někdo velmi rozzlobil. Kdyby se v krátkosti z toho hněvu vypovídal před masáží, mohl možná její průběh vypadat jinak.

I fyzicky pracující lidé často potřebují masáž

Jaké otázky je tedy vhodné klientům položit?

1. Byl jste už někdy na masáži? Jak často chodíte na masáž?

Zjišťujete zkušenosti klienta s masáží. Potkat klienta, který byl na masáži pouze jednou v životě a byl to pro něj nepříjemný zážitek, není zas až taková rarita, bohužel.

Z odpovědí víte usoudit, nakolik se klient o své svalstvo a tělo stará, zda chodí na masáž spíše pro relax nebo kvůli pomoci od bolesti.

2. Trápí vás něco aktuálně? Máte bolesti? Jak vás bolest omezuje?

Trpí klient bolestí? Je akutní nebo chronická? Ostrá nebo tupá? Při jakých činnostech se objevuje, zlepšuje se to po oddechu (spánku), pohybu?

Využijte vaše znalosti a pomozte klientovi vyjádřit se co nejpřesněji. Může vám předvést, při jakých typech pohybu pociťuje bolest.

Některé stavy mohou být pouze nepříjemné, ale jiné už vážné až ohrožující. Například profesionální řidič, který má problém pořádně otočit krkem na jednu stranu pro bolesti v šíji, asi nebude nejbezpečnějším účastníkům silničního provozu.

3. Co jste proti bolesti už podnikli?

Masér bývá často mezistupněm mezi domácím léčením a lékařem. Důležité je zjistit, zda klient užil nějaké prostředky proti bolesti a kdy. Kromě léků to mohou být i analgetické krémy nebo náplasti z lékárny.

Ptejte se i na cvičení, aplikaci tepla, chladu, absolvování jiných terapií, spaní na tvrdé podložce a podobně.

4. Jakou práci děláte?

Zajímat by vás mělo především, zda má klient sedavé zaměstnání nebo vykonává fyzickou práci. Jak dlouho v práci sedí, stojí, řídí, zda tráví hodně času v některé poloze (např. zubaři), jaké pohyby opakuje.

Při práci v kanceláři se ptejte, jak je rozložena místnost, na průvan, klimatizaci, polohu dveří (zda se klient podvědomě neustále neohlíží nebo nenatáčí na jednu stranu).

Kromě samotné masáže víte potom doporučit cviky, případně návštěvu fyzioterapeuta.

I masér by měl umět doporučit klientovi vhodné cviky

5. Máte nějaké jiné zdravotní potíže?

Zdraví a životní styl klienta je zásadní nejen pro výběr vhodné masáže, ale i pro další doporučení. Pokud jste dokázali v klientovi vzbudit důvěru, minimálně vezme vaše rady v úvahu.

Ptejte se na vše, co by mohlo být kontraindikací masáže. A přidejte i otázky o pitném režimu, stravě, spánku, odpočinku a pohybu. Ptejte se raději na pohyb jako na sport. Mnoho lidí od jara do podzimu dře v zahradě, ale když se zeptáte, zda sportují, odpověď zní logicky ne.

Důležitá je i otázka, jaké léky klient užívá a zda trpí nějakými alergiemi.

Máte nějaké dotazy?

Než začnete s masáží, nezapomeňte na prostor pro otázky klienta. Hlavně pokud jde o první masáž nebo novou proceduru, vysvětlete klientovi, co může očekávat a povzbuďte ho, aby se zeptal na cokoliv, co mu není jasné.

Na škodu není nikdy zopakovat klientovi 3 hlavní zásady: Po masáži dodržet pitný režim, nezachladnout a klidový režim - žádné prudké pohyby.

Máte tip na další otázky, které by bylo vhodné položit klientovi před masáží? Budeme rádi, pokud nám o nich napíšete do komentářů.

Inspiroval Vás článek k něčemu novému, ale chybí Vám vybavení?
[blue_block_text]

Komentáře k článku 0

Buďte první, kdo přidá komentář.